Kai se on luonnonlaki, että jos niitä lapsia ei ole, niin äidit suhtautuvat hieman erilailla kaltaisiini naisiin.
En vihaa lapsia, mutta jo yksikin päivä lapsen seurassa suoraan sanottuna rasittaa (lapsenlikkahommat)
En yksinkertaisesti voi ymmärtää miten jotkut jaksavat ison katraansa kanssa, huh. Tuntuu että yhdessäkin riittää puuhaa.
Sitä saa joskus vihaisia katseita osakseen, jos kertoo, ettei voi elää perheenäitinä. En vaan voi muuttaa itseäni, kaipaan vapautta ja en halua velvollisuuksia, elämä on muutenkin haasteellista.
Mitä tuumitte, äidit? Kyllä varmaan minua karsastetaan, koska olen erilainen ja lapsentekoikäinen. Omat piirit on, mutta harmittaa kun saa osakseen halveksuntaa.
Haluan elää itselleni.
7
185
Vastaukset 7
- ja olen äiti
Ja höps, olet provohaluinen äiti. Muutama lause sen paljastaa, mutta en kerro mitkä lauseet.
- äiti minäkin
Höpö höpö, että lapsetonta lapsentekoikäist karsastettaisiin. Kyllä se luulo on ihan omassa päässäsi. Tai olet provo. Korkeintaan työeläässä sellaista voidaan karsastaa niin, ettei haluta palkata töihin, koska oletetaan että se tulee kuitenkin raskaaksi ja siten työnantajalle kalliiksi.
Perheellisiä tuskin voisi vähempää kiinnostaa, onko sinulla lapsia vai ei. Jokaisen oma asia. - Lapsettomia monenlai
Ei minua ainakaan haittaa millään tavalla, jos muilla naisilla ei ole eivätkä halua lapsia. Eihän se tee ihmisestä arvokkaampaa, vaikka hänellä olisi 10 lasta, vaan ihmisarvo on kaikilla sama. Itse olen yh enkä pääse kovin usein tapaamaan lapsettomia kavereita, ja se joskus harmittaa. He joutuvat siis toisinaan "kestämään" myös lapsiani, koska en saa hommattua mistään lapsenvahtia. Kavereissani on myös tahattomasti lapsettomia ja heille asia on kyllä semmonen elämää suurempi suru. Jopa niin paha, että eivät kestä nähdä myöskään muiden ihmisten lapsia, kun se katkeruus lyö päälle.
- Vaihda seurakuntaa
Niiden mielestä lapsettoman pitäisi alkaa niille ilmaiseksi lapsenkaitsijaksi ostaa ruuat ja lahjat.
Vaihda seuraa, niin minäkin tein. Aloin saada kuulla kuinka helpolla pääsen ja muuta sellaista valitusta kuinka on rankkaa yms. Ei auttanut sanoa ettei lapsia ole pakko tehdä.
Jos ystävyys suhde alkaa mennä yksipuoliseksi hyväksikäytöksi niin lopettaa sen. Hoitakoon itse kersansa jos niitä kerran on väkisin haluttu. Ei lapsettoman tarvitse niiden likasangoksi alkaa. - Kieltäytykää reilust
Höpö höpö. En mä ainakaan ole lapsettomia kavereita IKINÄ mihinkään lapsenhoitoon pakottanut, sekunniksikaan, enkä varsinkaan maksamaan lapsille mitään. En edes lasten kummeja, jotka ovat itse lapsettomia. MUTTA kun nää ihmiset usein itse haaveilevat ja lupailevat vievänsä lapsiani esim. huvipuistoon, myös lasten kuullen. Kertaakaan se ei ole toteutunut nyt 11 vuoden aikana ;). Nyt lapset voivat mennä sinne keskenäänkin eli liian myöhäistä on, jatkossa tällaiset sukulaiset ei niitä edes kiinnosta. En ole yhtään kertaa saanut lastenhoitoapua omilta lapsettomilta sisaruksiltani tai muiltakaan lapsettomilta. Ei se haittaa. Ainoastaan muilta yksinhuoltajilta olen saanut vastavuoroista apua vuosien mittaan, ja nyt lapset eivät tarvitse enää muutenkaan apua. Joten älkää ihmeessä, lapsettomat, suostuko mihinkään mitä ette halua :(. Teillä on oikeus olla ilman lapsia kun ette niistä yhtään välitä.
- Hieno aloitus
Tosi hienoa että aloittaja tuo näkemyksensä esille. Olet esimerkkinä rohkaisemisessa muitakin naisia. Saattaa vielä olla että joku nuoremmistakin naisista ajattelee että lapsia vaan kuuluu tehdä. Ei kuulu jos ei halua. Joka päivä otetaan huostaan lapsia. Ketään tuomitsematta ehkä ainakin osa heistä olisi voinut aikanaan miettiä haluavatko todella lapsen.
Onneksi me höpsöt mummut saadaan olla kuten ollaan, sain eilen reilusti alle kolmikiloisen pirteän lapsenlapsen, on jo mones. - ....
Mä karsastan vain ihmisiä, jotka purkaa vihaansa muihin ihmisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011253Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301027- 64857
- 68824
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html418681- 47619
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574- 38572
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen64563Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl449554