Koko paviaanien puolesta kohkaaminen on tosi tekopyhää! Maailma on täynnä vääryyksiä, maahanpoljettuja ihmisoikeuksia, sotia, nälänhätää ym, mutta niihin ei ketään jaksa kiinnittää huomiota, vaan huomion saavat tietysti vain Korkeasaaren söpöt apinaraukat.
HALOO!
Onko tämä taas asia jolla saadaan koko Suomen kansan syvät rivit heräämään ja tiedostamaan maailman pahuus, sitten kun kerran vuodessa voi meuhkata paviaanien puolesta, voikin olla taas loppuvuoden tyytyväinen kun on niin tiedostava eläinystävä?
Jos haluaa jotain eläinten hyväksi tehdä, niin perustakaa vaikka pro-häkkikanalat kansanliike tai lopettakaa lihansyönti, koska miksi joku eläin olisi ihmiselle arvokkaampi kuin toinen ja miten ihminen voi eläimen arvon määritellä asettamaala parikymmentä paviaania muiden ongelmien edelle?
HÄH!
HALOO!
Onko tämä taas asia jolla saadaan koko Suomen kansan syvät rivit heräämään ja tiedostamaan maailman pahuus, sitten kun kerran vuodessa voi meuhkata paviaanien puolesta, voikin olla taas loppuvuoden tyytyväinen kun on niin tiedostava eläinystävä?
Jos haluaa jotain eläinten hyväksi tehdä, niin perustakaa vaikka pro-häkkikanalat kansanliike tai lopettakaa lihansyönti, koska miksi joku eläin olisi ihmiselle arvokkaampi kuin toinen ja miten ihminen voi eläimen arvon määritellä asettamaala parikymmentä paviaania muiden ongelmien edelle?
HÄH!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eläimet saavat sympatiani, ihmiset eivät. Muuta syytä itselläni ei tähän "paviaanihössötykseen" ole. Eläimet ovat ihmisten armoilla.
Kyllähän noita luonnonsuojelijoita taas tuntuu syntyvän,mutta eikös Paviaanit ollutkin sisäsiittoisia? Siis ei terveitä siltäosin kun periytyvä sairaus suvussa lisääntyy. Siinä yksi asia ne on eläimiä ja ihminen on ne häkkiin laittanut ja se joka laittoi saa ne lopettaa jos katsoo sen aiheelliseksi periytyvän sairauksien vuoksi,ainakin ne on tehtävä lisääntymättömiksi. Kuulostaa varmaan julmalta,mutta ainoa oikea tapa kuitenkin. Sitten te puolustajat,saako paviaani jotain hyvää,vai tilapäisratkaisun vain,te ette saa muuta kun mahottomasti tv ja lehtipalstoille ääntä tyhjästä vouhotuksesta. Teistä ehkä 20% olisi huomannut et paviaanit on pois,jos lopettamisesta ei olisi kerrottu.Sellaista on kansa kaikkitietävä. Puuttukaa ihmisoikeuksiin Suomessa Kuka puolustaa asunnottomia? No ei kukaan nehän ei ole häkissä.
Korkeasaari - Elämyksiä ja virkistäytymistä pääkaupungin sydämessä
Se ei vaadi pieniä kolkkoja häkkejä, eikä trooppisista maista tuotuja eläimiä. Ei kärsimystä, apatiaa ja eläinten turhia kuolemia ihmisten elämysvietin takia.
Korkeasaaren nykyinen toiminta pitää ajaa alas, nykyiset trooppiset ja Suomen ilmastoon sopimattomat eläimet myydä ja/tai lahjoitetaan muihin pohjoismaisiin vastaaviin laitoksiin edellyttäen että olot ovat vähintään samanlaiset kuin entisessä Korkeasaaressa. Samoin eläimiä tarjotaan kotimaisiin eläin-, ja luonnonpuistoihin.
Loput väliaikaisesti hyvään hoitoon kunnes Korkeasaaren suuri remontti saadaan valmiiksi. Uusi Korkeasaari on eläinpuisto jossa saa kokea monenmoisia luontoelämyksiä ja pääsee kurkistamaan pohjoismaisiin, uhanalaisiin eläimiin. Koska eläimiä on huomattavasti vähemmän ja tilat suuremmat, tulee eläinten olot paranemaan oleellisesti ja hoidolliset kustannukset pienenevät. Ihmiset saavat elämyksiä valmiista seikkailuista saarella (vähän niin kuin esim. Väskin saari Naantalissa mutta tämä olisi aivan omaa luokkaansa, joka pojan ja tytön unelma seikkailu johon vanhemmatkin pääsevät mukaan) Saarella eletään luonnon ja eläinten ehdoilla, rauhallisesti nautiskellen. Joko seikkaillen tai rauhallisesti piknikillä raikkaassa meri-ilmastossa.
Rahastus tietysti olisi sen mukaista että toimintaa voisi ylläpitää, kustannukset pienenee koska suuria määriä eksoottia eläimiä ei ole enää.
Luonnonpuistolle olisi tilausta, miksi se ei olisi Korkeasaaressa? Vanha tivolihenkinen FreakShow saisi väistyä uuden eettisen elämyskokemuksen tieltä. Ei enää apaattisia leijonia pienissä häkeissä vaan mm. ilveksiä laajoissa hyvin hoidetuissa aitauksissa. Kiipeilykallioita lapsille valvojineen. Aarteen etsintää, merirosvoja, luontotietoutta. Susia, naaleja jne.
Hyvin hoidettu perinne kotitilapuisto eläimeen ja tietysti toimiva Klinikka uhanalaisille eläimille.
Puisto jatkaisi edelleen rahan kerjuu perinnettä ja Korkeasaari keräisi rahaa uhanalaisille eläimille jotta ne hoidettaisiin niille ominaisilla seuduilla. Eli ei tuoteta Suomeen trooppisia eläimiä vaan kohdistetaan apu suoraan sinne missä sitä oikeasti kaivataan. Korkeasaari myy kummiosuuksia eri eläinpuistoihin ympäri maailmaa.
Kun korkeasaaren toiminta ajetaan alas, tulee siitä kustannuksia jotka paikataan niin Helsingin kaupungin rahoituksella kuin EU-rahoilla. Samoin iso rahan keruukampanja tuo suuren panoksen uudistukseen jolla saadaan nykyinen likatahra pois Helsingin sydämestä ja uusi eettinen vaihtoehto tilalle. Rahaa tulee myös kun myydään Korkeasaari-osakkuuksia. Ja varmasti niin eläinten myymisestä kuin vanhasta kalustosta saaduilla rahoilla tulee olemaan suuri lisä loppurahoituksessa.
Kun uusia sijoituspaikkoja kartoitetaan, tehdään tarkat selvitykset eläinten oloista uusissa tiloissa. Uusista sijoituspaikoista tulee automaattisesti Korkeasaaren kummipuistoja.
Jos paviaaneille ei saada uutta sijoituspaikkaa, niille tietysti annetaan eläkevirka korkeasaaressa kunnes aika jättää, ei uusia tilalle. Ovat eläkkeensä ansainneet.
Kokoontuminen lauantaina 16.10 klo 15 Kiasman edessä
Tervetuloa:
STOP Korkeasaari -mielenosoitus
- Paviaanien oikeuksia myös muille
- Eläin ei ole esine
- Rahanpuute ei ole selitys
- Mitä lapset oppivat nähdessään vangittuja eläimiä ?
Järjestävät:
Animalian opiskelijaryhmä
Oikeutta Eläimille
Maan ystävät
Todella pistää vihaksi moinen tekopyhyys.Maailma on täynnä eläimiä joiden kärsimyksille ei kukaan korvaansa lotkauta puhumattakaan että siitä nousisi tällainen haloo.Ja joka syksy,juuri tälläkin hetkellä,metsissämme harhailee lukuisa joukko kesäkissoja jotka on jätetty vaan kitumaan ja kuolemaan.Eläinrääkkäystä tapahtuu koko ajan,siitä voisi nostaa hälyn ja auttaa jos on halua auttaa.Paviaanit sentään saavat kivuttoman lopun.
Itse olet tekopyhä. Just tätä mainiota ihmislajia, joka muistaa kärsivät lähimmäisensä silloin, kun joku joskus jossain yrittää pitää puolustuskyvyttömien eläinten puolta. Ilmestytte esiin takuuvarmasti, esittelette voitonriemuisina ikivanhoja kuluneita ja ennalta arvattavia latteuksianne ja olette olevinanne ihan hirvittävän viisaita. (Haukotus.)
Sitten voittekin loppuvuoden lepäillä lokoisasti laakereillanne, onhan taas tehty suuri teko ihmiskunnan auttamiseksi. Vaikka itselläkin on niin vaikeaa - viime viikollakin irtosi kengästä kantalappu.
Vakavasti puhuen, ovatko tuttuja sellaiset järjestöt kuin YK, Amnesty International, Punainen risti, kuuleman mukaan niiden piirissä toimii tuhansia ja taas tuhansia ihmisiä lievittämässä inhimillistä hätää, kurjuutta ja kärsimystä... Mutta kun ei, ei kukaan koskaan missään...
Ja mitä siihen tulee, että ovatko jotkut eläimet arvokkaampia kuin toiset, niin se nyt kyllä on selvää, että Sinulle ja kaltaisillesi ovat kaikki eläimet samanarvoisia = yhtä arvottomia.
Onneksi tässä paviaanien tapauksessa on nk. suuri yleisö vaistonvaraisesti osunut oikeaan ja näkee paviaanit yksilöinä, mitä ne aivan varmasti ovat. Ehkäpä jonain päivänä on häkkikanojen ja possujen vuoro, kukapa tietää - mutta ei taatusti niin kauan, kun tämän maailman petja-sedillä on asiaan sanasensa sanottavana...
älkää ilmaisko mielipiteitänne eläinten kohtalosta, sehän on tekopyhää, koska tietenkin ihmisoikeusloukkaukset ovat paljon vakavampia. Jos ilmaisette mielipiteenne, se on varmaan joltain kodittomalta pois. Jotkut viisaat kyynikot osaavat määritellä mikä on loppujenlopuksi tärkeää.
Kansa tarvitsee julkkiksia, eikä olisi ollenkaan pahasta jos ne olisivat useamminkin eläinjulkkiksia (ruokolahden leijonia ei lasketa) joihin kytkeytyisi hieman myös asenteellisuutta. Ehkä media voisi jonain päivänä saada sen kesäkissan ottajan tajuamaan typeryytensä, kun muutoin ei osaa juuri ajatella.
Hyvä apinat! Lisää palstatilaa! Ja kissoille kans!
(lopetusuutinen voi hyvin olla huomiotemppu jolla saadaan mainostettua korkeasaarta, leijonaluolaa ja paviaaneja, ensikesän lipputuloissa tämä sitten näkyy, kun korkeasaaren sedät ovat sittenkin niin kilttejä että pitävät pikku paviaanit)
Ainiin, kodittomat pulsut suomessa ovat ihan itse vastuussa kodittomuudestaan, täällä on sosiaaliturva. Kaikki ihmiset täytettyään 18 vuotta ovat itsestään vastuussa, toisin kuin kissanpentu joka tulee heitetyksi autonikkunasta. Tai kani häkissä tai koira narunpäässä tai apina saaressa tai...
"Koko paviaanien puolesta kohkaaminen on tosi tekopyhää! Maailma on täynnä vääryyksiä, maahanpoljettuja ihmisoikeuksia, sotia, nälänhätää ym, mutta niihin ei ketään jaksa kiinnittää huomiota, vaan huomion saavat tietysti vain Korkeasaaren söpöt apinaraukat.
HALOO! "
Jostainhan se on ALOITETTAVA. Hyvä kun nyt apinat. Siihen sentään voitiin vaikuttaa.
Eivät ne varmaankaan tänne ole halunneet. Jos on hankittu , pitää myös huolehtia.
Eiköhän noista kirjoittamistasi VÄÄRYYKSISTÄ myöskin KOHKATA. . . . , mutta MITÄ se on auttanut ????? !!!!!
Aloitetaan siitä mihin positiivisesti voidaan vaikuttaa. :)
el.yst.
Luin tuon viestin aiemmista mielipiteistä. Mutta
"Korkeasaaren nykyinen toiminta pitää ajaa alas, nykyiset trooppiset ja Suomen ilmastoon sopimattomat eläimet myydä ja/tai lahjoitetaan muihin pohjoismaisiin vastaaviin laitoksiin edellyttäen että olot ovat vähintään samanlaiset kuin entisessä Korkeasaaressa. Samoin eläimiä tarjotaan kotimaisiin eläin-, ja luonnonpuistoihin."
entäpä ne ihmiset, JOTKA HALUAVAT NÄHDÄ ULKOMAALAISIA EKSOOTTISIA ELÄIMIÄ MUTTA JOILLA EI OLE VARAA MATKUSTAA ULKOMAILLE??
Jos joku haluaa nähdä tiikerin tai leijonan, ja se on suuri haave, miten sinä täytät, oi tekopyhä eläintenystävä, tuon ihmisen mielihalun? Sinä varmaankin rahoitat hänen matkansa ulkomaille.
Sitä paitsi, ilman eläintarhoja noin yleensä ottaen, monikin uhanalainen eläinlaji olisi jo kuollut sukupuuttoon.
Sukupuuttoon, joka on ihmisen ansiota. Ihmisen pitää estää se, mitä saa aikaan.