sinulle viestin ,mutta en halua että joku muu lukee sen ennen sinua ,kyllä tiedät mitä tarkoitan .
hei haluaisin lähettää
vain sinulle
961122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Kyllä pidetään tämä meidän salaisuutenamme ♡
Mun puhelimeen ei vastaa muut, kuin minä. Eikä sitä paitsi ole muita vastaamassakaan.
kukas muu sen lukisi. ai mutta niin, tällä palstalla se voi kyllä olla hankalaa. mutta jos olet oikein nopea ja ovela, ehkä ne ei huomaa.
On vain työpuhelin. Ja Se aina taskussa :)
laitan huomenna viestii aamupäivällä sä tieten olet töissä kuten aina ennenkin ,vai mitä .
Puhutko kenties minulle nyt?
muilla se on puntissa ).
sinun miehesi, mielikuvitusta teillä riittää.
että osaat joillekkin puhua nätistikkin.
Minä höpsö laitoin viestiä .sille ihanalle .,mut ei ole kuulunut vielä mitään ,kaippa hänellä on kiire töissä.oisi kiva kuulla kuulumisia.
Silloin just lemmenleikki toisen kanssa, mutta laita, niin katsotaan, mihin se riittää.
Voisko toinen höpsö soittaa tänään.?
Mä en voi olla varma. Ootko samalla aaltopituudella?
Heikko yhteys nääs :)
KoetappA soittaa .ainakin ennen ollut samalla aaltopituudella.
Lähetä se työajalla.Kuka sitä pääsee lukemaan.
Kumman työajalla.mä olen lomalla
Mikset sitten lähetä?
Tiedän jos näin on käynyt. Enkä tiedä yhdistänkö oikein. Ehkä tossa tapauksessa toisella löytyy myös ymmärrystä.
Niin meinaatko työpuhelinta. numeroitanumeroitanumeroitanumeroita
helppoa kun kukaan ei takuuvarmasti ole lukemassa mun saamia viestejä mistään milloinkaan, eikä seuraa mun lähettämiäkään.
no multa on luettu viestini ,mutta enää ei voi kun ostin uuden puhelimen ja siinä on salasana jonka takana on kaikki.joten ei pääse lukemaan mun viestejä .joten loppu kyyläily.
Lauta ihmeessä lomalainen viestiä, piristäisit mun päivää takuulla :) jään oottelemaan... laita siit työnro...
Kelle laitan kun ei oo numeroa.vai onko?
lukisi toisen viestit?
uteliaisuuttaan. Ihan tavallista.
Itse ole aika huoleton puhelimeni kanssa ja unohdan sen mihin milloinkin lojumaan. Helppoa olisi katsoa, jos jotain kiinnostaisi.
No lukon olen siiihen näprännyt nykyään, kun se töissäkin pyörii toisten näkyvillä pitkin pöytiä.
Kun ei ole omaa elämää.pitää kyylätä toisen .
aikaan kuin monen miehen sekoamaan.
Eiköhän puhelin ole aika monella yksityisasia, mutta on kai niitäkin, jotka lukee tai vastaa toisten viesteihin. Ehkä kannatta kautta niin neutraali viesti, ettei siinä mitään paljasteta.
selkeintä soittaa? Siinä samalla voit sitten kysyä voiko lähettää viestejä. Avoin ja rehellinen ote on helpointa ja sillä välttää ongelmat. Mä ainakaan varattuna en kirjottele tai vastaanota sellasia viestejä mitä kumppanille ei voisi näyttää. Jos et tiedä onko henkilö varattu niin sinua soittaisin tai laittaisin neutraalin viestin, jossa kysyt asiaa. Pahimmillaan tuossa voi käydä niin että varattu itse kertoo kumppanilleen että se ja se viestitteli sitä ja tätä ja voit joutua heidän silmissään naurunalaiseksi jos jotain hempeilyä varatulle lähetät.
Minä varattuna kunnioittaisin lähettäjän tahtoa pitää asia salassa, ja oli se lähettäjän tahto tai ei niin kokisin että viesti oli vain minulle, ei kuulu sitten muille.
Tämä oli vain yksi mielipide, ja lähdenhän mä täältä..
varta vasten pyytää pitämään salassa.... ehkä. Vastaisin, että sori, mutta olen varattu ja lojaliteettini on ensimmäisenä kumppanillani ja pyytäisin lopettamaan naurettavan viestittelynsä. Saattaisin mainita kumppanille, jos pelkäisin, että viestittely jatkuu ja voi aiheuttaa ongelmia suhteeseeni. Kaikki kun eivät ymmärrä, vaan saattavat pahastikin alkaa häiriköimään. Miksi sitä viestittelijää pitäisi kunnioittaa, jos hän ei kunnioita kohdettaan ja hänen parisuhdettaan? Jos avoimin kortein ei voi viestitellä parempi olla kokonaan viestittelemättä.
Juuri näin. Lojaaliutta on se, ettei lähettele eikä vastaanota sellaisia viestejä, mistä ei voi kumppanilleen kertoa. Ja sanoo reilusti, että on varattu eikä pidä muussa mielessä yhteyttä. Luottamusta herättää myös se, että esittelee kavereilleen, myös vastakkaista sukupuolta oleville kavereille kumppaninsa. Jos muusta syystä joutuu olemaan tekemisissä toisen sukupuolen kanssa siis esim. harrastusten yhteydessä tekee sen avoimesti niin, että on selvää molemmille mikä toisen asema on. Avoimesti ja reilusti. Siitä syntyy luottamus.
Itse en varatulle viestittele, jollei ole pätevää esim. työhön liittyvää syytä. Jos varattu on vastakkaista sukupuolta oleva ystävä, olen huomioinut tämän kumppanin mm.pyytämällä käymään siinä missä kaverinkin ja joskus esittäytymällä sekä ilmoittamalla, että olen hänen kaverinsa enkä muuta. Piste.
Hän tietää että olen varattu, ei laita viestiä, mulla ei ole pätkääkään lojaliteettia tai velvollisuutta kertoa minulle osoitetuista viesteistä kumppanilleni.
En halua loukata häntä, enkä häntä ajatus kahdenkeskeisestä hetkestä hänen toisen kanssa, vaikka vaan puhumisen merkeissä ole vielä pettämistä. En saa häntä mielestäni, siihen ei kumppanilla ole osaa eikä arpaa.
on pettämistä, mistä ei voi kumppanille avoimesti kertoa tai mitä ei voi kumppanin nähden tehdä tai sanoa. Ehkä sun ois hyvä keskustella kumppanisi kanssa oletteko samoilla linjoilla tuosta. Jos olette ja hyväksyt salailun myös hänen puoleltaan niin mikäs siinä. Suhteita on erilaisia.
Mun mielestä ihastuminen ei ole pettämistä. Olen sitä mieltä, että puolison kanssa tulee keskustella asiasta sitten, kun tietää ettei tilannetta voi jättää pelkäksi salaiseksi ihastumiseksi. Kertoohan se parisuhteen laadusta, jos toiseen ihmiseen parisuhteen aikana ihastuu.... Mulla on ainakin ollut tapana puhua näistä asioista suhteessa ollessani.... ei helppoja juttuja.
ihastunut suhteiden aikana ja myös kertonut niistä. Ja eronnut, jos tunne on ollut liian voimakas. Kyllä kumppani usein huomaakin toisen ihatukset, joten siksikin niistä on hyvä kertoa ihan tuoreeltaan. Avoin ja rehellinen linja on aina paras ja helpoin molemmille, sillä välttää ongelmat joita salailun paljastuttua varmasti syntyy. Luultavasti jättäisin kumppanini, jos hän tuonkaltaisista salailuista jäisi kiinni. Luottamus on kuitenkin suhteen perustaa ja kun sen menettää ei suhteella oikein voi olla tulevaisuutta.
mielestä parisuhteen laadusta kerro. Mulla ainakin on ollut ihastuksia muihin kaikkien pidempien suhteiden aikana. Lyhyissä suhteissa niitä ei niin helposti ehdi tulla, mutta ennen pitkää, jos suhde jatkuu. Ihan normaalia ja luonnollista, joten miksipä sitä sellasta edes salailisi. Lisäsin, kun en alkuun huomannut tuota sun viestistä.
Mä kyllä tekisin niin, että kertoisin kumppanille asiasta. Kertoisin, että on olemassa ihminen jonka kanssa aion tavata ja puhua. Julkisella paikalla, mutta rauhassa. Sanoisin myös, että tapaaminen ei vaikuta kumppanin ja minun väliseen suhteeseen, jos niin kerran on. Olisin rehellinen. Se on minusta lojaalia.
Kumppani voi sitten valita hyväksyykö hän sen vai ei ja siitä voi yhdessä keskustella ja sopia miten toimitaan. Kumppanihan voisi tulla alkuun mukaan ja jättää heidät sitten hetkeksi kahden, jos se toinen henkilö haluaa jostain henkilökohtaisemmasta avautua. Avoin ja reilu peli joka suuntaan.
Kyllä. Itse en siinä tilanteessa haluaisi tulla mukaan, mutta jos avoimesti asiasta puhuttaisiin, sovittaisiin ja tietäisin, ettei keskustelulla ole vaikutusta suhteeseen, olisin ok asian suhteen. Mun pitäisi kyllä aika tarkkaan tietää, mikä on motiivi keskustelulle. Itse keskustelu olisi niiden kahden välinen asia, josta voi kertoa jos haluaa.
Avoimuus ja rehellisyys, siinä kaikki.
Jos kumppani ei ole tavannut ko henkilöä on hyvä esitellä heidät toisilleen ennen tapaamista ja kumppani voi sitten sen jälkeen päättää miten suhtautuu, hyväksyykö tapaamista vai ei. Näin mä vastaavassa tilanteessa tekisin. Toimisin sitten sen mukaan, mikä kumppanille on ok.
"Kertoohan se parisuhteen laadusta, jos toiseen ihmiseen parisuhteen aikana ihastuu...."
Kuten muutama muukin on tässä jo sanonut, varsinkin pitkissä suhteissa on tavallaan normaalia, että saattaa ihastua johonkuhun, suhteen laadusta riippumatta. Sitä tapahtuu myös niissä suhteissa, joissa kaikki on ns. hyvin. Luin vasta aihetta sivuavan kirjan, ja luulen, että monelle parisuhteessa olevalle olisi helpotuskin tietää tästä. Silloin ehkä osaisi suhtautua ihastumiseen, omaan tai toisen, hiukan eri asenteella eikä sillä mielellä, että onkin itse jotain muuta kuin "kunnollinen ihminen" jollaiseksi itseään oli luullut, tai että omassa suhteessa on jotain pahasti vialla, jos sattuu ihastumaan toiseen.
Tuttua, eikä sentään mitään rakettitiedettä. Työaikana laittaisin viestiä ja tiedustelisin, onko aikaa vaihdella kuulumisia jne.
Oikein. Tosi hyvä ajatus.
Tulin vaan hetkeksi lueskelemaan, huomaan että koville otti tuo mun niin ei lojaali ajattelutapa. Noh :) ei haittaa pätkääkään.
Jos olen jo pelkästään ajatuksiltani leimautunut, niin eipä tuo mua haittaa pätkän vertaa :), tämmönen oon, jos petturi ja huora niin ihan sama, näillä mennään.
Varokaa ihmiset ajattelemasta mitään sellaista mitä ette voi kumppanille kertoa, minä jatkan omalla linjallani, salaisuuksia täynnä.
Rauhaa ja rakkautta vaan ..:)
Ota riski ja pyydä vaikka ottamaan yhteyttä esim.työjuttuihin liittyvää tms.viestillä jos sattuu että se toinen lukee.
Keksi hyvä työasia! Pakko nähdä työasian tiimoilta:)
Oisko työasia siis joku terveydenhuollollinen? Nyt menee vaikeaksi, kun olen terve kuin pukki.
odottelen.
ei oo muuta ooteltavaa kuin tuiki vieraan ihmisen viesti. ??
Kuka pässi nyt antaisi jonkun muun lukea itselleen tarkoitettuja viestejä. Ellei kyse ole näistä.
Tietysti idioottimaisuus ei tässäkään tapauksessa yllättäisi. Jos ei itse osaa analysoida jonkun lähettämiä viestejä miksi antaisi muiden. Ja sitten viisaat päät yhteen : D
Jotenkin tästä ketjusta nousee mieleen todella ikäviä muistoja. Todella. Vaihdan kanavaa.
Ketjua sen kummemmin lukematta mulle saa lähettää viestiä. Puhelimeen, facebookiin tai vaikka kirjeen kirjoittais. Minä odotan. :}
Onko varma kanssa? Jos puhelimeen laitan?
Juujuu, tottakai, laita jo! :DD
Kukaan muu ei lue viestejäni, vaikka liittymäni jonkun muun nimissä vielä näyttää olevan....
--..-.-.--.- ..- ..- .-.. ..- ..- -.-
Ei tää mulle ollut, mutta mulla ainakin puhelinpalvelu pelaa: jos viestiä piippaa, niin jo lapset lennättää puhelinta tulemaan, joskus kysyvät että lukevatko mulle ääneen jos oon vaikka kädet taikinassa... Aloittajan housuissa tai hameessa soittaisin mieluummin kuin laittaisin viestiä.
Vaikka mulla onkin työnumero, se on silti yksityisessä käytössä, joten rohkeesti vaan ;)
Oletko 77 vai 76 syntynyt?
Ei kumpikaan .paljon kypsempi.parempaa vuosikertaa.
Voi jummi jammi. Suomessa on kirjesalaisuus, joka koskee myös tekstiviestejä. Minun tehtäväni ei ole kertoa jonkun toisen lähettämiä viestejä kumppanille. Minä arvostan lähettäjän yksityisyyttä! Ja kyseessä ei ole se, että haluaisin jotain salailla.
Ehkä aloittajan viestiin liittyy joku aiempi kokemus, jossa asiat ei ole jääneet kahden ihmisen välisiksi, ja siksi luottamus on vähän niin ja näin..?
Kerrankin joku on samaa mieltä kanssani joka ymmärtää .
"vain sinulle", 60 -luvulla syntynyt?
Veikannut alle 30
No huhhuh, mitä merkitystä sillä vuosiluvulla on !
Tuo numero ei viittaa ikään ;)
Mietin vain oletko eräs henkilö... En muuta.
Kyllä 60 luvulla syntynyt.entäs ite?
Kyllä olen 60.luvulla syntynyt ja vähän päälle.mites oletko milloin ite?
Olisko kaksi viimisintä numeroa, ei petetetä ei
No jos siltä tuntuu niin laita viestiä.numero varmaan on jo.ps.olen yksin nyt.
Kokeile.ehkä
Kokeile.ehkä.
Aika vakavaa tuo kirjesalaisuus, ryppyotsaista. Lapset lukee kaikki viestit ääneen, vaikka olis vieraitakin. Kannattaa aina miettiä, mitä viestiin kirjoittelee. Makoisimmat naurut kyllä juuri noista saatu.
Voi kiitos !
En kokeile, silti liian paljon menetettävää
Ketkä kantoi\kantaa seuraukset?
Lapsillekin voi opettaa käytöstapoja, ei sen silti tartte olla ryppyotsaista. Tämä nimimerkille lapsoset niin.
Voit soittaa.!jos haluat.
Minä itse.kuten tähänkin asti.
Onko sulla muija ja monta mukulaa.?ja kaikki alaikäisiä mulla ei oo .vai mitä.
No hyvä ettei lapset ja ex. Tiedän näinkin käyneen(
Ei oo mulla
Mäkin oon 60 luvulla syntynyt.
Onko lähempänä 60 vai70 syntynyt.
Jaa, mun mies näyttää mulle kaikki saamansa viestit ja meilit. Vaikka en haluaisi niitä lukeakkaan.
Jos mun miehellä olisi salaisuuksia joita hän ei haluaisi mulle kertoa, niin kunnioittaisin sitä, ei kumppaneiden tarvitse kaikkea tietää, pääasia että voi luottaa. Jos luottamuksen pettää, on siitä luonnollisesti kerrottava jossain vaiheessa. Mä en ole koskaan pettänyt suhteessa, vaikka mieli on tehnyt.
Missä menee pettämisen ja pettämisen raja? Sitä olen itse pohtinut.
Olen tullut siihen tulokseen, että ajatuksen tasolla pettäminen jää kertomisen rajan alle. Vaikka sekin on tavallaan luottamuksen pettämistä... Se olisi kuitenkin vain omaa kumppania turhaan loukkaavaa, että sellaisesta menisi kertomaan.
Tuosta olen jokseenkin samaa mieltä. Jotkut tahtoo omistaa enemmän kuin toiset, jotkut ei tahdo omistaa ollenkaan, riittää että luottaa
Jos kumppani rakastuisi toisen ja kokisi suhteemme vaikeaksi, en voisi olla hänen onnen tiellä. Mitä teen toisella josta joudun pitämään kiinni, joo, joo, on niitäkin jotka sanoo, että pitää pitää kiinni. Mä en ole sellainen.
Aikoinaan olin ns. Se toinen ja Hän pyysi mun sanomaan, että haluan hänet. Mä sanon että jää kumpanisi luo ja lähdin, hän valitsi minut.
En halua roikkujaa, en halua roikkua, haluan luottaa ja luottamuksenkin saa pettää, pääasia että antaa mun silloin tehdä sen perusteella omat valinnat.
Se että jos suhteessa menee ja ihastuu toiseen on jonkun mielestä pettämistä, niin sitten on. Jokainen tietää mitä on tunteiden taistelu, jos kertoisin hänelle, kylväisin häneen mustasukkaisuuden siemenen ja hänen elämänlaatunsa huononisi, en sellaista toivo.
En näytä viestejäni muille. En ole kertonut muutenkaan kellekään.
No laita sellainen neutraali, ettei haittaa vaikka joku muu lukisikin.
Enks mä oo lähettäny suht neutrasaliin liittyviä viestejä... ny on sun vuoro ;)
Lähetä