Raumalaiset veneilijät

saatana.

Ovat idiootteja. Eivät yhtään kunnioita muita vaan kaahaavat täysillä jopa soutuveneen vierestä jotta isot aallot menee jopa soutuveneen yli. Seuraavaksi otan haulikon mukaan.

17

546

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin osaat tähdätä

      Mikäs mikkihiiri siellä huutelee, älä laita kaikkia rahoja viinaan niin ehkä saat joskus moottorin paattiisi ja rahaa jää jopa bensaankin!

    • 7knottia

      Missähän tämä on tapahtunut?

      Itse en kyllä odota että iso liukuvene pudottaisi plaanista jollan takia.Kannattaa miettiä missä kohtaa isomman veneen.Uppoumarunkoisella kyllä hidastan jos tilanne vaatii mutta näitä isoja liukumenijöitä vaan pitää osata ottaaa vastaan.

    • Kaislapoliisi

      Aloittajalta kysyisin, että oliko sellainen tumman vihreä paatti, jonka kyljissä on sellaiset vinot oranssit raidat? Jotenkin vaan sopisi tyyliin.

    • venemies.

      Vaikka on moottori niin siltin mennään metrin päästä täysillä.

    • Se o loppu ny

      Itse olin pienellä paatilla liikeellä kun iso alus alkoi lähestymään. Lisäsin vauhtia rantaan päin turvaan-niin eipäkö ollut merivartioston iso alus joka tuli kovaa vauhtia viereen.Että tämmöstä turvallisuustarkastus. Paattini on 4 m ja koneteho 9hv. Pelastusliivit oranssit aina päällä. Yöllä yksin kuutamossa tyvenessä ajelin Petäjäksen edustalla.

      Isoilla veneillä tulee isot peräaallot, ei välitetä vaikka lapsiakin pienveneessä. Oma veneily loppui kun Rauman merellä on koko ajan pelättävä hyvällä säälläkin juuri näitä tehoveneiden peräaaltoja. Mikähän mahtoi olla tekstaripalstan juttu, että vesibussikin oli hörpännyt vettä jonkun peräaalloista?
      Yli 50 vuotta veneillyt Rauman saaristossa- nyt ei koskaan enää. Ja aika moni on tehnyt saman päätöksen kun katselee laitureissa kiinni olevia paatteja.

      • Kaislapoliisi

        Arveluni tuosta kaahaajasta osuivat sitten kohdalleen.

        Ei se tekstareissa kerrotun tapauksen hörpännyt "alus" ollut mikään vesibussi, vaan jonkinlainen pieni katettu lautta. Suunnilleen samantasoinen "alus" seilasi joskus 1960- ja 1970-luvuilla kesäisin sataman silloisesta ulkokärjestä silloiselle Pursikasinolle. Mukaan mahtui muistaakseni jotain 10 henkeä kerrallaan. Varmaan kastuu sukat sellaisella lautalla, jos merivatijat kaahivat lähistöllä.


    • saatana.

      Kyllä mullakin on 5hv moottori.

    • Mies kulkee kovaa

      Onko aloittaja niitä saatanoita jotka istuvat päivän se vitun rinnakkaispiippuinen Bayard sylissä toljottaen tyhjyyteen välillä keskiketterää siemaillen.
      Siinä suhteessa olet oikeassa etteivät humala ja moottoriveneily kuulu yhteen mutta eivät myöskään ladattu haulikko ja kännissä soutelu.
      Ilmoitan saatana poliisille tuollaisesta helvetin hömpästä joka keikkuu siinä kuttaperkkapaatissaan ajoväylän vieressä kaislikon lähellä.

      Mene nyt jumalauta välillä käymään kotonasi katsomassa kuka sitä vaimoa siellä lämmittää sinä aikana kun sinä hypistelet syöpynyttä torveasi.

      Torvi on muuten se haulikko,ei vehkeesi joka on nysä eikä älysi joka ei torven asteelle taida yltää.

      • Vallu Kaarolt

        No niin, nyt tuli oikein malliesimerkki helteen aiheuttamasta terveysriskistä. Mitäs jos menisit välillä varjoon...


      • BaBBa on vanha papppa kalapalta


    • aloittaja.

      En juo keskiketterää enkä ikinä ole humalassa ollut edes soutupaatissa.

    • mies veneilijä.

      Joo täs vähän aikaa sitten joku merivartiston paatti ajeli tuhatta ja sataa ohi ja mulla oli sellanen pikkuvene. Sen toisen veneen peräaallot oli kaks metrisii ja oli ihme ettei minun vene kaatunut vaikka veneen nokka oli kohti aaltoja.

    • koi

      Merivartiostolle kannattaa heiluttaa nyrkkiä siten, että näkevät jos oot pikkupaatilla ja ne posottaa aivan vierestä. Niiden pitäis kuitenkin ymmärtää vesiliikenteestä ja siellä käyttäytymisestä.

    • Kastunut.

      Yks päivä joku ajeli tuhatta ja sataa vierestä ja mun veneeseen tuli varmaan 100 litraa vettä sen toisen veneen aalloista. Oli vielä lapsi mukana minulla.

      • laitoin vielä paremmaksi

        10 sentin päästä ohi kuuttakymmentä solmua, aallot kolmimetrisiä, minun paattiin vettä 4 kuutiota, desibelejä n. 150.


    • Veneilijä.

      Ei nuorilla ole ainakaan mitään sääntöjä vesillä. Ajelevat täysillä vieresta ohi veneväylällä jonka leveys on 10 metrii. Aamulla jopa 4 venettä kaasu pohjassa tulivat vastaan ja menivät ohi molemmilta puolilta samaan aikaan muutaman metrin päästä. Ihme ettei veneeni hörpännt vettä ja uponnut ja lapsiakin minulla oli kyydissä. Tuollaisilta kaahareilta pitäis ottaa veneet pois.

    • Muo vituttaa kaikki veneilijät ku tulee tielle kerran näytin anaalia uhelle ukolle ku olin humalassa ajelemassa merc 9.9 koneella sisään ajoa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe