Kuntotarkastuksessa kävi ilmi että kylpyhuoneen lattiassa kohonneita kosteusarvoja. Suositus tehdä kylpyhuoneremontti pian. Jos rempan yhteydessä ilmenee jtn isompaa esim. Hometta tai kosteusvaurio niin onko vastuu kummalla?? Vastaavatko ostajat tästä kun tiedossa oli kohonneet arvot ??
kumm vastuulla? help asiasta tietävät!
8
151
Vastaukset
Asunto-osake vai kiinteistö?
- Äkkinäinen
Kiinteistö. :)
- Talo on mätä.
Suosittelen löylykauhaa perceeseen. Olet totaalivarma rahastuskohde kenelle tahansa kosteusmittaajalle. Noo maksele siinä oppirahoja, utele sitten "neuvoja"suoli 24:n huuhaa nettiportaaliista, jookosta?
- äkkinäinen
Viina on hyvää?
- Äkkinäinen
Hei löytyneekö asiasta tietäviä?
Tuo vastuu kun riipuu niin monesta asiasta, kuten kylpyhuoneen iästä, kauppakirjan sisällöstä jne.
Eli jos nyt kerrot ensin koko tarinan, sitten asiaan voi vasta ottaa jotain kantaa.- äkkinäinen
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Tuo vastuu kun riipuu niin monesta asiasta, kuten kylpyhuoneen iästä, kauppakirjan sisällöstä jne.
Eli jos nyt kerrot ensin koko tarinan, sitten asiaan voi vasta ottaa jotain kantaa.1989 rakennettu talo, kylpyhuone alkuperäinen. Ei vesieristystä, kosteussulku on. Lattialämmitys kylpyhuoneessa. Hmm kauppakirja luonnoksessa on kohta "ostaja hyväksyy kaupan kohteen siinä kunnossa kuin se kaupan tekohetlellä on" eli voiko esim laittaa jonkin ehdon? Tarkoitus on tosiaan kylpyhuone remontoida uusiks ja vesieristys laittaa, mutta jos rempan yhteydessä ilmenee jn isompaa esim. Kosteusvaurio tai home niin ollaanko me tietoisesti otettu ns riski eikä myyjän vastuu tule kysymylseen tästä? Kiitoksia vastauksista etukäteen !
- NäinMeillä
On aika lailla spekulaatiota arvailla miten vastuut menevät kun ei ole tiedossa mitä purkaessa rakenteista löytyy. Voisi ehkä sanoa että tuon ikäisessä talossa ja noilla rakenteilla pienet kosteusvauriot ovat odetettavissa ja teidän vastuullanne. Jos taas rakenteista paljastuu huomattavia kosteuvaurioita jotka edelyyttäävt rakenteiden purkamista ja uusimaista myös muualla kuin välittömästi pesutilan ympäriltä, vastuuta voi olla myös myyjällä.
Nämä ovat hyvin tapauskohtaisia asioita ja tulkinnat voivat myös vaihdella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703109
- 612467
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562106- 551912
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1931873- 401554
- 401520
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141223EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391148- 61073