Olen suorittanut tarkalleen ottaen 155 op, maisteriksi siis vaaditaan 300 op.
Olen kokopäiväisessä työssä. Kaiken olen tehnyt työni ohella (lisäksi on yksi lapsi, harrastuksia, iso ok-talo jne....)
Nyt mietin, jos ottaisin vuoden opintovapaata töistä, olisikohan mahdollista puristaa loput melkein 150 op vuodessa.. Mitä mieltä olette?
Ja tutkinto olisi HTM.
Suositusaikahan tuolle olisi jopa 2.5 vuotta mutta mielestäni näitä suorittaa silti paljon nopeammassa tahdissa...
Onko ketään joka olisi suorittanut noin 150 op vuoden aikana?
Olisin valmis sitoutumaan vuodeksi aivan kokopäiväisesti opintoihin. Olen nopea ja minulla on kohtalaisen "terävät hoksottimet". :D
Maisteriksi vuodessa kun alla on opintoja?
9
371
Vastaukset
- suunnittele
Vähintään 145 op lukuvuodessa? Ja kandi vielä puuttuu. En tunne alaasi, ehkä siellä on tuollainen mahdollista.
Tutki opintovaatimukset ja suunnittele opintosi. Siinä näet, onko tavoitteesi teoriassakaan mahdollinen saavuttaa.
Ehkä kannattaa joka tapauksessa ottaa vuosi opintovapaata ja tehdä niin paljon opintoja kuin pystyy. Vuoden kuluttua on sitten maisterin paperit ainakin lähempänä, jos ei vielä taskussa. - 150 op=4000 tuntia
Päätoiminen opiskelu tarkoittaa 30 op lukukaudessa, eli 60 op lukuvuodessa. Käytännössä voi tehdä enemmän lukukausien aikana venyttämällä päivää ja opiskelemalla lisäksi viikonloppuina ja kesällä. Itse olen onnistunut tekemään 75 op lukuvuodessa, mutta en opiskellut viikonloppuisin enkä kesä-heinä-elokuussa. Opiskelupäivän pituus oli yleensä 9-20, välissä ruokatauko ja joitakin välitunteja. Pari kertaa käytin päiväaikaa muuhun ja jouduin lukemaan tenttiin yöllä.
Reunaehtoja asettaa läsnäoloa vaativien kurssien sovittaminen lukujärjestykseen. Minusta 150 op vuodessa kuullostaa hurjalta urakalta, mutta en pidä sitä mahdottomana, jos luovut muusta elämästä vuodeksi ja käytät viikonloput ja kesän opiskeluun. Laskennallisesti 1,5 op edellyttää 40 tunnin työmäärää, eli 150 op edellyttää 4000 tunnin työmäärää. Varaa kalenteristasi sen verran tunteja. Vuodessahan on 8760 tuntia, joten kyllä ne mahtuu, ja jää vielä aikaa syömiseen ja nukkumiseen, mutta ei sitten tosiaan paljon muuhun. - ohhohh
Aika hurja on tavoite, 150 op vuodessa! Ei onnistu monelta, tuskin keltään. Jos joku sellaiseen pystyy, se ei taatusti roiku näillä palstoilla.
Tässä voi tulla ihan tekniset rajat vastaan. Vuosi kandiseminaaria ja toinen vuosi graduseminaaria. Tai mitäpä minä tiedän tutkinnostasi. Ehkä se on tuollainen vasemmalla kädellä huitaistava. 150 op on kuitenkin niin paljon, että itse varaisin kaksi vuotta ja sittenkin saa opiskella tosi tehokkaasti.
Jos 150 op onnistuisi vuodessa, niin kyllä sitä olisi jo kauan sitten vaadittu kaikilta. Tavoitehan on 60 op, ja useimmat ihan fiksut eivät yllä siihenkään, vaikka ei ole muita velvollisuuksia.
Ehkä aloituksesi olikin provo. - Entäpä 1,5 vuotta ...?
Syksyllä proseminaari ja 50 op muita opintoja. Tarkoittaa pitkiä päiviä ja viikonloppuja sekä yöllisiä tenttiin lukemisia. Kandityö valmiiksi joululoman aikana. Mieti alustava aihe jo nyt, käy kirjastossa katsomassa muiden tutkielmia, niistä saa ideoita.
Keväällä graduseminaari ja n. 50 op muita opintoja. Kesällä gradu valmiiksi ja loput tentit elokuussa.
Voi olla, että laitos vaatii "istumaan" seminaareissa vuoden; silloin jatkat keväällä proseminaaria, mutta jos kandityösi valmistuu tammikuussa, pääset varmaan mukaan kevään graduseminaariinkin. Voit joutua lusimaan sen loppuun seuraavana syksynä, vaikka gradusi valmistuisi kesällä. Ohjelma on tiukka, älä saa flunssaa tms. joka voi hidastaa tahtia. Varaudu henkisesti siihen, että seuraavalle syksylle jää töiden ohessa suoritettavaksi jotain rippeitä, esim. uusintatenttejä.
Opintovapaaata saa hakea toisenkin vuoden ... - Ei mahdotonta
En pidä mahdottomana. Olen KTM ja suoritin tutkinnon aikoinaan 2.5 vuodessa.
Tiedän jopa yhden joka suoritti KTM kahdessa vuodessa. Ja joitakin jotka pusersivat sen 3 vuodessa. Siis päätoimisesti.
Eipä se HTM varmasti ole vaikeampi tutkinto mitä KTM. - Vm 1966
Luultavasti sinun pitää pyrkiä johonkin yliopistoon suorittamaan tuo maisterin tutkinto.
Itselläni on suoritettuna 180 op, jotka kaikki olen suorittanut avoimessa korkeakoulussa ( 2 cumua muita opintoja). Hain viimeisimmässä haussa filosofian laitokselle ja pääsin suoraan aikaisempien suoritusten perusteella (ilman pääsykoetta). Tarkoitus on syksyllä suorittaa kandin tutkinnosta puuttuvat opintopisteet, työn ohella. Maisterin tutkintoakin olen miettinyt ja se vaatisi sitten jo kokopäiväistä opiskelua, ainakin ajoittain.
Aika vaativaa on jos vuodessa tuon 150 op suoritat, mutta ei se mahdotonta ole.- Opintohaukka
Järjestetäänkö kaikki tarvittavat kurssit joka vuosi? Miksei kukaan ajattele sitä, ettei valtiolla ole varaa järjestää kaikkia kursseja riittävästi ja monen opinnot venyvät siitä syystä!
- riittäskö
Opintohaukka kirjoitti:
Järjestetäänkö kaikki tarvittavat kurssit joka vuosi? Miksei kukaan ajattele sitä, ettei valtiolla ole varaa järjestää kaikkia kursseja riittävästi ja monen opinnot venyvät siitä syystä!
Aika harva, tuskin kukaan, aikoo tai pystyisikään suorittamaan kaikkia kandin tai maisterin tutkinnon kursseja vuodessa. Joten eiköhän se riitä, kun kaikki kurssit on suoritettavissa parissa vuodessa. Jos siinä vielä jää voimia ja aikaa yli, voi lähteä juoksemaan maratoneja tai käydä vapaaehtoisena viihdyttämässä yksinäisiä mummoja ja vaareja.
- MJTKX
Itse suoritin opintovapaalla viime lukuvuoden aikana kohtuullisella menestyksellä 90 op. Kaksi pientä lasta, joten kaikki opiskelu, luennoilla istuminen, kirjoitushommat, lukeminen tapahtui arkisin klo 8-16. Iltaisin lasten mentyä nukkumaan ei yksinkertaisesti jaksa enää. Jos sinä jaksat, ja pystyt vaikka kirjatenttimään osan, niin ei kai tavoitteesi täysin mahdoton ole. Itse suoritan kasvatustieteen tutkintoa, joten vaikea arvioida ihan muun alan opintoja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1082364- 842071
- 561647
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai531582- 1551550
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461436Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1451370- 1121180
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261176Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251134