Menkat toista kuukautta myöhässä,raskaustestit negoja. Sain terolut kuurin. Kuinka nopeasti alkaa vuoto tai mitä sitten jos ei alakkaan?
Terolut
savu1
6102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ymmärtääkseni terolutien jälkeen kuukautisten pitäisi alkaa n. 2-7 päivän päästä viimeisestä pilleristä edellyttäen, että kohdussasi on jotain joka voisi vuotaa pois. Joskushan voi olla, ettei limakalvoa yksinkertaisesti ole kertynyt niin paljon, että olisi jotain joka vuotaisi pois.
Jos teroluttien jälkeen menkkoja ei kuulu vielä pariin viikkoon niin mars takaisin lääkäriin. Eiköhän siellä silloin vilkaista asiaa tarkemmin ja sitten saat joko uuden terolut-kuurin tai jotain muuta tehdään.
Niin nyt en muista mitä lääkäri puhui teroluteista. Onko jollain samoja kokemuksia? Syön kuukautis häiriöön terolutteja menkat 2 kk myöhässä.... syönkö koko levyllisen vai vain kahdeksan päivää.? Kun lääkäri höpötti että jos ei kahdeksannen päivän päästä ala vuoto pitää soittaa. Vai kahdeksannen päivän päästä ei ala vuoto kun olen syönyt levyn? ymmärsikö kukaan mitään vaikeasta selityksestä?
Mulla oli sama tilanne vuosi sitten, kuukautiset poissa pari kuukautta ja raskaustestit negoja. Sain kymmenen päivän Terolut-kuurin ja vuoto alkoi muistaakseni kuudentena päivänä. En syönyt kuuria sitten loppuun... Raskaus oli ollut toiveissa jo pidemmän aikaa, joten piti saada kuukautiset taas pyörimään ja seuraavasta kierrosta onneksi jo raskauduinkin. Tuolla tuo nyytti nyt tuhisee sängyssään :)
Viides terolut mennyt eikä vuotoa vieläkään...
Syöt niitä sen kymmenen päivää ja sitten kun lopetat niin vuodon pitäisi alkaa parin päivän päästä. Eikö se lääkäri antanut sulle ohjeita?
Sen takia kyselen kun ihmettelen miksi puhui kahdeksannesta päivästä että ottaa yhteyttä kahdeksannnen päivän jälkeen jos vuoto ei ole alkanut. Ihmettelen mistä minun pitää laskea? Viimeisestä pilleristä vaiko siitä montako pilleriä syönyt. Teen oman ratkasun ja syön kahdeksan päivää ja odotan kaksi päivää.