Viimeisen Foxin suuremman päivityksen myötä havaitsin, että kirjaimerkkien järjestely liuttamalla on _toisinaan_ kiusallisen hankalaa, koska raahattuaan merkin haluttuun kohtaan ja irroittaessaan otteen se saattaakin pompata ties minne listalla ja pitkässä listassa sitä on vaikea epämukava uudestaan etsiä.
En tiedä mikä mättää, mutta uudistuksen myötä oire ilmaantui.
Juuri oli merkkejä järjestelemässä ja on turhauttavaa kun raahattu merkki toisinaan loikaa jonnekin ties minne pitkässä listassa sen sijaan, että asettuisi irrottaessa halutulle paikalle.
En tiedä mikä mättää, mutta uudistuksen myötä oire ilmaantui.
Juuri oli merkkejä järjestelemässä ja on turhauttavaa kun raahattu merkki toisinaan loikaa jonnekin ties minne pitkässä listassa sen sijaan, että asettuisi irrottaessa halutulle paikalle.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pitäisikö nyt uskoa, että firefoxin ohjelmoijat ovat koodanneet softaan jonkin satunnaisgeneraattorin joka ampuu kirjainmerkit minne sattuu? No ei tietenkään. Ei ohjelma mitään tee. Jos kohta jossa irroitat hiirennapista on jonkin toisen kohteen päällä, linkki menee sen oikealle tai vasemmalle puolelle riippuen oletko kyseisen kohteen keskikohdan oikealla tai vasemmalla puolella. (tai jos jostain syystä tallennat niitä sinne valikkoon, niin vastaava ilmiö kun korvaa oikean ja vasemman ylä-ja alapuolella.)
Tietysti valikko voi olla toteutettu niin, että mitä kauemmas menet, sitä nopeammin valikko alla skrollaa siihen suuntaan, jolloin kannattaisi käyttää vähän hienovaraisempia liikkeitä eikä armottomia vetoja ylös-alas, tai oikea-vasen suunnassa.
Kirjainmerkkien käyttötavoissani ei ole vuosien myötä tapahtunut muutoksia, eikä aiemmin ko. ongelmia ole esiintynyt.
Kuvaamani tilanne on juuri kuvatun kaltainen, ei enempi, ei vähempi.
Ps. Jostakin syytä juuri nyt, kun sattumalta, kirjainmerkkivalikko ei vastaa lainkaan. Kun siihen klikkaa, niin ei reagoi lainkaan. Ensimmästä kertaa kuin moinen bugi kohdalle osuu.
Sitten asia johtuu todennäköisesti siitä, että yrittäessäsi siirtää jotain, ohjelma jostain syystä jäätyy hetkeksi ja hyppää yhtäkkiä aivan toisaalle kun ohjelma selviää "jäätymisestään" tai kun irroitat hiirennapista.
On vaikea sanoa mistä tuo johtuu. Ehkä sinulla on kertakaikkiaan liikaa noita kirjanmerkkejä, tai osassa niistä on alussa logo joka yrittää muuttua tai päivittyä tai jotain muuta. Voisit kokeilla tyhjentää selaushistorian, poistaa evästeet ja karsia mahdollisesti tarpeettomiksi jääneitä kirjanmerkkejä tai tallentaa niitä eri alikansioihin (vaikka vanhat, harvoinkäytetyt erikseen).
Jos tämä ei auta, niin ota kirjanmerkit talteen, poista selain kokonaan (windowsin lisää/poista sovellus toiminnolla) ja lataa uusin versio firefoxista/asenna alusta. Sitten vaan importtaat bookmarkit ja katsot jos nyt toimisi.
Yes, kirjainmerkkejä on paljon (ovat jo itsessään kuin eri alojen tietokirjallisuus) ja ne kaikki ovat järjestetty omiin nimettyihin kansioihinsa A:sta Ö:n ja noiden kansioiden sisällä teen aika ajoin ylläpitojärjestelyjä.
Itse asiassa pitäisi tehdä noihin kansioihin ala-kansioita kokonaisuutta lisää selkeyttämään.
Tietysti siellä on joukossa jo osa infosta, jonka voisi poistaakin vaikka suurin osa on varsin ajatonta ja ajan hammasta kestävää.
Saattaa olla, että kyse on epäilemästäsi hetkellisestä hyytymisestä, vaikka tarkoituksella koetan tehdä raahaukset kohtuullisella maltilla. Useissa niissä on logo alussa.
Tuossa oli mm. yksi merkki jota raahasin alemmaksi toisen väli- jakoviivan alle, mutta aina pomppasi vanhalle paikalleen. Ehkä viides tai kuudes uudestaan yritys ja suostui asettumaan uuteen paikkaansa.
Osa taasen loikkasi ties minne kun otteen irrotti. Ehkä kaksi kymmenestä tai viidestätoista siirrosta temppuili.
HELP !
Halusin poistaa yhden väli- jakoviivan yhdestä _isosta _tärkeästä_ kansiosta / sen kirjainmerkkilistasta ja se poisti koko kansion ! ...AARGH!
Hitto, Foxissa pitäisi olla varmistuskysymys "haluatko poistaa koko kansion" jos on koko kansiota poistamassa, ettei kävisi kämmiä.
Aiemmin jakoviivan poisto on todellakin poistanut jakoviivan kirjainmerkin tapaan, ei koko kansiota!
Onko mitään keinoa palauttaa tuo tuo kansio?
Ps. Olen tallentanut kaikki kirjainmerkit toukokuussa viimeksi, mutta palauttamalla (?) tulisi paljon muutoksia, kaikki kaikkiin kansioihin sen jälkeen tehdyt merkit puuttuisivat ja myös koko sen jälkeen tehty iso järjestelytyö nollaantuisi.
Olisiko tästä apua?
https://support.mozilla.org/en-US/kb/restore-bookmarks-from-backup-or-move-them
dhjkdhkaj:lle
Yes, tuon linkin kävin eilen läpi, mutta siinä on kaksi lähestymistapaa, eli olemassa olevat kirjainmerkit, jotka jostakin oikusta eivät ilmesty näkyviin, sekä turvakopion tekeminen ja siitä palauttaminen.
Siinä ei käsitellä backupia tilanteessa jossa kirjainmerkki tai kansio olisi (vahingossa) tullut poistettua.
- http://keskustelu.suomi24.fi/node/12395700
Harmi kun Foxissa ei ole koko kansion poistoa ennen varoitusetappia, eli "halautko todella poisaa kansion "xxxyz" " kuten mm. W7 roskiksessa kun sieltä vaikkapa filu kerrallaan haluaa niitä poistaa tai useinkon jo oletuksellisena sähköposteissa.
Outoa kun ylimääräsen jako-väliviivan merkkiketjussa halusin poistaa kuten joskus aiemminkin, niin poisti varoittamatta koko suuren kansion.
Välittämättä vähät aiemmista viesteistä, olen huomannut muillakin selaimilla, että jos niitä siirtää kirjanmerkkivalikossa, eivät ne pysy paikoillaan, vaan ne pitää siirtää asetusten kautta.
Silloin ne pysyy paremmin!