Minne linnut on kadonneet ? Mitä on tapahtunut ? Normaalisti Pohjois-Savossa Kuopion seudulla tähänaikaan heinäkuusta pääskyset lentelevät poikasineen taivaalla ja muut kesän pikkulinnut laulavat vielä metsissä yötäpäivää, mutta nyt on vuorokauden ajasta riippumatta todella hiljaista, ei pihaustakaan. Huomasin tämän jo heinäkuun puolessa välissä. Kertoisiko joku tietäjä, mitä ihmettä on tapahtunut ja mitä tämä merkitsee ensikesän lintujen palaamiseen.
Linnut hävisivät kesken kesän ???
5
2552
Vastaukset
- pena998
Havaintosi viittaa siihen, että pesintä on on tapahtunut aikaisin vaikka kesäkuussa olikin tosi kylmää...minunkin mielestä ei oikein lintujen elämää ole näkynyt viime aikoina. Toisaalta ei sitä lintujen laulua kuulu silloin kun poikaset ovat selvinneet elämään :)
- Tiputon
Joo, kyllä kesäkuu oli kylmä ja nyt heinäkuussa todella kuuma. Mutta ne linnut, minne ne ovat kadonneet ? En ole huomannut enkä kuullutkaan, että missäänpäin Suomessa olisi vielä ollut edes muuttoparvia eikä mitään muutakaan sen kummempia kokoontumisia.
- kiikarimies
Mistä olet etsinyt lintuja? Jos kotipihalta on pöntöistä linnut
lähteneet, niin se menee ihan normaalin "piikkiin".
Ainakin minä olen havainnut, että aina keskikesällä linnut ikäänkuin
häviävät todella nopeasti. Syynä on se, että poikaset ovat kasvaneet
ja useilla lajeilla muutto on jo alkanut.
Omat havainnot tältä viikolta: Naurulokit lähteneet, valtava kottaraisparvi
muutossa. Rastasparvi muutossa(?), hanhiparvia kerääntynyt muuttoa
varten. Lähisaarien lokit poistuneet luodoilta. Pääskysten pesissä
kova tohina, poikaset tekevät lähtöä. Harmaasorsaparvi muutossa,
kerttulajit hävinneet kuin tuhka tuuleen jne...
Joten kyllä lintuja on ja ne käyttäytyvät mielestäni samoin kuin ennenkin.
- JPE
Moi.
Monet pienet linnut alkavat jo valmistautua muuttoon ja ravinnon keräämiseen käytetään aikaa. Tällöin linnut jättävät usein laulelun pois ja tyytyvät hyvin yksinkertaisiin yhteysääniin, jotka saattaa jäädä helposti huomiotta.
Moni Suomessa asuvista pienistä linnuista muuttaa yöllä, jolloin linnut katoavat yön selässä Suomesta ja näin muuttoa on vaikea havainnoida.
Ainakin pajulintuja ja kerttuja on pensaikoissa aamusin paljon, joka kertoo yöllä tapahtuvasta liikehdinnästä. - Lintutieteilijä
Normaalisti tuolla Kuopion korkeudella lintujen laulukausi loppuu heinäkuun alussa/puolivälissä, jolloin viimeisestkin pesinnät ovat alkaneet. Uusintapesintöjä toki tulee ja laulavia lintuja voi olla vielä heinä-elokuun taitteessa, mutta yli kymmenkertaa vähemmän kuin touko-kesäkuun taitteessa.
Pääskyt, lajista riippuen, siirtyvät pesästä lähdön jälkeen sellaisille alueille jossa on hyvin ravintoa saatavilla (esim järvet jossa paljon hyönteisiä), jotta saavat rasvavarastot täyteen muuttomatkaa varten. Eivät siis jää pihapiiriin, jos poikaset eivät enää ole pesässä. Suurin osa Suomessa pesivistä pikkulinnuista muutta yöllä kuten tuossa aiemmassa viestissä kerrottiin. Osa linnuista on jo muuttanut etelään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028