Tulossa käymään. Netissä näytti olevan kaikkien ruokapaikkojen haukkuminen arvostelusivustolla, joten onko siellä teillä hyvää ruokaa missään saatavilla vai pitääkö ottaa omat eväät?
Hyvä lounasravintola Lahdesta
22
7248
Vastaukset
- dkjshjkaccd
Ravintola Mänty Hennalassa on ihan jees. Ei mikään ihmeellinen, mutta takuuvarmaa semisettiä, kaupan päälle tulee vielä kahvi pulla ravintolan leipomosta. Lounas maksaa jotain 9 euroa.
- Justkohta
Kiitokset vastauksesta.
Entä Mamma Mia, eikö todellakaan ole kehumista ja onko palvelu huonoa, kuten väitetään? - tässä pari
Mamma Maria on ihan surkea paikka, hirveet jonot aina en ymmärrä miksi.
Annokset surkean kokoisia jne.
Ravintola Lokki on kesällä kiva ulkogrillistä herkkuja ja runsaat salaattipöydät, samoin Asklipios Aleksanterinkadulla - edulliset lounaat ja hyvänkokoiset annokset. - Tässä muutama vinkki
Lounasravintola Mänty (Seisakekatu 2) aivan ykköspaikka, aivan omalla tasollaan! Suosittelen! Ei petä koskaan. Lahden paras paikka.
Kreikkalainen ruokaravintola Asklipios (Aleksanterinkatu 1). Todella hyvä myös, hieman erilaista maukasta lounasta. Annokset tilataan erikseen, ei noutopöytää.
Casseli Oy:n lounasruokalat (Wanha Walimo, Vesijärvenkatu 25 ja Borupinraitti 4, Sibelius talon vieressä) erinomaiset paikat molemmat.
Lounaskahvila Vieno (Aukeankatu 4), massiivisesti kunnon "mättöä" erityisesti erilaiselle duunari-kansalle (poliisit, raksamiehet, asentajat, teknikot jne.) ja hulvaton henkilökunta.
Vienoa vastapäätä (Aukeankatu 1) autoliike Veljekset Laakkosen tiloissa Sinuhen Lounaskahvila, erittäin laadukasta lounasta ammattiylpeydellä valmistettuna.
MyCurry (Rautatienkatu 15). Intialaisen ruokakulttuurin sovellus suomalaiseen makuun, ehdottomasti kokeilemisen arvoinen paikka, et pety! Suomalainen henkilökunta, suomalaisomistuksessa eli hygienia- ja laatuasiat kunnossa.
Lopuksi ykkösvinkki, Ravintola Toros (Hämeenkatu 21). Huom! Älä sekoita "El Toroon" tai "Toreroon". Ruoka-annokset tilataan. Suosittelen esimerkiksi lehtipihviä jonka suuri koko saa kenet tahansa hämmentymään suuruudellaan.- Sillälailla
Mänty on reilu kun saa itse tehdä annoksen, mutta ei se taida ihan ykkönen olla kahden käyntini perusteella:
- Ravintolassa oli molemmilla kerroilla ampiaisia.
- Puolet ruuasta oli kylmää.toisella kerralla
- Listassa mainittiin katkaravut, mutta ei niitä missään näkynyt.
- Listassa monesti lukee vain "kala", eivät kerro mikä kala on kyseessä.
- wcwcwcwc
Jännä Jussi.
Cafe Hetki ja kulinaaritalo.
- kiva paikka oli
Sibeliustalolla se Lastu-ravintola.
Hyvät sapuskat, viihtyisät ja isot tilat. - g - ooooooooooo l
Takatasku
huovilankadulla, lounas työttömille ja eläkel. 3.50 muille 6.
Joskun hyvä ruoka. usein ala arvoista ja liian vähän syötävää . - tuli käytyä
tää takatasku ruokapaikkahan oli joskus vesijärvenkadulla,viides kerros tai kuudes?millo se muuttannu pois sieltä?jännä jussi taas taitaa olla ihan niitä vanhempia ruokapaikkoja lahdessa.ainaki wienerleike ollu hyvä siellä!tosin oon joskus markka aikana käynny noissa edellä mainituis.joskus 90-luvulla.muistelisin et takataskus makso ruoka annos sillo 10mk ja santsi 5mk.
- Kylmä kalja päälle
Tirra on paras. Sen seisova pöytä on todella runsas,maittava ja ravitseva.
- Nam nam
Missä on Hämeenmaan ravintolat täältä viestiketjusta.
Eikö juuri tämä El Toronto ole kuuluisa pippuripihvistään. - Nams
Ravintola Möysä (ent Esso siinä ympyrässä) Jäätävän hyvä pippuripihvi!!
- maksava asiakas
Totta turiset. Samoin myös Möysän Nachot on tosi hyvä!
Valtaisa annos kaikkine herkkuineen!
Möysä on kiva paikka :D
- Assan vessa
Assan vessa on hyvä.Pökäleet lilluvat ruskeessa veesseä.
- Anonyymi
Paras Lounas paikka Einstein
Varsinkin Einstein Maili - Anonyymi
Fresnon omistajat haukkuvat sinne työhakemuksen tehneet työntekijät.
- Anonyymi
Aloittaja on kuollut jo nälkään. Mutta kyse ilmeisesti omamainoksesta, jossa se "paras" ruokapaikka mainitaan ja saadaan mainosta. Syystä tai syyttä. Jänniä kyselyjä.
- Anonyymi
Pulcinella on hyvä. Lahdessa tulee käytyä parin kuukauden välein, ja Pulcinella on toistaiseksi paras löytämäni lounaspaikka.
- Anonyymi
Ravintola kujan ravintolapäällikkö sekä sen työkaveri aukoo päätä kuntosalilla ja kattelee pikkutyttöjen perseitä vaikka on naimisissa. Aika teinimäistä käytöstä vapaa-ajalla. Eihän katse ole pettämistä tai rikos mutta...
- Anonyymi
Taivaanranta? https://www.lounasmenu.fi/blog/lahti-paras-lounas/
- Anonyymi
Lounasravintola Mänty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku594462Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1591435- 1601387
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti471371Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2501183- 2011092
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1461047- 60948
- 80947