Mistä syystä monet on läskejä?

Mä en ymmärrä. Ite syön kauheesti herkkuja mutta liikun myös niin paljon että pysyn hoikkana.
7105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lihavuus johtuu aineenvaihdunnasta hitaudesta ja kalorien määrästä siihen suhteutettuna.
Aineenvaihdunta on nopeinta lapsena ja hidastuu iän myötä. Joillakin se on hidas jostain sairaudesta johtuen. Hyvin harva ihminen on lihava "laiskuuttaan". Voi myös olla masentunut, sairaus sekin.

Ole siis iloinen terveestä ruumiistasi, mutta älä mittaa kuten itseäsi.

Lihavuutta aiheuttaa myös nykyinen ruokavalio. Itselläni paino tippui 10kg alle kahdessa kuukaudessa, kun lopetin viljojen ja perunan syönnin.

Äänestä
  • Tosin jos ei ole viljoille ja perunalla mitenkään allerginen, tuollainen dietti ei välttämättä ole mitenkään terveellinen.
    Laihuus ei ole sama kuin terveys.

    Äänestä

  • hgjnhg kirjoitti:

    Tosin jos ei ole viljoille ja perunalla mitenkään allerginen, tuollainen dietti ei välttämättä ole mitenkään terveellinen.
    Laihuus ei ole sama kuin terveys.

    Paskat
    Vähähiilihydraattinen ruokavalio ja viljojen syömisen vähennys ois terveellistä kaikille.
    Läskiks tulee jos liikaa viljatuotteita, sokeria (ja rasvaa) mättää naamariin.
    Ei välttämättä dieetiks kaikille, mutta ruokailutottumukseksi kyllä oikein priimaa

    Äänestä

Mutta se miks niin moni on tänä päivänä lihava johtuu länsimaisesta ruokakultuurista.
pääraaka-aineina sokeri, viljat ja lisäaineet.
Elintarvike teollisuuden pääpamput on hiffannu, että se ylijäämä ja kaikki muu paska mikä muuten heitettäis roskikseen saadaan söytettyä kuluttajille ostetun lääketieteen suosittelemana ja oikein markkinoituna.
oma lihavuus riippuu siitä mitä epäaitoa, epäterveellistä, epärehellistä "ruokaa" suostuu syömään, ja miten paljon...
Kun massimiehet hiffaa, että meille saa syötettyä halpaa, epäterveellistä ja keinotekosesti tuotettua paskaa, ne tajuaa että sehän on vittu hyvää bisnestä ja me syödään tätä hyvän makusta schaibaa joka on halpaa, nopeasti ja helposti syötävää joten sitä tulee syötyä lisää ja lisää aina uudestaan
Eli syökää nyt vittu oikeeta ruokaa, älkääkä valittako itseaiheutettua lihavuutta.

Kun massimiehet tajuaa, että he saavat meidät

Äänestä

Voin vetää naamaan ihan mitä vaan enkä liho. En liiku kovin paljon, joten johtuu kai geeneistä.

Äänestä
  • ei geeneist vaan nopeest aineenvaihdunnast

    Äänestä

  • oot tyhmä kirjoitti:

    ei geeneist vaan nopeest aineenvaihdunnast

    Joka (tod näk) liikkuu suvussa joten on se geeneissä vai ?
    Ja en oo alottaja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fghdg kirjoitti:

Mä en ymmärrä. Ite syön kauheesti herkkuja mutta liikun myös niin paljon että pysyn hoikkana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu