Lukiessani musiikkikasvatuksen valintakoeopasta törmäsin kohtaan "ryhmäkeskustelu". Onko joku käynyt tuolla pääsykokeissa, ovatko ryhmäkeskustelun aiheet vaikeita nuorelle ihmiselle?
Musiikkikasvatus
KV011
252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eivät aiheet ole vaikeita, sillä silloin se ei testaisi mitään. Kokeessahan testataan ihmisen sosiaalisia taitoja eikä tietoja. En olisi tuosta huolissani. Keskity vain siihen olennaiseen eli mahdollisimman hyvän kuvan antamiseen.
Itse kävin luokanopettajakoulutuksen ryhmätilanteessa ja pääsin jopa läpi. En tosin ottanut paikkaa vastaan. Täällä suomi24 keskustelupalstoilla olen kirjoittanut tarkemmat neuvot toiselle palstalle joka löytyy tältä pääsykoe-osastolta. Sinun ehkä kannattaa lukaista ne läpi. Itselleni niistä oli ainakin apua.
mukan ryhmäkeskustelun aiheet ovat yleensä sellaisia, joihin alan opiskelijoilla on sanottavaa, ei mitenkään vaikeita. siinä testataan osaako sekä kuunnella että sanoa mielipiteensä ja vaikuttaako alalle soveltuvalta, lähinnä ihan normaalin sosiaaliselta. psykologit tarkkailee siinä ja tekee muistiinpanoja mutta ei sitä tartte jännittää, muut haluaa tilanteesta kivan ja onnistuneen ihan yhtä paljon :)