Poikkesin Säkylässä,siellä on komiat patsaat ohikulkutien ympyrässä.
Ei mitään sairaan mielikuvituksen tuotteita kuten Huittisissa.Käykääpä
katsomassa mallia.
Ei mitään sairaan mielikuvituksen tuotteita kuten Huittisissa.Käykääpä
katsomassa mallia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ihmettelen, miten kunnalla on ollut yleensäkään varaa johonkin turhaan porilaispatsaaseen. Muutenkin on velkaa velan päällä. Ja kun tuo liikealuekin kaavoitettiin mielestäni turhan suurella innolla. S-ryhmä harhauttaa K-kaupan torin laidalta pellolle Alkoineen päivineen. Toiselta tontilta löytyy ABC-tankkaamo, jonka viereen kaiketi tulee Hese. Mielestäni se liikenneympyrä olisi kuulunut mieluummin nykyisen S-marketin risteykseen, mutta sehän olisi houkutellut palveluita paremmin Pikatien toiselle puolelle. Eikä sitä peltoidylliä mukamas saa rikkoa.
Jos tuo liikealue oltaisiin haluttu kaavoittaa, oltaisiin mieluummin voitu lähetellä kyselyitä muutamalle varteenotettavalle ketjulle. Mikäli vaikkapa kolme ketjua olisi luvannut toimittaa kauppansa liikealueelle heti kaavoitusten ja katujen valmistumisen salliessa, oltaisiin liikealue voitu kaavoittaa. Mutta ei mielestäni noin, että kauppaketju harhauttaa toisen sinne pellolle.
Mielestäni on toisaalta hienoa, että S-marketiakin ollaan yritetty uudistaa. Mutta yksi käytävä on tehty niin ahtaaksi, että on turha yrittää kahden kärryllisen asiakkaan kulkea toisiaan vastaan. Kylä voisi tarvita sitä uutta S-marketiakin. Nykyisen parkkipaikka on niin sumppu. On kyllä ihme, miten siellä edes henkilöautoilla - saatikka kuorma-autoilla mahdutaan - kulkemaan. Parempi varmaan hyödyntää muiden pitäjien marketteja...
Onkohan tullut väärän kunnan palstalle, harhauduin täysin pellolle edellisestä kommentista.
No niin, melko liki 10 vuotta tämänkin keskustelun avauksesta! Lietteistä ei ainakaan nykyisissä määrin ollut tietoakaan, vaan hämmennystä herättivät naapurikateus patsaiden ja kauppojen osalta! Mutta havaitkaamme vielä näin näkemällä kymmenisen vuotta myöhemminkin, että keskustelun avauksessa höpinöitiin Säkylän liikenneympyrässä olevista patsaista! Kunnalla on jossain määrin ollut kai tuolloinkin taloushuolia ja siitä huolimatta on ollut varaa tuollaiseen liikenneympyrän liialliseen kaunistamiseen! Ympyrä sitä seuraavaan risteykseen Euraa kohti niin olisi sekin saatu asianmukaiseen risteykseen ilman ylimääräistä hienostelua! Vaikka merkittävimpiä kauppoja on liikealueeksi nimetylle pellolle nyt siirtynyt, onhan tuo paloaseman vieressä oleva Pikatien risteys edelleen se vilkkain risteys, mikä Säkylästä löytyy! Ja onhan tuo Pyhäjärventie kaikesta huolimatta edelleen se selkein sisäänkäynti kylälle!
Missäpäin Huittisten toria marketteja on ja mikä "porilaispatsas"?
Markkulan-talossa oli kyllä ruokavarasto vielä 90-luvun puolivälissä ja Alko toria vastapäätä vuonna kirves ja vasara, sitä varmaan tarkoitetaan. Sherlock tässä tarvittaisiin.
Keskusmarketti (nykyinen Lautturi) oli ennen siinä rakennuksessa, mikä on jo varmaan kolkyt vuotta ollut seurahuone. Tais olla Kesporttikin siinä välissä.
Ei Säkyläläisillä oo omaa palstaa täälä 24losesa.. Tai no.. Mitä väliä? Kuntaliitos siitä kuitenkin tulee! Heh..
Tämähän on jo säkyläläisten palsta, Säkylä Köyliöineen liitetään Huittisiin viimeistään vuoteen 2019 mennessä joten suotakoon jo Säkylän asioiden ja kummallisuuksien ihmettely täällä.
Meni marketeiksi mutta tämähän on vapaa maa(toivottavasti).
Säkyläläisillä on komia Porilaispatsas eikä mitään seksuaalisairaan kikkelikalleja
kuten Huittislaisilla.Toisaalta Säkylä ei ole lehtitietojen valossa lähdössä
maksamaan Huittisten homekouluja ja hajoavia vesitorneja.Ottavat kyllä
Huittisten teollisuutta mielellään ja kiittävät työpaikoista.
Kiva tietää, että huittislaiset ovat noin suvaitsevaisia ja valmiita maksamaan konkurssikypsän Säkylän velat. Säkylä ja Köyliöhän on nimetty kriisikunniksi, liitoksia tehtäessä velat tulevat yhdistyjien perässä. Tosin ensi vuoden alusta lähtien mitä todennäköisemmin on virallisesti yksi velkainen vähemmän ainakin näiden kahden kylän osalta.
Kyllä Huittislaiset,mutta neuvotteluja yhdistymisestä johtaa Tuori joten ei yhdytä
mihinkään.Hän saa omahyväisenä vain riidan aikaiseksi
Joo, eipä se Säkylä Köyliöineen tai ilmankaan liitetty Huittisiin vuoteen 2019 mennessä. Tosin nyt ovat Säkylä ja Köyliö virallisellakin tasolla keskenään kimpassa, eikä sen koommin ole muutoksia siltä osin havaittavissa.
Joo, nykyäänhän säkyläläisillä on ollut oma palsta Suomi24:ssä jo jonkin aikaa ja keskustelut käyvät siellä kuumina.
Jos oikein kovasti alkaa nämä Säkylän liikenneympyrän patsaat ahdistamaan, niin tervetuloa Säkylään lääkäriin ilman jonotusta!
Ei Huittisissakaan jonottaa tarvi jos menne esim Pulssiin Turkuun.Huittisissa on vain lääkärin virassa olevia ollut jo pitkään,eivät ymmärrä yhtikäs mitään hoitotyöstä
Hävettää kyllä ne Huittisten patsaat. Niillehän nauraa kaikki.
Kannatan pressuja niiden päälle
Eka oli laskuituiset Dooris ja hänen kaltaisensa mies puhelinkopissa! Se ei riittänyt. Piti saada se huono ja kallis jatko-osa näille rumiluksille!
Pienet piirit myöntää toisilleen kädenpuristuksia, näin Huittinenkin tilasi tutulta taiteilijalta...
On totta että vieraat ja turistit ottavat kuvia ovat oleet aidosti kiinnostuneita. Mutta mitä sitten? Tehdäänkö näitä figuureja vielä lisää Huittisiin? Voitaisiin kohauttaa vielä enemmän. Läskien ihravatsaisten alastomien ja rumien patsaiden armeija!
Miksi ei tilattu miestä ja härkää kyntämässä historiallisen pitäjän rajoja. Jotain millä on tarina kerrottavana.
Nyt keskiössä on lähinnä Pekka ja Pätkä huumoria. Huittisten hullumies myyttikään ei tässä tapauksessa kanna pitkälle.
Ettekö jo voi pikkuhiljaa tajuta, että teillä on mitä on?
Huittislainen negatiivinen ja kateellinen asenne on kertakaikkiaan raivostuttava, ettekö te koskaan opi?
En ole vielä yhdenkään muualta tulleen sanoneen mitään negatiivista näistä patsaista, päinvastoin? Joten vika on omassa päässänne.
Ollaanko täällä niin hienoja ja mahtavia, että ei huumoriakaan tajuta? Mitä ne ois pitänyt olla, pronssisia Venuspatsaita vai?
Älkää nyt itseänne niin ylentäkö, ette te niin sivistyneitä ole. Tavallisia maalaistolloja kaikki.
Tiedä sitten johtuuko patsaista vai niistä maksetusta hinnasta tuo tyytymättömyys??Meijerin porukka väsäisi noita 10%;lla mitä maksettiin
Just joo, kyllä ne meijerinkin porukat osaa hinnotella, meinaan menee minne tahansa markkinoille jossa niitten tavaraa on, on ne ihan samaan hintaan kuin muuallakin.
Ja hyvä niin, ei pidä aliarvioida omaa työtänsä.
Taide maksaa ja kauneus on katsojan silmässä, tai miten se nyt meni.
Kyllä kai suurin osa tykkää noista patsaista, ne ei vaan kirjoittele siitä mihinkään palstoille. Monelle tekisi hyvää sivistää itseään ja kulkea muuallakin kuin kodin ja Härkäpakarin välillä. Joku toivoi edellä tänne kyntäjä-patsasta. Eipä sitä kannata apinoida kun sellainen on jo Emil Cedercreutzin tekemänä Harjavallassa, vai etkö tiennyt? Joku taas aikaisemmin oli sika-patsaan kannalla. Vai kuolleiden sianraatojen yli semmoinen. Helsingin yksi rumimpia taloja on Makkaratalo ja kohta tännekin saadaan semmoinen mutta se onkin hieno homma se!
Ihan totta, oispa mukavaa kun tänne kirjoittelisi välillä tavalliset huittislaiset. Ja kirjoitteleehan ne välillä, vaan sitten joku sekopää, epänormaali idiootti (jotka ei oikeessa elämässä uskalla avata suutaan) laittaa tänne jotain ihmeellistä sontaa, että ei sitä kukaan jaksa.