Miksi yamaha dt 50cc moponi ei toimi ilman akkua? Akku ei lataudu itsestään ja kun akku loppuu mopo ei enään toimi. Ei käynnisty ja sammuuu. Mikä on ongelmana? Miten saa toimimaan ilman akkua?
yamaha dt ei toimi ilman akkua
möpö
66371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Homo siinä ei oo akkua
Mulla ainakin toimii vaikka on virta vähissä, lähtee käyntiin normaalisti. Vuosimalli 2006.
Oletko saanut selville minulla sama ongelma
Morens. Kyseessä on ilmeisesti akkusytytys jolloin matalajännite puolalle otetaan suoraan akulta jolloin jos akussa on tarpeeksi vähän virtaa niin ei tule myöskään kipinää. Akun latautuminen on toteutettu staattorin virralla ja siitä lataussäätimellä/jännitteentasaajalla. Jos tuo boxi on rikki niin se syöttää vaihtovirtaa joka oikosulkee akun tai ei anna ollenkaan virtaa. Yleensä myös polttimot palaa nopeasti.
Toyotaki ei toimi ilman akkua tai ei syty valoja mihinkään!
Itellä meni sulakkeita 3 kappaletta päivässä ja sitteku otti sulakkeen pois se toimi ja nyt akku ei lataa ja se ei lähe käyntii