3-vuotias oli päiväkodissa. Autossa kotimatkalla jo valitti jotain. Kotona sitten halus päästä vain nukkumaan ja sitten alkoi oksentelu. Monta kertaa oksentanut, lämpöä ei ole kuin 38 astetta. On juonut kuitenkin kiltisti vaikka sitten hetken päästä tullut nesteet pihalle. Niin seurailen tilannetta kotona.
Eikö lämpöhalvauksessa kuumetta ole paljon enemmän, että jos rupeaa nousemaan niin sitten lääkäriin?
Tyttö nukkuu ja tuuletin viilentää.
Joka päivä päiväkodista tultuaan tyttö on juonut tosi paljon. Maitoa pyytänyt vähän väliä. Mahtavatkohan juottaa lapsia tarpeeksi...en ole kysynyt mutta aion kysyä. Ei ole kivaa että joutuu tuohon kuntoon..
Mutta lämpöhalvausta ei varmaan tarvi epäillä niin kauan kun lämpö pysyy alle 39?
Lämpöuupumus?
15
3071
Vastaukset
- no se
kuume on jo lämpöhalvauksen merkki!!
- seurailen
No olen ymmärtänyt että pitäisi olla reilusti yli 38 , että olisi lämpöhalvauksen oire? Olenko väärässä?
Toivottavasti nyt menee ohi lepäämällä ja juomalla.. - kibbutsimeininki
On surullista, että lapset kasvavat laitoksessa.
- Siellä töissä
Kannattaa reippaasti muistuttaa päiväkodin työntekijöitä siitä, että juomista pitää näillä helteillä olla paljon tarjolla.
Itse olen päiväkodissa töissä ja me ollaan laitettu aina pihalle juomapisteet ja pyritään parhaamme mukaan katsomaan, että kaikki käyvät juomassa.- kibbutsimeininki
Sanovatko lapset sinua äidiksi:(
Jos juotavan antamisesta pitää erikseen mainita, niin minä äitinä kutsuisin sossut eli tekisin päiväkodista lastensuojeluilmoituksen! Kaikki lapset ja hoitajat huostaan sen jälkeen, kun on kolme kuukautta kytätty. Vähintään 3 kk.
- seurailen..
En itsekkään siitä pidä että on lapsi vietävä hoitoon. Mutta olen silti iloinen että edes osa-aikatyötä sain.
Sitten jos on työttömänä kotona lapsen kanssa, onkin työtä vieroksuva luuseri?
Aina sitä tekee väärin jonkun mielestä.
Mutta olisi kiva tietää voiko tuo lämpöuumus tuosta kuitenkin muuttua vielä pahemmaksi, vaikka ilman vaatteita lepää ja tuuletin on päällä..
Ei uskalla ruveta nukkumaan itse kun ei tiedä...mutta- kibbutsimeininki
Soita lääkäriin tai vie lääkäriin. Huomenna yhteys päiväkodin esimieheen ja kunnan päivähoidosta vastaavaan. Infoa joka tahoa, että päiväkoti on jättänyt lapsen heitteille. Muuten syyttävät sinua lapsen janoon kiduttamisesta.
Ota yhteys oikeusavustajaan. - Säälle ei voi mitää
kibbutsimeininki kirjoitti:
Soita lääkäriin tai vie lääkäriin. Huomenna yhteys päiväkodin esimieheen ja kunnan päivähoidosta vastaavaan. Infoa joka tahoa, että päiväkoti on jättänyt lapsen heitteille. Muuten syyttävät sinua lapsen janoon kiduttamisesta.
Ota yhteys oikeusavustajaan.Tä???
MItä ihmettä sinä sekoilet? Oletko saanut itse auringonpistoksen? - kibbutsimeininki
Säälle ei voi mitää kirjoitti:
Tä???
MItä ihmettä sinä sekoilet? Oletko saanut itse auringonpistoksen?Aloittaja voi saada syytteen jos hän ei ala toimimaan ja hankkimaan todisteita omasta syyttömyydestään lapsen pahoinvointiin ja janossa pitämiseen!
Tapon yritys ja sitten - tottakai - lapsi huostaanotetaan.
Päiväkodin henkilökunta ei varmasti myönnä pitäneensä lasta janossa!
- seurailen
No koitan olla hätiköimättä. Ja en nyt syyllisiä etsi mutta tulin kyselemään jos jollakin on parempaa tietoa uupumuksesta ja halvauksesta..toki päiväkotiin ilmotan. Sanoivat kun hain tytön, että ei ollut syönyt mitään. Ei maistunt ruoka...voihan olla että tämä monta päivää kestänyt helle on nyt vaikuttanut.
Olen huomannut että itsekkin jo helposti ärsyynnyn kun on koko ajan kuuma ja autoa ajaessa tuntuu silmät painuvan ja tekis mieli torkahtaa...onsellainen erilainen väsymys kuin normaalisti..
Kuume oli noussut kun mittasin ja onneksi oli vaippa, kun oli kakannut. Mutta jos se nyt jatkaa nousua niin soitan päivystykseen.
Yöllä en kuitenkaan "turhaan" halua lähtee ajelemaan...siitäkin kokemusta muitten lapsien kohdalla.
Onneksi mies tulee töistä...johonki aikaa ja sillä välin- KokemusK
"Sanoivat kun hain tytön, että ei ollut syönyt mitään. Ei maistunt ruoka...voihan olla että tämä monta päivää kestänyt helle on nyt vaikuttanut."
Kulostaa kyllä enemmän tavalliselta vatsataudilta jota on nyt helteillä paljonkin liikkeellä. Kyllä ne lapset sairastuvat helteillä muihinkin tauteihin kuin lämpöhalvaukseen.
- seurailen
Aika nopeasti se lämpö taas laskikin, että tämän takia en halua hötkyillä...
- epävarmoissa
tilanteissa kannattaa soittaa päivystykseen tai lasten polille.Kertovat kyllä oman arvion pitääkö lähteä näytille.
- päivän piristys
Pikkulapset kannattaa päästää viileään suihkuun tai altaaseen leikkimään. Näin saa nopeasti liian korkeaksi kohonneen ruumiinlämmön laskemaan ja lapsi virkistyy yleensä hetkessä. Jos tämä ei piristä lasta on todennäköistä, että hän on saannut virustaudin ja oireet johtuvat siitä.
- ap.
Joo mahatautia se sitten taisikin olla. Aamulla oli kuumetta ja tullut ripulia. Nyt jo paremmassa kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728461KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527630Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521623696Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211811