se minä olen. Ei minun omissa ansioissani ole hurraamista, kirkastui minulle juuri. Parhaani olin yrittänyt, mutta sorruin silti. Ajatuksissani, vähintäänkin. Teoissanikin, vaikkei sentään "sellaisesta" kysymys. Koska asia sai kuitenkin kohtuuttomat mittasuhteet, se söi nöyryyteni. Siksi ollut niin kova pala, ja ottanut mielenterveydelle.
Mutta nyt ymmärrän armon kirkastuessa, ei synnin määrällä ole merkitystä. Pieni synti tai suuri, Jumalan edessä se ja sama. Me kaikki tarvitsemme armoa - olemme samalla viivalla.
Mutta nyt ymmärrän armon kirkastuessa, ei synnin määrällä ole merkitystä. Pieni synti tai suuri, Jumalan edessä se ja sama. Me kaikki tarvitsemme armoa - olemme samalla viivalla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Etköhän sinä saa anteeksi kunhan sitä pyydät kyseiseltä ihmiseltä. Kaikki meistä tekevät virheitä ja jokainen mokaa joskus. :) Jutelkaa niin huomaat että asiat järjestyvät parhain päin. :) Monesti kärpäsestä paisuu härkänen jos asioista ei jutella. Voi olla kun juttelette niin molemmat ovat pahoillaan ja saatte vielä yhdessä nauraa koko jutulle. :) Näin kävi mm eilen ja olin paikalla sitä todistamassa.
Eikös Raamatussakin sanota että se ketä on synnitön heittäköön ensimmäisen kiven eikä yksikään maanpäällä oleva ihminen ole synnitön. Jos luulee niin on pahasta väärässä. Myös monessa kohtaa lukee muistaakseni että aidosti katuva ja anteeksipyytävä saa syntinsä anteeksi.
Mukavaa iltaa sinne ja positiivisia ajatuksia. :)
pyydän tulemaan ottamaan asian puheeksi kanssani, jos jotakuta joku vaivaa. Motiivini eivät ole olleet saada aikaan mitään tuhoavaa, mutta jos inhimillisyyksissäni ja raadollisuuksissani olen loukannut jota kuta tai muuten aiheuttanut pahaa mieltä, haluan pyytää anteeksi.
Jos vastapuoli siis löytyy, jos ilmoittautuisit, olisin kiitollinen. Tunnistetta tässä tarpeeksi, eiköhän tavoita mahd. kohteensa, jos sellaiseksi joku itsensä (tai mahd. jonkun lähipiiristänsä / yhteisöstä) tunnistaa.
Kaksi syntistä. Onko rakkaus synti. No kait jos on varattu.
Huoh..
Sinun pitää pyytää anteeksi heiltä, joita olet teoillasi loukannut (sen voin arvata). Anteeksipyyntö täällä ilman tunnisteita ei merkitse yhtään mitään. Ei täällä synnittömiä juuri ole.
Siinäpä se onkin, kun en voi tietää varmaksi, kun oikeastaan juuri mitään konkreettista ei ole tapahtunut. Ihmisten pään sisäisiä asioita, ja miten sitten kukanenkin ne on kokenut. Omat PYRKIMYKSENI eivät ole olleet minkäänlaisen tuhon aiheuttamista itselleni eikä lähimmäiselle. Raamatussa neuvotaan, että se kuka loukkantuu, niin hänen olisi hyvä tulla ottamaan asia puheeksi. Kohde voi vain arvailla, mitä toisen päässä liikkuu. Noloa voisi olla tulla itselläni jotain jonkun kans ottamaan puheeksi, jos toinen olisi ihan pihalla siitä, mitä tapahtunut. Jos siinä ei olisikaan mitään.
Itse esim. täällä palstalla olen viimekuukausina ikävöinyt paria sinkkua (omista ympyröistäni), mutta en voi tietää, onko ikävöintini tavoittanut joitakin muita, jotka ovat ottaneet postit itselleen, ja luulleet minunkin tietäneen että juuri heidän kanssa täällä postittelen. Sitten luulen myös tapahtuneen jotain väärinkäsityksiä, mistä en itsekään ole kartalla, vain että jotain pahaenteistä kyseessä ollut, olen aistinut. Onko myös joku halunnut tahallaan asioita harhaanjohtaa, on mielessäni käynyt.
Joten kehoitankin hänen kuka/jos itseeni loukkaantunut, tulemaan ottamaan asia puheeksi kanssani, niin sovitaan. Mielestäni tässä kaikessa on tunnistetta tarpeeksi, että pitäisi ihmisten tietää, kuka olen.
Voi hallelujaa sentään...kaikenlaisia meitä onki.
Jos nyt vaan ottaisit suoraa yhteyttä. Tiedän tunteen kun on joutunut itekkin eräänlaisen härdellin keskelle. Ite yritin sovitella, mutta huonolla menestyksellä. Toivoo vaan että joskus sais sovittua asiat