Tietääkö joku Venäjä-palstan, jossa voi
oikeasti keskustella Venäjästä, matkailusta, kulttuurista, jne?
Tämä palsta on täynnä vakkareita, jotka pilaavat
jokaisen keskusteluaiheen omilla huora-jutuillaan. Ja Venäjähän on kaikkine historioineen muutakin kuin maksullisia naisia.
Vaan ehkäpä nämä täkäläiset vakkarit ovat lukeneet hissaa vaan sen pakollisen peruskoulun verran...
oikeasti keskustella Venäjästä, matkailusta, kulttuurista, jne?
Tämä palsta on täynnä vakkareita, jotka pilaavat
jokaisen keskusteluaiheen omilla huora-jutuillaan. Ja Venäjähän on kaikkine historioineen muutakin kuin maksullisia naisia.
Vaan ehkäpä nämä täkäläiset vakkarit ovat lukeneet hissaa vaan sen pakollisen peruskoulun verran...
Vastaukset 37
Vanhimmat
linkki vinkit noihin huora juttuihin.... Niitä vois kyllä laittaa lisää palstalle
nim. oik-rus-rei-ä--fani
ps: enkä mää ainakaan lukenut sitä historiaa, riitti kun kuunteli tunnilla....
heh-heh. oikea ruskifani on sekoittanut suomi24-keskustelun ja sihteeriopiston keskenään. eihän täällä ole kuin asiallista keskustelua venäjästä höystettynä vakkareiden huumorilla...
ja kerron lisää!!
on asiallinen,mutta myös hauska. Ei kai tarvitse olla aina pipo kireänä. Ja vaikka aiheista lipsutaan, niin sehän on vaan monipuolistavaa!
Ehkä joku Kansalliseuran eläkeläisten keskusteluryhmä sopisi Teille??!
oo jo monee kertaan todettu että
http://www.venajaseura.com/
vastaa vain ja ainoaastaan seuraavaan tarpeeseen:
"Tietääkö joku Venäjä-palstan, jossa voi
oikeasti keskustella Venäjästä, matkailusta, kulttuurista, jne"
Sinä olet takuuvarmasti mies, vaikka nimimerkkisi on niin feminiininen. Muutoin tuskin sanoisit asialliseksi sitä tasoa, miten tällä palstalla kohdellaan venäläisiä naisia.
Yritätpä kysyä mitä tahansa, niin suurin osa vastauksista liittyy viinaan ja vittuun.
Selaileppa huviksesi viestejä: jopa piraattihuoraa etsintäkuulutetaan.
Minä en ole tiukkapipo, päinvastoin, erittäin huumorintajuinen. Mutta oma huumorini pyrkii olemaan loukkaamatta muita ihmisiä. Valitettavasti en ole täydellinen, mutta joka tapauksessa pyrin kunnioittamaan venäläisiä, enkä arvostele heitä kaikesta, itsehän ko. maahan nokkani tungen.
En tosin löytänyt sieltä keskustelupalstaa, onkohan siellä sellaista? Jos on, vinkkaatko vielä.
...hihihi, tunnustan syyllisyyteni piraattihuorista maininneena. mutta jos ko. tyypin huumorintaju on tuota luokkaa, niin voipi olla parempi, että sitten etsii sitä "asiallista keskustelua" jostain muualta. Onneksi täällä ei kenenkään ole pakko roikkua! Toisaalta voi joutua etsimään sitä asiallisempaa palstaa hamaan ikuisuuteen, mutta se onkin jo toinen juttu.
t:reissaaja
ps. Taas viikon päästä kulttuurimatkalle Pietariin, jossa ohjelmassa kuulemma VODKAmuseo ja Deep Purplen konsertti (harmi kun nuo automessut on vasta viikko tästä...). Voi olla kanssa että piipahdetaan vihdoin (Marko...) siellä Plehis 6:n ravintolassa, jos sieltä vaikka löytyisi niitä PIRAATTIHUORIA :)))
kohdistuva "pilkka" pitää kestää, jos leikkiin ryhtyy.
Jos keskustelijat eikä heidän tekstinsä jollekulle kelpaa, voi aina jättää koko foorumin, eikö?
Mitenkähän saataisin rajattua matalammalla äo:lla varustetut pois kirjoittelemsta=D
Ja Venäjällä matkailustahan TÄÄLLÄ puhutaan, kuka sitten tekee ostos- kuka naimamatkoja, who cares.
En usko venäläisten naisten pahoittavan paljoakaan mieltään tämän palstan takia.
.. ja sitten tuo MUN sukupuoleni! Pitänee hakeutua testeihin, ehkä Venäjälle, kun ei enää Itä-Saksaa ole!
kyllä edes viitti puolella sanalla vihjata, minne olen venäläisyydessä pienen "nokkani" tunkenut...
Mä meen la Pietariin, ois muuten puoli tyhjä auto
Plehis rules
naiset on ihan naisellisia kunhan muistavat ajaa parran aamulla
jokaiseen läpeen nokkani Venäjällä työntänyt, en ole omastamielestäni läpeensä paha...
...mut mahdollisesti lauantaina olen liikkeellä Kannaksen alueella (Terijoki...?). Laittelen vaikka sms, jos olen jossainpäin siellä.
t:reissaaja
Palsta on tietenkin osallistujiensa näköinen. Tottakai.
Mutta ei tämän palstan tarkoituskaan ole edustaa muuta kuin korkeintaan keskiluokan ajatuksia ja asenteita.
Minusta Sinä liioittelet nyt palstan juttuja. Onhan täällä ollut paljon keskustelua venäläisistä tavoista, ruokakulttuurista, turismista, tekniikasta, musiikista. Palstalla on ollut esillä runsaasti linkkejä hyödyllisiin nettisoitteisiin, jotka liittyvät olennaisena osana venäläiseen kulttuuriin.
Naisjutut eivät ole missään nimessä hallinneeet palstaa. Kyllä ne ovat olleet enemmänkin sivussa keskeisimmistä asioista. Toisaalta kyllähän sukupuolten välinen kanssakäyminen eri muodoissaan kuuluu olennaisena osana ihmisen arkiseen elämään. Ei se voi siten palstaltakaan olla kokonaan poissa.
Huomaa erityisesti eräs asia. Tällä palstalla ei harjoiteta juuri lainkaan "venäläisvihaa". Ei täällä juurikaan haukuta, eikä nimitellä venäläisiä. Se tarkoittaa myös sitä, että venäläisetkin keskustelijat voivat osallistua keskusteluun aivan hyvin. Minusta tuntuu, että on vaikea löytää yhtä siisti avoin keskustelupalsta kuin tämä. Olen yrittänyt etsiä vastaavia palstoja, joissa olisi mukana myös suomalaisia, mutta en ole löytänyt. Osa on aiheiltaan liian historiakeskeisiä, tai oikeammin osallistujat keskustelevat enimmäkseen maittemme välisestä historiasta jne.
Osa on niin hiljaisia, ettei siellä käy porukkaa kuin muutama ihminen viikossa.. Sellainen ei oikein ole keskustelupalsta.
Osa palstoista on kieleltään niin törkeitä, ettei niillä voi olla mukana. Esimerkiksi kareliaport.net.
Mutta jos löydät jostain paremman palstan, niin annahan kuulua muillekin. Minäkin olen kiinnostunut asiasta.
Yritä nyt kaikesta huolimatta olla mukana ainakin joskus, erilaiset näkemykset ovat elämän rikkaus.
Voi Ressu, mikäli olet mies, pelastit juuri monen miehen maineen kivalla viestilläsi. Yksi kiva juttu kuittaa nimittäin tuhat huonoa.
Ehkä olet oikeassa, onhan täällä ollut hyviäkin vinkkejä. Mutta en siitä huolimatta tykkää NAISENA noista hutsu-jutuista, saatikka viinan jauhamisesta. Ja kun niihin liittyviä vastauksia tunkee joka paikkaan. Vaan ymmärrän kyllä että vodka-snapsit kuuluvat monien mielestä venäläiseen kulttuuriin.
En vaan voi mitään että tukkani nousee pystyyn, kun ajattelenkin suomalaisia miehiä (sikahumalassa) maksamassa 15-vuotiaalle Tatjanalle muutaman euron mukavasta viisiminuuttisesta. Jos kysyntää ei olisi, ei olisi prostituutiotakaan. Edelleen tiedän prostituution pitkät perinteet.
Omat venäläiset ystäväni vaan ovat ihan tolkuttoman kaukana kaikesta vodka-vittu-piraattihumusta, että on jotenkin sääli, kun
Suomessa on sellainen kuva koko Venäjästä, eikä tuo kuva ollenkaan parane, jos joku ummikkosuomalainen tulee näille sivuille etsimään matkailutietoa Venäjästä.
Kuitenkin sydämellinen kiitos sulle erittäin asiallisesta viestistä :)
Kuuntelen juuri Markon mielimusiikkia.
Muistan myös Roman Durakin, ihmeellisenä etsijänä, ja muut asialliset ihmiset palstalla. Tai Pekka Poron.
Anteeksi muut palstalaiset, en varmaan muista kaikkia. Late Lapista?
Sitäpaitsi, minähän olen mies, viimeisen päälle. Kaljamaha ja kaikki.
Älä nyt yhdistä tätä palstaa mihinkään prostituution hyäksymiseen ja alaikäisten hyväksikäyttämiseen. Ei tämä missään nimessä sellainen palsta ole. Täällä ei ole senssejä.
Mieti, mitä viimepäivinä on ollut suomalaisissa lehdissä suomalaisten suhtautumisessa venäläisiin. Tällä palstalla ei ole ollut sellaista mentaliteettia. Palsta edustaa erittäin hyvää suomalaista näkemystä naapureihin.
Yhdistä mielummin palsta keskinäiseen elämään ja kaikkien osallistujien tasa-arvoon. Ei tämä sen kummempa ole. Tottakai nahistellaan, mutta se on elämää.
Minusta tämä palsta on Suomen ykkönen venäjäsuhteissa. Itseasiassa palsta sijoittuu matkailuun, mutta vertaapa muihin matkailun alla oleviin forumeihin. Mitä siellä puhutaan, vai puhutaanko ollenkaan?
Kyllä tämä Venäjä-palsta on näiden Suomi24.fi-keskustelupalstojen parhaimistoa. Täällä ei ole turhaa haistattelua ja jos vertaa matkailu-puolen palstoihin, esimerkiksi Turkki ja Lähi-Itä-keskustelupalstaan,taso on tosi hyvä. Täällä puhutaan matkailusta, musiikista yms. ja tuolla toisella palstalla taas kysellään, kuka tuntee sen ja sen gigolon sieltä Alanyan baarista jne...
Olen vasta itsekin löytänyt tämän palstan, mutta nykyään vierailen täällä useita kertoja päivässä ja samalla kommentoinkin jotain. Näin venäläisen naisen kanssa naimissa olevalle ja muutenkin naapurimaasta kiinnostuneelle ja siellä viihtyvälle, tämä palsta on juuri sopivaa ajanvietettä.
Pysy vaan palstalla. Keskustelijat tekevät palstan. Ei täällä muita näy.
Tämä on kansalaisvapaus, käytetään sitä hyväksi.
Mutta ihan hyvä se, että skarpataan vähän kielenkäytössä. Se ei ole pahasta.
Voisithan sinä vaikka aloittaa jonkun ketjun sinua kiinnostavasta aiheesta. Saattaisihan se innostaa uusiakin kirjoittajia mukaan? Minua ainakin kiinnostaisi enemmän tämä naisnäkökulma(?) Venäjän matkailuun. Sitä kun ei täällä ole tarpeeksi.
Sekin mua vähän täällä harmittaa, että (muuten minun mielestä fiksut) vakkarit yrittää rajoittaa uusien kirjoittelua tyyliin "mee muualle", "älä kysy tyhmiä" tai "evvk" ja toisaalta taas että uudet kirjoittajat tulee kieltämään rumien puhumisen. Eikö olis helpompi jättää viestejä lukematta ja varsinkin kommentoimatta? Kaiken kun ei Venäjälläkään tarvitse kiinnostaa kaikkia, vaikka oltaisiinkin ihan oikeita ruskifaneja kaikki.
Eiks se jotenkiin nii mee, "et viinasta ja vitusta ei kiitellä...."
Kun tämä palsta ei ole musiikkipalsta, niin en viitsinyt kääntää tuota amerikan kielelle. Meniköhän tuo sekaisin?
Mielestäni nämä vakkarit eivät ole yrittäneet rajoittaa kenenkään keskustelua. Puolustan heitä.
Aivan kuten sanoit, paras tapa asiattomien viestien poistamiseksi on se, että kukaan ei vastaa niihin viesteihin. Avoimella palstalla ei ole muuta keinoa.
Mietipä vähän, montako kertaa täällä on ollut sellaisia viestejä (evvk). Etsi ja löydä. Luulen, että et löydä ensimmäistäkään.
Jos ei venäjä kiinnosta, niin ei pidä olla Venäjä-palstalla.
Kaikella kunnioituksella, kaikkien puolesta!
Siinä on se yksi juttu.
Viinasta ei kiitellä sen takia, jotta (Pohjois-Pohjalaista murretta) se pitää maksaa takaisin. Eli siis seuraavalla kerralla, kun sitä viinaa on ja sitä porukassa juodaan.
Mutta siitä vitusta.
Siinähän on sellainen aspekti, jotta siitä ei pidä kiittää sen takia, jotta molemmat osapuolet ovat saaneet oman nautintonsa.
Kenelläkän ei ole tarvista kiittämiseen.
Se on vaan savolaisen miehen sanontaa.
viisumin venäjälle....
Ja mitä maksaa?
Venäjällä on näin länsimaalaisesta miesnäkökulmasta aika mielenkiintoinen. Monesti venakoita pidetään alisteisina seksiobjekteina, mutta mitä enemmän maassa vierailin sitä korkeammalle heitä arvostan. Yleensä naapuriperheissä näytti tapana olevan,että miehet keskittyivät vodkan juontiin ja autojensa värkkäämiseen garageissa kun taas naiset ennen pitkäänkin jonottaen etsivät sapuskaa perheelle, hoitivat talouden ja kakarat ja kaiken usein oman työn ohella ja alati tyylikkäinä. Bisnes ja politiikkapuolella moni mies omasi vaimonsa eminenssinään - moni sanoikin naisten todelisuudessa johtavan Venäjää. Eli tyyli oli eri kuin pohjoismaisessa tasa-arvoyhteiskunnassa mutta vaikutus ehkä suurempi. Samoin törmäsin aika voimakkaisiin naisliikkeisiin tai yhteisöihin kuten äidit sotaa vastaan (Afganistanin sodan aikoihin), ympäristö- ja bisnesnaiset. Tapasimpa melkoista solidaarisuutta naisten kesken myös eräässä hotellibordellissa vieraillessani (en tällöin asiakkaana). Lopetankin tähän välttääkseni kritisoidun alatyylin - kiinnostava aihepiiri ilman sitäkin.
Mulla on mielipiteitä vankasti joka asiasta, vaikken mitään tietäisi ja vaikka mielipide muuttuisi parin päivän välein! Eikös se ole naisille suotu=D ?
Oikeasti ole ollut itänaapurista kiinnostunut jo pikkutytöstä; kesäkamarin seinät oli paperoitu Neuvostoliitto-lehden kansikuvilla..
Nuorena rouvana matkustelin Lomamatkojen ja Finnsovin reissuilla Mustanmeren tietämillä isäni, mieheni ja myös lapsukaiseni kanssa n. 10 kertaa.
Sitten tuli piitkä tauko, kunnes viitisen vuotta sitten pääsin muutaman kerran Pietariin ja pari vuotta sitten Moskovaan.
Faniksi en itseäni halua nimittää minkään aisan suhteen, koska en pidä siitä sanasta (tulee äkkiä fanaatikko!) en siis edes Venäjän!
En myöskään jaksa kiihtyä ns.huora-jutuista, koska en tunne ketään sellaista naista, enkä todellakaan usko heikäläisten tällä palstalla olevan lukuisana joukkona mieltään pahoittamassa!
Mulle täällä vierailu on mukavaa satunnaista huvia enkä kaikkia viestejä edes lue, jos otsikosta päättelen niiden koskevan asioita, joista en ole kiinnostunut.
Tuo viisumijuttu mulla tosiaan nyt lähinnä oli vaan näiden yläpuolella olevien lisäksi mielessä. En vaan viittinyt syyttävää sormea Markoon päin osoittaa, koska se on oikeasti minun mielestä muista viesteistä päätellen ihan fiksu jätkä. Osaa kirjoittaa asiaa(kin) ja on oikeasti hauska. Ihan niin kuin te muutkin vakkarit.
Mä olen muuten harrastanut oikeasti sitä korkeampaa kulttuuria (kerran vahingossa). Eksyin tsuhnalauman mukana Eremitaasin oikein kunnon opastetulle kierrokselle. Jalat oli jo siinä vaiheessa niin poikki, että piti vaan koko ajan etsiä penkkiä, mutta jokaiseen olikin laitettu naru eteen, että ei saanut edes istua. No kun ei sitten päässytkään istumaan, niin piti karata kesken kierroksen pois...
Olihan se tietysti ihan "hieno" paikka, mutta ehkä vähän ylimitoitettua minun makuun. Se taisi muuten olla Nancy Reagan(!)joka fiksusti sanoi nähtyään Eremitaasin, että hän ei enää ihmettele yhtään, miksi se vallankumous tuli..
Anteeksi vaan että taas pilaan ilonne, mutta olen kyllä sitä mieltä, että tuollainen kysymys on ihan aiheellinen, kun palstan nimi on "matkailu/Venäjä". Eikös meidän "ammattilaisten" etiikkaan pitäis kuulua juuri tiedon jakaminen. Eihän joku takakylän mummo välttämättä yhtään tiedä, mistä viisumin saa, on ehkä just saanut vanhaan 386:een internetin. Mulla on sympatiat heikompien puolella.
Kerro lisää niistä reissuistasi. Kuulostaa tosi mielenkiintoiselta ja naisnäkökulmakin tulisi kaupan päälle!
voi kyl olla tylsänpuoleisia.
Matkat oli tavallisia ryhmäreissuja ja perillä osallistuttiin usein järjestettyihin retkiin.
Junalla Moskovaan ja sieltä Aeroflot-lento oli yleensä reitti, pari kertaa myös ensin bussilla Leningradiin ja lento sieltä.
Mennentullen viivyttin Moskovassa muutama tunti, ruokailu ja berjozkakäynti yleensä Inturistihotelleissa, Olympialaisten aikaan pääsimme Punaiselle torille hiukan ennen avajaiskulkuetta, oli outoa kun tori oli aivan autio ihmisistä; kisoista johtuen sillä matkalla oli tarkin syynäys junassakin.
Sotsissa ensin 4-5 kertaa ja aina hotelli Helmessä (=Zemshushina tai sinnepäin!). Dagomys hyvin lähellä Sotsia oli kohde pari kertaa.
Mielenkiintoisimmat reissut olivat ehkä kuitenkin Batumiin. Siellä olimme kolme kertaa; ensin olympiavuonna -80, sitten -84 ja -88. V.-91 emme enää saaneet järjestettyä matkaa sinne mistään toimistosta, kun olisimme menneet juhlimaan isäni 70-v.päivää.
Batumissa tutustuimme mukavaan nuoreen mieheen, jonka tapasimme sitten joka kerta. Hän oli armenialainen ja tietysti jobbari, silloin kun siellä haluttiin ostaa kaikkea mahdollista.
Kun oltiin tutustuttu hänen perheeseensä, niin tietty sitten vietiin tuliaisiakin. Riza-järvi, Suhumi ja Kaukasusvuorten pikkukyliä nähtiin päivän kestäneillä retkillä, joita teimme "oman" taksikuskin kanssa. Luksusta ei niihin reissuihin juuri sisältynyt, mutta minusta mukavinta olikin päästä tavallisiin stalovajoihin syömääm paikallisten kanssa. Meidän porukka pärjäsi siellä mainiosti englannilla ja mun 30 venäjän sanallani! Batumissa -satamakaupunki kun on- vanhemmat ihmiset osasivat yllättäen saksaa ja ranskaakin. Isäni taisi kuitenkin selvitä parhaiten, vaikka hän puhuu vain suomea. Hän kävi kurkistelemassa paikallisilla rakennustyömailla ja joi siellä aamukahvit! Ja ravintolailtoina hänet haettiin ensimmäisenä tanssilattialle (Batumissa minä olin usein kapakan ainoa naispuolinen asiakas ja miehet tanssivat keskenään!)
Jännitystä elämään toi v.-88 Batumissa usein kadulla näkyneet panssariajoneuvot, mä ainakin sain niistä kylmiä väristyksiä.
Subtrooppinen ilmasto suosi meitä useimmiten, muistan vain yhden kaatosateen ja ukkosmyrskyn.
Meren ranta oli mieltei kaikkialla kivistä ja äkkiä syvenevää. Paljoa emme rannalla aikaa viettäneet paitsi silloin, kun tytär oli mukana.
Kaukasusvuoristo oli suosikkini; hevoslaumat, valkoiset krookukset kaikkialla ja sanoinkuvaamaton hiljaisuus ja rauhan tunne! Tiet tosin olivat lievästi sanoen huonokuntoisia, silmät piti sulkea serpentiineillä varsinkin alaspäin tullessa, kun meri oli alhaalla...
Hedelmäpuut, pensaat ja kukat olivat reheviä, jossain kyllä kuivia ja pölyisiä. Maissipeltoa eräät rouvat luulivat sokeriruo´oksi, eukalyptyspuista oppaat kertoivat aina saman vitsin riisuuntuvista puista. Eksoottisia ötököitäkin näkyi, parhaiten mieleen jäi seltopusikki = kiiltävän turkoosi vaskitsan sukuinen metrinen lisko!
Jaksan muistella vaikka kuinka kauan, tarttis vissiin kirjoittaa kirja!
Kysyä sopii, jos jotain tuli mieleen!
Naisnäkökulmaa ei nyt ehkä ilmennyt asioihin..
Matkoilla enemmistö oli silloin n.60-vuotiaat pariskunat, olin yl. nuoremmasta päästä. Kerran muistan Batumista kaksi parikymppistä naista, jotka olivat mukaan erehtyneet, luulivat kai paikkaa kanarialais- tai rodostyyppiseksi; eivät viihtyneet!
vaikka tänne juttua tai se kirja. Ostan heti!. Minusta ainakin oli kiva lukea. Mun oma kummisetä reissaili paljon Leningradissa ja Sotsissa ja vaikka missä muualla Neuvostoliitossa ja kertoili sitten reissuilta palatessaan mielenkiintoisia juttuja. Paljon on ikävä kyllä unohtunut ja enää ei ole mahdollista kyselläkään. Harmittaa.
En käy tällä palstalla kovinkaan usein enkä varsinkaan kirjoittele tänne kuin aniharvoin. Johtunee siitä, että Venäjä on minulle turismikohteena jokseenkin vieras eikä minulla ole ollut myöskään ammatillista asiaa itään päin.
Tällä palstalla on joka tapauksessa ollut aina hauska vierailla, koska täällä on ollut hervottoman humoristisia juttuja. Tiukkapipoisuus on loistanut poissaolollaan!
En kiellä, etteikö kielenkäyttö olisi ollut väliin vähän rasvaistakin – ketään yksittäistä palstalaista sen kummemmin sormella osoittelematta. Ymmärrän hyvin sen, että kainompia vähän vierastuttaa.
Nuo kärkevimmät jutut ovat kuitenkin olleet mielestäni niinkin yliampuvia, ettei niitä olisi kenenkään pitänyt ottaa kirjaimellisesti. Ja jutuissa on aina ollut itseironiaa mukana enemmän kuin aivan vähän.
Ehkäpä nuo kaikkein roiseimmat kynäniekat oppivat tämän keskusteluketjun kannanottojen jälkeen hivenen hillitsemään kiivainta sanomisen tuskaansa/riemuansa ja kirjoittamaan astetta sävyisämmin, herkempien sielujen mielenrauhaa kunnioittaen. Kynäänsä silti tylsyttämättä.
Vaikka tämä ei seksi- ja viinapalsta olekaan, niin jokin viittaus tuollaisiinkin elämänilmiöihin sopinee silti joskus mausteeksi soppaan. Ylimaustamista vältellen, hyvällä maulla!
jaa-a, mitäköhän sanoisi......
Niin tosiaan, tämähän on anonyymipalsta, voi sanoa (melkein) mitä vaan :)
En tiedä kuka täällä on provosoinut ja mitä tai ketä. Mielestäni palsta on hyvä tällaisenaan, kun tosiaan tänne ei ole mitään idioottiprovosoijia ilmestynyt (koputtaa puuta samalla...). Omalta osaltani en aio muuttaa täällä linjaa, ketään en hk. ole mielestäni loukannut (OK, ehkä jotain satunnaista provoilijaa joka sen on kyllä ansainnut, ja näin teki kyllä moni muukin). Jos jollain (siis ketään nyt osoittamatta) ei riitä huumorintaju lukea näitä viestejä, eikä erottaa faktaa fiktiosta, niin en kyllä ala anteeksikaan pyytelemään. Minusta juuri nämä asiat ovat osaltaan tehneet palstan roikkumisen arvoiseksi, sen lisäksi että täältä toisiaan löytää oikeita tiedonmurusiakin matkoja varten. Kulttuurista ja muusta tällaisesta löytää niin paljon enemmän ja parempaa tietoa sitä haluavalle vaikka matkatoimistosta, että täällä sitä on ihan turha alkaa kummemmin repostelemaan. Täältä saa (voi saada) tietoa niistä asioista, joita ei muuten mistään löydä, kuten nyt loistavana esimerkkinä Romanin puhelinnumerovinkit äskettäin. Aivan loistavaa, vaikken itse nyt tuota tietoa tarvitsekaa, mutta eihän tuota koskaan tiedä...
No jokatapauksessa, ei tätä pidä ottaa liian vakavasti...
t:reissaaja
ps. satunnaisvieraalle ja etenkin Ressulle pisteet hyvistä kommenteista tässä ketjussa.
pps. No kiitetään sitten kaikkia muitakin jotka ovat täällä riekkuneet sillä seurauksella että itsekin olen kiusanhengeksi ryhtynyt, kuten Ressulle, Poron Pekalle, Romanille ja tietenkin (pikku) Markolle. Tai siis haistakaa p...........!!!!!
Olen kolunnut useita eri palstoja eri paikoissa. Tämä on kyllä aivan ehdotonta kärkeä. Oma ongelma on tietty se, että tulee lähinnä vinkkailtua nettilöydöistä (eikä aina liity saitin mukaisesti matkailuun. Onneksi suurin osa on sen verran sivitynyttä täällä, että ei heti piipitä, jos kiertokoulun opetussuunnitelmaan on tullut muutos).
Itänaapurissa ei ole tullut käytyä aikoihin, joten on kiva lukea niin hyviä kuin huonoja juttuja ja kokemuksia.
Tarkoitat, jotta Seppo Lehto ei ole ilmestynyt palstalle?
Parempi niin.
Ensimmäinen viestini oli mitä ilmeisimmin paikallaan, koska näin paljon tuli tekstiä.
Kiitos kaikille, nostitte paikan profiilia. Huomaan, että olin alunalkaen osittain väärässä.
Joka tapauksessa, pliis, ei ala-arvoisia juttuja venäläisistä naisista.