Monniset

Mikä on, kun tällä viikolla ostetut täplämonniset vaan makaa pohjalla? Kaikkien vesiarvojen pitäis olla niille sopivia ja oottelin niitä eilen valojen sammuttua liikkeelle, mutta ei. Johtuuko kalojen liikkumattomuus arkuudesta vai huonosta olosta? Samassa altaassa uiskentelee tiikeribarbeja.
6502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on sama homma. ihan normaalia, kai ostit niitä parven? Ruoka-aikana tulee liikettä.

Äänestä

No yksi niistä ui eilen autuaammille vesille ja toiset kolme on sitä samaa kuin tähän astikin. Tietääkö joku, onko monniset herkempiä esim. kylmälle tai vesiarvojen muutoksille kuin muuta lajit?

Äänestä

Tänään kellui jo toinen monninen pinnalla hengettömänä. Argh. Taidan heittää pytyllä vesilintua ja luovuttaa. Haluaako joku 5 tervettä 1v. tiikeribarbia?

Äänestä

Syyksi epäilisin tiikeribarbeja!!! ne on aika kovia kiusaamaan monnisia!!!
yhelle tutulleni kävi samoin!!!!!

Äänestä
  • Mulla on tigrui ja ne ei kyllä kiusaa ketää eikä mitää muutakaa. Ne on ihan kilttejä!

    Äänestä

Mulla on kestäny ihan hemmetin kauan noi täplämonniset, ne on jopa kutenukki "veden pH oli 6.5-7 et ihan norm. veden arvo! Kyllä ne lähtee liikkeelle kun ne ekaks tutustuu paikkoihin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi jumpe kirjoitti:

Mikä on, kun tällä viikolla ostetut täplämonniset vaan makaa pohjalla? Kaikkien vesiarvojen pitäis olla niille sopivia ja oottelin niitä eilen valojen sammuttua liikkeelle, mutta ei. Johtuuko kalojen liikkumattomuus arkuudesta vai huonosta olosta? Samassa altaassa uiskentelee tiikeribarbeja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu