Tälläinen olisi tarjolla, pyöriikö cs go hyvillä asetuksilla, entä battelfield 4 , call of dyty?
http://www.expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Poytakoneet/Aspire-XC-605
http://www.expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Poytakoneet/Aspire-XC-605
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei kannata ostaa. Mieluummin kokoaa itse koneen.
Vapunen, nyt en kysynyt että kannataako ostaa vai koota. Kysymys kuului että toimiiko pelit?
Näyttiksenä Nvidia 620. No ei toimi pelit.
Saat kaivaa pitkälle toista tonnia, ennenkö saat markettikoneen, jolla "toimii pelit" ja sekin on täynnä paskoja osia ja epätasapainossa.
Usko pois, osta osina jos meinaat pelata - saat huomattavasti paremman huomattavasti halvemmalla.
Pakettikoneet on mummoille ja idiooteille.
niin kyllä tuolla näytönohjaimella pelaa melkein mitä vaan. jostain ihan hirveän uusista ja tehosyöpöistä peleistä säätää vaan asetuksista tarvittaessa graafisia ominaisuuksia pienemmälle ja käyttää pienempää resoluutiota.
No ei todellakaan pelaa melkein mitä vain. Ja onko järkeä ostaa tohon hintaan valmiiksi huono kone?
Käytän taas omaa ja vanhaa 4890 esimerkkinä - arvo käytettynä noin 35€ ja on 5x nopeampi kuin tuo ohjain.
Siitä sit vaan ostamaan, näyttiksen vaihto heti edessä kun haluaa pelata - ai niin, sehän onkin pakettikone, virtalähde ei riitä - sekin uusiksi - ai niin, nyt on kotelo avattu ja takuukin mennyt. Hyvin järkevää.
Ja tossa GT620 on 64bit muistiväylä ja DDR3 muistit - tekniikkaa reilun 10 vuoden takaa!
sehän riippuu ihan pelistä että mitä se vaatii näytön ohjaimelta. kyllä monia pelejä voi pelata gt 620 ohjaimella. ja asetuksia pienentämällä melkein mitä vaan. kannattaa miettiä että tarvitseeko oikeasti hankkia mitään helvetinkoneita sitä varten että joskus pelaa jotain peliä jonkin aikaa?
ja siis eihän näissä valmiskoneissa pysty kovin usein laittamaan mitään kovin tehokkaita näytönohjaimia. ne ei välttämättä sovi koteloon, virtalähteestä puuttuu lisävirtaliitin eikä siinä muutenkaan olisi tehoa.
Joo tottakai voi pelata pasianssia ja vanhoja pelejä, mutta jos hakusessa on pelikone, niin kyllä oletus on se, että nykyiset pelit menevät edes jotenkuten, raskaatkin. Muttakun tolla ei mene.
Ja sitäpaitsi aiheen aloittajahan halusi pelata uusia fps pelejä hyvillä asetuksilla, tuolla se ei vaan onnistu. Ja kun menee hetki, niin uudemmat pelit eivät toimi ollenkaan, edes minimiasetuksilla.
Kyllä minä mieluummin hankin parilla sadalla "helvetinkoneen" käytettynä, jolla pelaan vaikka sitten satunnaisesti hyvillä grafiikoilla uudehkoja raskaitakin pelejä kuin tuon. Tai sitten sillä 600-700 sellaisen koneen, jolla pelaa sekä todella uusia, että todella raskaita ja tuleviakin hyvillä asetuksilla.
Aivan, valmiskoneissa ei pystykään välttämättä, juuri noista syistä - ei siis ole mitään järkeä ostaa valmiskoneita, elleivät satu olemaan halvimpia mahdollisia ja pelkkään netinselauskäyttöön.
GT620 ei sovellu pelaamiseen (piste)
Pelikäytössä aivan minimi on 192-bitin muistiväylä ja 256 suositeltavampi. Raskaissa peleissä 384 on hyvä perustaso ja uusimmissa on jo 512 bittinen.
DDR3 muisti näytönohjaimessa vie koko idean erilliseltä näytönohjaimelta.
DDR3 alle 192 bittinen muistiväylä on erittäin selvä merkki siitä, että ei sovellu pelikäyttöön.
Kaiken lisäksi tuo kotelo on sellainen, johon ei myöhemminkään saa lisättyä/vaihdettua kunnollista näytönohjainta, eikä tuossa mukana tuleva virtalähde erittäin todennäköisesti myöskään sellaista jaksaisi ruokkia.
Kaikenkaikkiaan huono valinta pelikäyttöön kaikilla tavoilla.
timekillerx!
Miksi keskustelet noin hyökkäävään sävyyn? Veikkaan ettei sinulla ole koskaan ollut tyttöystävää.
Jaa'a, en tiedä miksi niin hyökkäävä sävy, en pidä epärationaalisista valinnoista tai pätemisestä vailla minkäänlaista faktapohjaa. Pidän sarkasmista ja kärjekkäästi asioiden ilmaisemisesta. Jos tuosta nyt mielensä pahoittaa niin voi voi.
On minulla tyttöystäviä ollut, joskaan seurustelu ei tosiaan sovi mulle.
Mutta peleistä ei saa niin paljon irti jos käyttää heikmompia graviikkaasetuksia. Kokemuksesta tiedän että pelaaminen on paljon mukavampaa kun asetukset on täysillä.
Ja periaatteessa mitään uutta peliä ei voi pelata, koska järjestelmävaatimukset ovat korkeammat kuin GT620.
Älä osta. Pelit ei toimi hyvin.
Halvalla pitää tehdä kompromissejä. Tällä prosessorilla ja emolevyllä pärjää riittävästi kunnes tulee jotain parempaa myyntiin. Sitten voi vaihtaa emolevyn ja prosessorin. Muisti on hyvää (1600,CL8 1.5V) ja näytönohjain kohtuullinen - siis riittää FullHD resoluutiolla pelaamiseen ainakin very high asetuksilla, jos ei välttämättä ultralla (voi riittää silläkin pelistä riippuen. GT625:een verrattuna joka tapauksessa kuin ManU pelaisi impivaaran eläkeläisharrastelijoita vastaan)
http://tietokonekauppa.fi/cart/kori/?a=cart_set&citem=157601,169771,136411,150407,163037,157956,68096,141021,66604
Jos haluat kerralla kunnollisen, niin vaihda emolevy ja prosessori tuosta esimerkkipaketista parempiin vaihtoehtoihin niin sinulla on jo täysiverinen, kunnollinen kone.
Esimerkiksi Asus H97 emolevyksi ja prosessoriksi mikä tahansa i5 tai jopa Xeon 1230V3 / 1231V3
Ennen kuin kukaan sanoo mitään, tiedän että tuossa emolevyssä on vain SATA2 mutta se ei mekaanisella kovalevyllä haittaa
Sivuston teknisten tietojen vastaisesti tuossa näytönohjaimessa taas on oikeasti DDR5 muistit.
"Sivuston teknisten tietojen vastaisesti tuossa näytönohjaimessa taas on oikeasti DDR5 muistit."
No se ei pelasta, eikä auta yhtään mitään. Se on silti edelleen GT620 ja sillä ei pyöri pelit kunnolla.
Kyllä siinä ostoskorissa on RADEON R9280.