Raumalaiset veneilijät

saatana.

Ovat idiootteja. Eivät yhtään kunnioita muita vaan kaahaavat täysillä jopa soutuveneen vierestä jotta isot aallot menee jopa soutuveneen yli. Seuraavaksi otan haulikon mukaan.

17

516

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin osaat tähdätä

      Mikäs mikkihiiri siellä huutelee, älä laita kaikkia rahoja viinaan niin ehkä saat joskus moottorin paattiisi ja rahaa jää jopa bensaankin!

    • 7knottia

      Missähän tämä on tapahtunut?

      Itse en kyllä odota että iso liukuvene pudottaisi plaanista jollan takia.Kannattaa miettiä missä kohtaa isomman veneen.Uppoumarunkoisella kyllä hidastan jos tilanne vaatii mutta näitä isoja liukumenijöitä vaan pitää osata ottaaa vastaan.

    • Kaislapoliisi

      Aloittajalta kysyisin, että oliko sellainen tumman vihreä paatti, jonka kyljissä on sellaiset vinot oranssit raidat? Jotenkin vaan sopisi tyyliin.

    • venemies.

      Vaikka on moottori niin siltin mennään metrin päästä täysillä.

    • Se o loppu ny

      Itse olin pienellä paatilla liikeellä kun iso alus alkoi lähestymään. Lisäsin vauhtia rantaan päin turvaan-niin eipäkö ollut merivartioston iso alus joka tuli kovaa vauhtia viereen.Että tämmöstä turvallisuustarkastus. Paattini on 4 m ja koneteho 9hv. Pelastusliivit oranssit aina päällä. Yöllä yksin kuutamossa tyvenessä ajelin Petäjäksen edustalla.

      Isoilla veneillä tulee isot peräaallot, ei välitetä vaikka lapsiakin pienveneessä. Oma veneily loppui kun Rauman merellä on koko ajan pelättävä hyvällä säälläkin juuri näitä tehoveneiden peräaaltoja. Mikähän mahtoi olla tekstaripalstan juttu, että vesibussikin oli hörpännyt vettä jonkun peräaalloista?
      Yli 50 vuotta veneillyt Rauman saaristossa- nyt ei koskaan enää. Ja aika moni on tehnyt saman päätöksen kun katselee laitureissa kiinni olevia paatteja.

      • Kaislapoliisi

        Arveluni tuosta kaahaajasta osuivat sitten kohdalleen.

        Ei se tekstareissa kerrotun tapauksen hörpännyt "alus" ollut mikään vesibussi, vaan jonkinlainen pieni katettu lautta. Suunnilleen samantasoinen "alus" seilasi joskus 1960- ja 1970-luvuilla kesäisin sataman silloisesta ulkokärjestä silloiselle Pursikasinolle. Mukaan mahtui muistaakseni jotain 10 henkeä kerrallaan. Varmaan kastuu sukat sellaisella lautalla, jos merivatijat kaahivat lähistöllä.


    • saatana.

      Kyllä mullakin on 5hv moottori.

    • Mies kulkee kovaa

      Onko aloittaja niitä saatanoita jotka istuvat päivän se vitun rinnakkaispiippuinen Bayard sylissä toljottaen tyhjyyteen välillä keskiketterää siemaillen.
      Siinä suhteessa olet oikeassa etteivät humala ja moottoriveneily kuulu yhteen mutta eivät myöskään ladattu haulikko ja kännissä soutelu.
      Ilmoitan saatana poliisille tuollaisesta helvetin hömpästä joka keikkuu siinä kuttaperkkapaatissaan ajoväylän vieressä kaislikon lähellä.

      Mene nyt jumalauta välillä käymään kotonasi katsomassa kuka sitä vaimoa siellä lämmittää sinä aikana kun sinä hypistelet syöpynyttä torveasi.

      Torvi on muuten se haulikko,ei vehkeesi joka on nysä eikä älysi joka ei torven asteelle taida yltää.

      • Vallu Kaarolt

        No niin, nyt tuli oikein malliesimerkki helteen aiheuttamasta terveysriskistä. Mitäs jos menisit välillä varjoon...


      • BaBBa on vanha papppa kalapalta


    • aloittaja.

      En juo keskiketterää enkä ikinä ole humalassa ollut edes soutupaatissa.

    • mies veneilijä.

      Joo täs vähän aikaa sitten joku merivartiston paatti ajeli tuhatta ja sataa ohi ja mulla oli sellanen pikkuvene. Sen toisen veneen peräaallot oli kaks metrisii ja oli ihme ettei minun vene kaatunut vaikka veneen nokka oli kohti aaltoja.

    • koi

      Merivartiostolle kannattaa heiluttaa nyrkkiä siten, että näkevät jos oot pikkupaatilla ja ne posottaa aivan vierestä. Niiden pitäis kuitenkin ymmärtää vesiliikenteestä ja siellä käyttäytymisestä.

    • Kastunut.

      Yks päivä joku ajeli tuhatta ja sataa vierestä ja mun veneeseen tuli varmaan 100 litraa vettä sen toisen veneen aalloista. Oli vielä lapsi mukana minulla.

      • laitoin vielä paremmaksi

        10 sentin päästä ohi kuuttakymmentä solmua, aallot kolmimetrisiä, minun paattiin vettä 4 kuutiota, desibelejä n. 150.


    • Veneilijä.

      Ei nuorilla ole ainakaan mitään sääntöjä vesillä. Ajelevat täysillä vieresta ohi veneväylällä jonka leveys on 10 metrii. Aamulla jopa 4 venettä kaasu pohjassa tulivat vastaan ja menivät ohi molemmilta puolilta samaan aikaan muutaman metrin päästä. Ihme ettei veneeni hörpännt vettä ja uponnut ja lapsiakin minulla oli kyydissä. Tuollaisilta kaahareilta pitäis ottaa veneet pois.

    • Muo vituttaa kaikki veneilijät ku tulee tielle kerran näytin anaalia uhelle ukolle ku olin humalassa ajelemassa merc 9.9 koneella sisään ajoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1589
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1414
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1240
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1133
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1018
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      979
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      210
      784
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      753
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      119
      703
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe