Pioneja siemenestä?Kylvö jo heinäkuussa?

löpisevä puutarhuri

Moikka!
Nyt kun on näin kovat kolmenkymmenen asteen helteet ja vielä 5 päivää jäljellä heinäkuuta,niin kannattaisikohan kylvää pionit kylvölaatikkoon?
Noh teen tällaisen testin,että miten pionit lähtevät kosteassa kylvälaatikossa kuumakäsittely-kylmäkäsittelymenetelmällä kasvamaan.
Eli tarkoitus pitää mullassa kasvulaatikossa yli tulevan talven.Kasvulaatikossa kasvaa nyt kehäkukkaa joten porailen siemenet sormin sinne joukkoon.

Kerron ensi toukokuussa miten kävi.Tai jos en muista,niin ehkä joku toinen voisi kokeilla ja kertoa?

-Näillä Suomi24 sivustoilla ei ole niin paljon trafiikkia,että voi seurailla jotain tiettyä keskusteluketjua.

Tervehdys Mikkelin Kenkäveroon.
Verotin teitä reilu kuukausi sitten yhden pionin siemenkodan verran.Yleensä en harrasta moisia tuhotöitä,mutta oli erittäin kaunis lajike.
Siemenkota vaikutti myös valmiilta kerättäväksi.Se kutsui minua.
Nyt kuivattelin sitä pimeässä keittiönkaapissa kuukauden ja se on nyt kylvövalmis.Hirmu iso kota 40 siementä.

Onko kukaan kasvattanut pionin siemenestä?
Siis kukkivaksi kasviksi,eikä pelkästään idättänyt?

1

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turun sanomis

      Turun sanomissa on mielenkiintoinen artikkeli pioneista:
      Kasvatus siemenestä myyntikuntoon vie vuosia
      Pionivaari hallitsee rakkaudella ja sitkeydellä
      Viihde | Turun Sanomat 9.7.2004 03:00

      Linkki:
      http://www.ts.fi/viihde/1073978310/Pionivaari hallitsee rakkaudella ja sitkeydella


      "Pionien kodissa on keskitytty pionien kasvatukseen siemenistä. Se kysyy kärsivällisyyttä, sillä ensimmäisenä vuonna vain pinnan alla tapahtuu.

      Istutusruukkuihin pistetyistä siemenistä kehittyy juuret, pinnalla ei näy mitään. Seuraavana vuonna pilkistävät esiin lehdet.

      - Kylvöstä myyntiin menee nelisen vuotta. Kukkaan pioni puhkeaa siitä kolmen vuoden kuluttua. Siis seitsemän vuotta kylvöstä kukkaan, kasvatus ei ole hätähousujen hommaa, toteavat Matti ja Mikko Uusi-Honko."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      35
      4380
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      2349
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1422
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      92
      1270
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1178
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      26
      1177
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      51
      1120
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      965
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      921
    10. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      899
    Aihe