Toyota kestää.

On ollut corolla, carina 2, Carina E, Hiace 2.4 td ja Avensis.

Autoilla ajettu yhteensä n. 500 000 km meidän perheessä.

Autot ovat kestäneet todella hyvin, huollot olen tehnyt itse jakopäähihnojen vaihtoa myöten.

Ainoastaan Hiacea käytin merkkiliikkeessä takavuosina, venttilivälyksien tarkastuksessa (ei tarvinnut säätää).

Käyttökustannukset eur. / km ovat olleet todella edulliset.
35381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Mikä ihme tuo, jos autolla ajaa noin vähän. On luonnollista että vanhemmiten tuppaa niitä vikoja tulemaan. Minulla ei toistaiseksi ole ollut niin uutta autoa että siinä olisi alle 500000 km mittarissa. Eikä niissäkään niin hirveesti vikoja ole ollut, vaikka ajan noin 40000km vuoidessa. Mikäli noilla kilometreillä olisi tullut vikoja kysessä olisi todella surkeita autoja.

Äänestä

minula kansa eritän hyviä kokemuskia toytasta ensimäenen toyta oli carinae ostin vähän käytetynä oli sillon 3 vuota vanha ja ajetu noin. 100 tuhatta km ajon itse noin 4vuotaja 150 tuhata km lisää eikä mitän vikaa mutama poltimo pit i vahtaa j a jarru paloja ja titysti holtaa vahdatin 7500 km välen öljyt hyvin kesti vahdoin avesikseen vuosi malli 2000 ajetu ostassa kansa noin 100 tuhatta km sillä ajon noin 5 vuota ja melken oli mitarissa 300 tuhata kun vahdoin ei olut mitään vikoja huolot ja normalia kululumista vaihto vuosi mallin 2004 avesiksen jolla nyt ajetu melken 200 tuhata kilo metriä ei kä ole tarvinut kun märä aikas holot ja öljy olen vahdatanut 7500 km välen kyllä toyoyta kestää on kokemusta yli 14 vuota

Äänestä

oho nyt on tero heittäny kommentin. niin ne muillakin merkeillä kestää. olet oikea tero tietäjä, tojo poju. hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.katos auton pohjaan jos sitä yleensä on. uusi moottori vaihettu jo parikertaa . räksättää.puslat,iskarit,koiranluut,ohjaustehostin, yleensä kaikki vaihdettu ruosteisen kehikon ympärille. hahahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.

Äänestä
  • Onpo kertynyt paljon ikäviä audi-kokemuksia. Tyrsk, tyrsk !

    Äänestä

  • Kerrot varmaan volsusta:)

    Äänestä

Ja vielä jotkut ihmettelee miksi näitä tojoteroja pidetään yksinkertaisina. Viisi toilootaa ja yhteensä 500000 km ja itse korjattu anteeksi huollettu ladon takana eli teron mielestä "ikinä mitään vikoja ei ole ollut"

Äänestä
  • Ilmeisesti ruosteen takia autot menneet jo 100000 km kohdalla paaliin.

    Äänestä

todella upeaa, että kuudella autolla on päässyt yhteensä 500tkm yhteensä, sehän tekee lähes 100tkm per auto, tosi hyvin aasialaisella kalustolla. Olet ollut onnekas ja todellataitava kuski.
Tosin muilla merkeillä painellaan moninkertaisia kilometrejä ilman huolia ja paljon mukavammin, mutta valinta on sun ja muiden kaltaistesi näennäissäästäjien ja kitkuttelijoiden.

Äänestä

Minä päästin yhdellä avella 520tkm. 100tkm välein merkkihuollossa ja itse vahdoin öljyt välissä. Yksi raidetangon pää, jarrut 100tkm välein ja iskarit kerran joka nurkkaan. Lohkolämmittimen stefan 2 kertaa vaihdoin. 3 akkua ja paljon renkaita. Venttiilit säädettiin kerran. Pakoputkikin oli myydessä alkupeäinen. Ruostetta ei missään, vaikka kuulemma ruostuu käsiin. Parempaa ja luotettavampaa autoa ei ole ollut ja tuskin enää tuleekaan. Mutta totuus on aina niin erilainen kun petteri antama kuva. Niin ja keskikulutus koko 520tkm jaksolla 5.6l/100km dieseliä. Lähti ilman lämmitystä -35 asteesta käyntiin kun kesällä. Oli kerran unohtunut laittaa lämpiämään ja oli vaan pakko lähteä. Ostaisin heti uuden samanlaisen jos niitä vielä rahalla saisi.

Äänestä

kyllä vähän jurppii nyt kun tuon aven hankin.pirkot suorastaan tyrkyttää pesää,mutta kun ei ota eteen! NEUVOJA KIITOS! autoa en vaihda,tämä on huippu.

Äänestä

Toiset ajelevat autoilla ja nauttivat - toiset ajelevat traktoreilla, ei siis kun panssarivaunuilla ja kehuskelevat halvoilla kilometreillä :- tässäpä on edelleen se Toyotan suurin ongelma ! Että miten ihmeessä Toyotoihin saataisiin kunnon ajo-ominaisuudet ??
Ei käy kateeksi, ei.

Äänestä
  • Älä viitsi valehdella. Kyllä nykyisissä toyotissa on hyvät ajo-ominaisuudet. Ainakin jos vertaa itäauto Skodaan ne on suorastaan ylivoimaiset. vielä 90-luvun alussa oli toyotan ajettavuus keskitasoa, mutta nykyään aina luokkansa parhaimmistoa. Kestävyys on tietysti paras valtti, sillä kaikilla toyotilla ajaa vähintään miljoona kilometriä.

    Äänestä

  • Toyota Corolla kirjoitti:

    Älä viitsi valehdella. Kyllä nykyisissä toyotissa on hyvät ajo-ominaisuudet. Ainakin jos vertaa itäauto Skodaan ne on suorastaan ylivoimaiset. vielä 90-luvun alussa oli toyotan ajettavuus keskitasoa, mutta nykyään aina luokkansa parhaimmistoa. Kestävyys on tietysti paras valtti, sillä kaikilla toyotilla ajaa vähintään miljoona kilometriä.

    Täysin samaa miltä ja enemmänkin. Toyotan ajettavuus on erinomainen, eikä mikään jäykkä saksalainen tai pehmeä ranskalainen. Ja Skodasta ei kannata puhuakaan, markkinoiden huonoin auto ajettavuudeltaan, kukaan Toyotalla ajava ei vaihtaisi Skodaan, vaikka se kestäisi yhtä hyvin kuin Toyota.

    Äänestä

kestävys ja luottetavuus on todela kin toytan valteja muttta mieletäni toyta on mys todela hyvä aja vaikka vertasi mihin auton carina oli hyvä ajaaja hiljanen auto avesis on vielä parenpi eikä ajetavuudesa ole mitän hävetävää muhin merkehin olen ajanut myös muila merkellä kavereden autoila m m volvo wv peugeut ja monela muula ja kyllä toyta on hyvä

Äänestä

Mua harmittaa, kun edes ajovalon polttimoita ei tarvitse vaihtaa kovin usein, viimeksi olen vaihtanut rekisterikilven valot, kun ne ei oikein tykkää peräluukun paiskomisesta, mutta niin se on muissakin autoissa kuulemma.

Äänestä
  • Eihän ne polttimot pala, kun jännitehäviö akulta lampun kannalle on tarpeeksi suuri eli on käytetty ohuita johtimia. Minusta se ei ole ylpeilyn aihe, että polttimot hehkuu himmeänä ja kestää auton iän.

    Äänestä

Ei näytä passaavan mikään, kun joku tyytyväinen autoonsa, niin heti saa jotku hepulin.

Äänestä

No otetaanpa esimerkiksi sellainen autonroppana kuin Ford Jos ja kun löytyy eri kokosegmenteistä parempia ajettavia kuin Ka, Fiesta, Focus, Mondeo ja Kuga - niin ilmoitelkaa ihmessä mikä Toyotan malli on kyseessä, niin osaan heti mennä Tojokauppaan koeajolle !
Toyota voi olla kestävä, mitä kyllä sitäkin vahvasti epäilen, mutta ajettavuudessa ei löydy Toyotalta hyviä autoja. Sopii vaikka katsoa mitä tahansa autotestiä - ajettavuuspisteet ovat kaikilla Toyotan malleilla aina suorastaan surkeat !

Äänestä
  • Älä höpötä pa skaa. Tojoilla on aivan hyvät ajo- ominaisuudet. Itsellä aikoinaan oli Ford Focus jota kehuttu hyvistä ajo ominaisuuksista. Eipä nuo sen kummemmat kuin Tojoillakaan. Sitä vastoin auto muuten oli täys pas ka. Uutena ostin ja vetarit hajosi takuuaikana kaksi kertaa ja muutakin jarruihin liittyvää ongelmaa oli. Semmoista tekelettä ei uskalla pitää takuu ajan umpeuduttua joten vaihdoin takaisin tojoon. Tojojen kanssa ei mitään ongelmia. Nyt Ave -12 mallin ja siihen erittäin tyytyväinen.

    Äänestä

  • Toyota pelaa aina kirjoitti:

    Älä höpötä pa skaa. Tojoilla on aivan hyvät ajo- ominaisuudet. Itsellä aikoinaan oli Ford Focus jota kehuttu hyvistä ajo ominaisuuksista. Eipä nuo sen kummemmat kuin Tojoillakaan. Sitä vastoin auto muuten oli täys pas ka. Uutena ostin ja vetarit hajosi takuuaikana kaksi kertaa ja muutakin jarruihin liittyvää ongelmaa oli. Semmoista tekelettä ei uskalla pitää takuu ajan umpeuduttua joten vaihdoin takaisin tojoon. Tojojen kanssa ei mitään ongelmia. Nyt Ave -12 mallin ja siihen erittäin tyytyväinen.

    Aika yhteneväiset ovat minunkin kokemukseni voortista.
    Toyotoissa on ollut paljon vähemmän murheita,tai ei oikeastaan
    mikään ole hajonnut. Jarrupaloja ja muutamat iskarit,siinä kaikki.
    Voorteissa olivat auki moottorit ja vaihdelaatikot. Vanhoissa
    jäi jopa vaihdekeppikin käteen. Saas nähdä tuliko taivaspaikka,
    vähän jännitää........

    Äänestä

  • Toyota pelaa aina kirjoitti:

    Älä höpötä pa skaa. Tojoilla on aivan hyvät ajo- ominaisuudet. Itsellä aikoinaan oli Ford Focus jota kehuttu hyvistä ajo ominaisuuksista. Eipä nuo sen kummemmat kuin Tojoillakaan. Sitä vastoin auto muuten oli täys pas ka. Uutena ostin ja vetarit hajosi takuuaikana kaksi kertaa ja muutakin jarruihin liittyvää ongelmaa oli. Semmoista tekelettä ei uskalla pitää takuu ajan umpeuduttua joten vaihdoin takaisin tojoon. Tojojen kanssa ei mitään ongelmia. Nyt Ave -12 mallin ja siihen erittäin tyytyväinen.

    Ford focuksessa on sellainenkin lisävaruste ku automaattinen ovien lukitus. Aina pitää muistaa ottaa avaimet virtalukosta pois kun laittaa oven kiinni. Muutaman kerran on joutunut kotoa vara-avaimen hakea. Nykyään kulkee vara-avain aina taskussa niin saa ovet varmasti auki.

    Äänestä

  • Toyota pelaa aina kirjoitti:

    Älä höpötä pa skaa. Tojoilla on aivan hyvät ajo- ominaisuudet. Itsellä aikoinaan oli Ford Focus jota kehuttu hyvistä ajo ominaisuuksista. Eipä nuo sen kummemmat kuin Tojoillakaan. Sitä vastoin auto muuten oli täys pas ka. Uutena ostin ja vetarit hajosi takuuaikana kaksi kertaa ja muutakin jarruihin liittyvää ongelmaa oli. Semmoista tekelettä ei uskalla pitää takuu ajan umpeuduttua joten vaihdoin takaisin tojoon. Tojojen kanssa ei mitään ongelmia. Nyt Ave -12 mallin ja siihen erittäin tyytyväinen.

    Focus on paljon huonompi ajaa kuin Tojakki. Pitäs nyt kaikkien eurointoilijoiden ymmärtää, että eivät kakki todellakaan pidä eurojen ajo-ominaisuuksia hyvinä. Olen ajanut Focuksella (vm 2000 ja 2010) minäkin ja sanon suoraan ,ett'ä vaikka Corolla vm 2000 on parempi ajaa kuin nuo kumpikaan Focus.
    Focuksen ohjaus oli jäykkä, samoin jouset ja iskarit ja sen lisäksi ohjaus palautti ikävän voimakkaasti. Näitä vaivoja ei Toyotassa ollut, toivottavasti ei edes uusissakaan ole sorruttu apinoimaan eurojen ikäviä ajo-ominaisuuksia

    Äänestä

  • paras ajaa kirjoitti:

    Focus on paljon huonompi ajaa kuin Tojakki. Pitäs nyt kaikkien eurointoilijoiden ymmärtää, että eivät kakki todellakaan pidä eurojen ajo-ominaisuuksia hyvinä. Olen ajanut Focuksella (vm 2000 ja 2010) minäkin ja sanon suoraan ,ett'ä vaikka Corolla vm 2000 on parempi ajaa kuin nuo kumpikaan Focus.
    Focuksen ohjaus oli jäykkä, samoin jouset ja iskarit ja sen lisäksi ohjaus palautti ikävän voimakkaasti. Näitä vaivoja ei Toyotassa ollut, toivottavasti ei edes uusissakaan ole sorruttu apinoimaan eurojen ikäviä ajo-ominaisuuksia

    Lisäksi Ford ruostuu kesken takuuajan, Toyota ehkä kerran kymmenessä vuodessa riippuen teiden suolamäärästä.

    Äänestä

eipä tuo 500.000 km nykypäivänä mikään ihme ole , minulla 790.000 km ajettu Mersu, jolla olen itse ajanut yli 500.000 km, kun ostin oli lähes 300.000 mittarissa , siinähän tuo vielä ihan hyvin toimii, ei muuta ku löpöä tankkiin.

Äänestä
  • Käsittämättömän hyvä auto pitää Toyotan olla kun vähintään puolta
    kallimpaan Mersuun pitää verrata.

    Äänestä

  • Käytä vain suosiolla dieselöljyä eli naftaa, löpön käyttö voi vielä kirpaista kukkaroa.

    Äänestä

  • Paras brändi kirjoitti:

    Käsittämättömän hyvä auto pitää Toyotan olla kun vähintään puolta
    kallimpaan Mersuun pitää verrata.

    Tarkoitus ei ollut verrata, vaan totesin, että lähes auto kun auto kestää puoli miljoonaa kilometriä, jos siitä viitsii vähänkin pitää huolta. Merkki voi olla mikä tahansa.

    Äänestä

  • 320cdi kirjoitti:

    Tarkoitus ei ollut verrata, vaan totesin, että lähes auto kun auto kestää puoli miljoonaa kilometriä, jos siitä viitsii vähänkin pitää huolta. Merkki voi olla mikä tahansa.

    Totta, normaali-ihminen ymmärsi heti kirjoituksesi pointin, ettet vertaa mitään mihinkään, tojoterot vaan nyt on niin saatanan tyhmiä ettei aukene, ei sitten millään.

    Äänestä

  • 320cdi kirjoitti:

    Tarkoitus ei ollut verrata, vaan totesin, että lähes auto kun auto kestää puoli miljoonaa kilometriä, jos siitä viitsii vähänkin pitää huolta. Merkki voi olla mikä tahansa.

    Jos Toyotapalstalle pitää tulla Mersua kehumaan niin minusta se
    ei voi olla muuta kuin vertailua. Kaikki autot ei todellakaan kestä
    puolta miljoonaa kilometriä ilman kalliita remontteja. Suurin osa
    on ennen paalissa ja Ranskan patongit kärjessä. Mersu,ainakin
    ne vanhat kesti,kesti ja kesti. Uusista en tiedä. Tosin ruoste alkoi
    niihin vanhoihinkin pesiytymään ja Srinter oli kaiken ruostumisen
    edelläkävijä.

    Äänestä

  • Mesettäjä kirjoitti:

    Jos Toyotapalstalle pitää tulla Mersua kehumaan niin minusta se
    ei voi olla muuta kuin vertailua. Kaikki autot ei todellakaan kestä
    puolta miljoonaa kilometriä ilman kalliita remontteja. Suurin osa
    on ennen paalissa ja Ranskan patongit kärjessä. Mersu,ainakin
    ne vanhat kesti,kesti ja kesti. Uusista en tiedä. Tosin ruoste alkoi
    niihin vanhoihinkin pesiytymään ja Srinter oli kaiken ruostumisen
    edelläkävijä.

    Ei tuosta edellisestä mitenkään Mersua kehuttu, tais vaan ko henkilöllä sellainen olla ja siinä hän on oikeassa, että ei tuo 500.000 km ole mikään huippusuoritus muiltakaan autoilta, tai ehkäpä juuri Toyotalta, kun sitä pitää niin hehkuttaa. Ranskan patongeista voin sanoa vain yhden esimerkin yhtiömme käytössä olleesta yksilöstä ( C5 vm 2003 ), Auto oli päivittäisessä, ajoittain kovassakin käytössä, kilometrejä tuli yli tuon "ihmeellisen" 500.000, ja olisi tullut enemmänkin, mutta kolarin vuoksi siirtyi autojen taivaisiin. No, mutta hyvä, jos Tyotallain jo päästään näihin lukemiin, joten onnea ja tervetuloa ihan tavallisten kestävien autojen maailmaan.

    Äänestä

  • älä hitossa kirjoitti:

    Käytä vain suosiolla dieselöljyä eli naftaa, löpön käyttö voi vielä kirpaista kukkaroa.

    Etkö ole koskaan kuullut dieselöljyä sanottavan löpöksi. Ainakin rekkamiehet käyttävät tätä nimitystä. Luulempaettä he ajavat dieselöljyllä eivätkä moottori polttoöljyllä.

    Äänestä

  • Möly Kommari kirjoitti:

    Etkö ole koskaan kuullut dieselöljyä sanottavan löpöksi. Ainakin rekkamiehet käyttävät tätä nimitystä. Luulempaettä he ajavat dieselöljyllä eivätkä moottori polttoöljyllä.

    eihän nuo juntit tiedä, mitä ihmiset puhuu... joten annetaan niiden olla rauhassa ja laskea omat löpönsä vaikka housuihinsa.

    Äänestä

  • Möly Kommari kirjoitti:

    Etkö ole koskaan kuullut dieselöljyä sanottavan löpöksi. Ainakin rekkamiehet käyttävät tätä nimitystä. Luulempaettä he ajavat dieselöljyllä eivätkä moottori polttoöljyllä.

    Löpö tulee sanoista LämmitysÖljy - PolttoÖljy, sanokaa te juntit mitä tahansa.

    Äänestä

  • Höpön löpö kirjoitti:

    Löpö tulee sanoista LämmitysÖljy - PolttoÖljy, sanokaa te juntit mitä tahansa.

    ookkona Oulusta ?

    Äänestä

Ja tähän alkuperäiseen viestiini lisään, että kaikki autoni on hyväksytty ensimmäisellä kerralla katsastuksessa.

Hyvää kesän jatkoa kaikille !!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


20 v. toyotalla kirjoitti:

On ollut corolla, carina 2, Carina E, Hiace 2.4 td ja Avensis.

Autoilla ajettu yhteensä n. 500 000 km meidän perheessä.

Autot ovat kestäneet todella hyvin, huollot olen tehnyt itse jakopäähihnojen vaihtoa myöten.

Ainoastaan Hiacea käytin merkkiliikkeessä takavuosina, venttilivälyksien tarkastuksessa (ei tarvinnut säätää).

Käyttökustannukset eur. / km ovat olleet todella edulliset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu