Pioneja siemenestä?Kylvö jo heinäkuussa?

löpisevä puutarhuri

Moikka!
Nyt kun on näin kovat kolmenkymmenen asteen helteet ja vielä 5 päivää jäljellä heinäkuuta,niin kannattaisikohan kylvää pionit kylvölaatikkoon?
Noh teen tällaisen testin,että miten pionit lähtevät kosteassa kylvälaatikossa kuumakäsittely-kylmäkäsittelymenetelmällä kasvamaan.
Eli tarkoitus pitää mullassa kasvulaatikossa yli tulevan talven.Kasvulaatikossa kasvaa nyt kehäkukkaa joten porailen siemenet sormin sinne joukkoon.

Kerron ensi toukokuussa miten kävi.Tai jos en muista,niin ehkä joku toinen voisi kokeilla ja kertoa?

-Näillä Suomi24 sivustoilla ei ole niin paljon trafiikkia,että voi seurailla jotain tiettyä keskusteluketjua.

Tervehdys Mikkelin Kenkäveroon.
Verotin teitä reilu kuukausi sitten yhden pionin siemenkodan verran.Yleensä en harrasta moisia tuhotöitä,mutta oli erittäin kaunis lajike.
Siemenkota vaikutti myös valmiilta kerättäväksi.Se kutsui minua.
Nyt kuivattelin sitä pimeässä keittiönkaapissa kuukauden ja se on nyt kylvövalmis.Hirmu iso kota 40 siementä.

Onko kukaan kasvattanut pionin siemenestä?
Siis kukkivaksi kasviksi,eikä pelkästään idättänyt?

1

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turun sanomis

      Turun sanomissa on mielenkiintoinen artikkeli pioneista:
      Kasvatus siemenestä myyntikuntoon vie vuosia
      Pionivaari hallitsee rakkaudella ja sitkeydellä
      Viihde | Turun Sanomat 9.7.2004 03:00

      Linkki:
      http://www.ts.fi/viihde/1073978310/Pionivaari hallitsee rakkaudella ja sitkeydella


      "Pionien kodissa on keskitytty pionien kasvatukseen siemenistä. Se kysyy kärsivällisyyttä, sillä ensimmäisenä vuonna vain pinnan alla tapahtuu.

      Istutusruukkuihin pistetyistä siemenistä kehittyy juuret, pinnalla ei näy mitään. Seuraavana vuonna pilkistävät esiin lehdet.

      - Kylvöstä myyntiin menee nelisen vuotta. Kukkaan pioni puhkeaa siitä kolmen vuoden kuluttua. Siis seitsemän vuotta kylvöstä kukkaan, kasvatus ei ole hätähousujen hommaa, toteavat Matti ja Mikko Uusi-Honko."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1448
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      193
      1431
    3. Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..

      Mitä sinä minusta haluat?
      Ikävä
      76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1135
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      84
      1000
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      995
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      962
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      915
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      81
      902
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      6
      857
    Aihe