Yksi velka on mennyt käräjäoikeuteen ja sieltä tuli haaste. Kysyisin, että onko siihen pakko vastata mitenkään vai voiko sen vaan antaa olla?
Haaste käräjäoikeudesta
Asiansa sössinyt
12753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jos et vastaa, ilmeisesti et kiistä tulee yksipuolinen tuomio.
Haaste sen sijaan on aina haettava muuten rupeavat soittelemaan ovikelloa.
Haaste tuli postissa, eikä ole mitään kiellettävää, kun ei ole rahaa maksaa. Asiansa kun on sössinyt, niin tätä kautta ne nyt menee. Jos joskus töitä onnistuu saamaan, niin sitten niitä maksetaan. En tiedä vaan näistä käytännöistä. Kiitos sinulle.
Haasteen vastauksen antamista koskeva osio on tuossa alla leikattuna ja liimattuna. Jos luet tuon ajatuksella, niin tiedät vastauksen kysymykseesi.
"Jos kantajan vaatimukset ovat mielestänne kokonaan tai osaksi virheellisiä, käräjäoikeus kehottaa Teitä määräajassa vastaamaan kanteeseen.
Voitte antaa vastauksen myös siinä tapauksessa, että vaatimukset ovat mielestänne oikeat.
Jos ette vastaa määräajassa tai jos vastauksessanne vain vastustatte kantajan vaatimusta perustelematta vastustamista jäljempänä selostetulla tavalla, käräjäoikeus voi ratkaista asian kantajan vaatimuksen mukaisesti, ellei vaatimus ole selvästi perusteeton."
Asia etenee omalla painollaan. Ulosotto aikanaan ottaa yhteyttä.
Kauan muuten kesti siitä hetkestä, kun lopetit velan maksamisen alkuperäisen suunnitelman mukaan? Siis siihen milloin tuo kirje tuli kotiin?
Riippuu velkojan aktiivisuudesta ja onko käräjillä kova ruuhka.
Muutamia kuukausia . Tai viikkoja erääntymisestä
Eli riippuu firmasta ja tilanteesta ja velasta.
Mites pikavippifirmat?
No, pikavippifirmathan odottelevat KAUAN, KOSKA ne haluavat kasvattaa laskuaan maksimiperintäkuluilla. Vasta kun perintäkulumaksimi on lain sallimassa katossa, on velkomushaasteen vuoro, jos silloinkaan. Voi vielä olla halua kasvattaa viivästyskorkoja, ja vaikka korkotaso nykyisin on alhainen, viivästyskorko on kuitenkin se markkinoiden kovin korko. Vasta siiten kun se satasen vippi on kasvanut vähintään 500:ksi, saatetaan mennä oikeudelliseen perintään ja ulosottovaiheeseen.
Kannattaa ilmoittaa kaikkiin perintätoimistoihin että haluaa keskeyttää perinnän, näin
säästä kuluissa.
Cobro perintätsto siirtyy tuossa vaiheessa (siis kun pyytää perinnän kesk ja siirtoa uo:n) maksuttomaan/kuluttomaan jjälkiperintään ja vie yli 6 kk ainakin ennen kuin siirtävät velan uo:n. Outoa touhua.
Perintätoimiston on nykyään keskeytettävä perintä pyydettäessä, mutta lakiin jäi edelleen porsaanreikä: velkojan ei ole edelleenkään pakko siirtää velkaa oikeudelliseen perintään. Velka ei siis lähde vanhenemaan, kun käräjäoikeuden tuomio puuttuu.
Perinnän keskeyttäminen onkin uusi termi. Joo googletan kyllä samantien itsekin.
Kiitos kun vastaatte kiltisti tyhmiin kysymyksiin, jotain iloakin siis tän kaiken paskan keskelle :)