Mummi jäi leskeksi vuosia sitten. Hän oli aikanaan hyvin tarmokas, hoiti perheen, työn ja harrasti hyviä asioita.
Leskeksi jäätyäänkin jaksoi hyvin tavata tuttavia, olla mukana riennoissa, varsinkin eläkeläisaikanaan.
Nyt on alkanut kuulua kummia. Kukaan ei käy, kenenkään kanssa ei olla tekemisissä, harrastukset ovat jääneet, huonovointisuutta, murheet kasaantuvat, yksinäisyys paina. Ei jaksa, ei jaksa.
Lapset kaukana toisilla paikkakunnilla soittelevat ja käyvät, siivoavat, laittavat ruokaa jääkaappiin, ehdottavat vanhustentalon muuttamista. - Senhän nyt jokainen ymmärtää, että haluavat mummon pois kotoa ja myyvät asunnon ja jakavat rahat. SEHÄN tässä pääasia on! Turhaan mummolle selitetään, että vanhustentalokin maksaa, eikä kenenkään asuntoa voi noin vain myydä.
Tilattiin kotipalvelun ruoka-.annokset, koska mummo ei jaksanut lämmittää niitä lasten tekemiä ruokia. Viikonloppuna annokset sitten löytyivät pinossa jääkaapista.
Mummo joutui terveyskeskuksen vuodeosastolle kuivumisen takia, kun ei ollut syönyt, ei juonut. Kun ei jaksa valmistaa mitään! Ei kukaan tule, ei käy, hän ei pääse kauppaan. Kävi ilmi, että hän ei syö perunaa, ei leipää, ei pastaa, koska hän tietää niiden epäterveellisyyden. Mummo karppaa.
Järkyttyneet lapset haluavat tietää, vaikuttaako karppaaminen mielenterveyteen ja muistiin? Mummo on ilmiselvästi dementoitumassa, ei suostu lääkäriin, eikä ota määrättyjä lääkkeitään, koska lääkäri on samassa juonessa lasten kanssa.
Vieraitten läsnä ollessa ei mitään yllämainituista ole havaittavissa. Kaikki hyvin, ruoka maistuu, aina mukavia ystäviä! Vaikea on vakuuttaa lääkäri, vaikka kyllä havahtuivat siihen kuivumiseen kesän alussa. Silloin annettiin ohjeita, mutta eihän mummo niitä noudattamaan rupea. Hän karppaa edelleen.
Kyllä yksi mummo voi saada koko suvun sekasortoon, itsepäisyydellä ja min-tiedän-paremmin- asenteella. Lasten sanomisia ei kannata kuunnella, muut sukulaiset ovat vaan ilkeitä ja tyhmiä, ovat aina olleet!
Mummon masennus
7
509
Vastaukset
- Trés interessant
Voi hyvä ihme mikä tarina. Kaikki asiat on panostettu ja ladattu. Lähteekö kukaan mukaan? Hui-hai!
- tutkimuksiin
Kyllä tuo ap;n kirjoitus on ihan totta, kuulostaa dementialta.Vie hänet lääkäriin.
- Mikään ihme oo
Kuka aloittaja on: mummon lapsi, naapuri, kirjailija.....? Sinänsä juttu on täysin mahdollinen.
- kirvesmiehen muija
Jos ihminen ei saa tarvittavia vitamiinejä niin kyllä se vikuttaa. B-vitamiinin puutos vaikututa mielentervyteen. Mutta jos mummollasi oli pitkä yhteinen elämä puolisonsa kanssa niin ei ole helppo lähteä elämään yksin. Ikävä ja suru se ei häviä koskaan. Et mainitse minkä ikäinen mummosi on. En halua pelotella mutta olen seurannut niin läheltä monta tapausta. Kun iäkkäämmistä toinen kuolee pois hiipuu pikkuhiljaa elämänhalu toiseltakin. Ja jos elämänhalu hiipuu suuruun ja ikävään niin on vaikea auttaa. Suru ei häviä koskaan sen kanssa vain on opittava elämään. Nyt on vain kysymys haluaako mumosi oppia elämään sen kanssa.
Hei.
On täysin totta, että korkea ikä tuo mukanaan väsymystä, masennustakin ja kurjaa oloa. Jotkut ottavat apua vastaan, toiset eivät tahdo myöntää olevansa avun tarpeessa eivätkä halua mistään hinnasta joutua mihinkään palvelutaloon tai vanhainkotiin asumaan, pois kotoaan. Kun muisti alkaa pätkimään eivät läheiset enää voi luottaa vanhuksen kykyyn asua yksinään ja huolehtia itsestään, lääkkeistään ja syömisistään. Vaikea tilanne, jos lapset asuvat kaukana. Kannattaa varmaankin ottaa yhteys mummin kunnan sosiaalityöntekijöihin ja kotihoitoon ja sopia heidän kanssa tapaaminen. Vanhukset myös alkavat kokea yksinäisyyttä eivätkä tosiaan välttämättä muista, että heillä onkin juuri edellisenä päivänä käynyt vieraita yms. Joskus käy niin, että vanhus suostuu ja pääsee kunnallisen avun, esim juuri kotihoito, piiriin vasta, kun tapahtunut joku fyysinen sairaus tai tapaturma ja hän on joutunut olemaan sairaalajaksolla.
Voimia ja viisautta,
Pirkko-pappi- hakekaa apua
Jos mummo syö noin huonosti, jo vitamiinien puutoskin voi aiheuttaa masennus- ja dementiaoireita. Omaisten voi olla vaikeaa vaikuttaa asioihin ja mummo varmaan uskoisi ulkopuolista paremmin. Jos ette saa häntä lääkäriin, voisi joku omainen mennä selittämään tilanteen lääkärille ja yrittäisitte saada sairaanhoitajan kotikäynnit edes kerran viikossa. Silloin tarkistettaisiin lääkkeet, ruokailu, ulkoilut jne. ja säännöllinen huolehtiminen myös auttaisi yksinäisyyteen. Tämän lisäksi tietysti omaisten yhteydenpito on tärkeää, vaikka mummo ei siitä tuntuisikaan välittävän.
- masennuksen nähnyt
Ainoa mitä voin sanoa, on että älkää jättäkö mummoa yksin. Vaikka vierailut tuntuisivat turhilta, niin toinen vaihtoehto - yksinolo - pahentaa takuulla masennusta. Kun mummo ei kuitenkaan usko teidän neuvojanne, tyytykää pitämään seuraa ja ehkä auttelemaan, ja antakaa hänen itse päättää asioistaan vaikka huonostikin. Ajatelkaa että olette ystäviä jotka pistäytyvät kylään, ottamatta hänestä vastuuta jota hän ei ota kuitenkaan vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370