Netti ei toimi! Apua!

päevi69

Moro!

Missähän voi olla vika,kun netti ei toimi.Reititin on zyxel 600 series.Dsl valo palaa,mutta ei pääse nettiin.Mistä lähteä vikaa kartoittaan?

10

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päevi69

      Vielä jäi tämä lisäämättä.Täytyykö kovasti säätää asetuksia tai jotain,jos laittaa tuon zyxel reitittimen tilalle TW-EA501 ADSL modeemin?Ajatuksena jos se reititin olisi hajalla..

    • Riippuu mikä liittymä. Yleensä ei tarvitse säätää.

    • päevi

      Liittymä on anvia.

    • Kokeile ottaa siitä virrat pois vähäksi aikaa. Jos ei auta niin resetoi se.

    • älä resetoi

      Jos sitten resetoit modeemisi tehdasasetuksiin, niin tarkistapa modeemin hallintasivulta, onko siinä oikeat operaattorisi VPI- ja VCI-arvot. Esim. SONERA ei toimi Elisan/Saunalahden arvoilla ja päinvastoin. Ja se resetointi palautti modeemiin alkuperäisen adminin salasanan. Muista laittaa WLA-salauksetkin sitten uudestaan kuntoon, sillä nekin resetoituivat samalla etkä saa enää langatonta yhteyttä entisiä WLAN:lla salauksia käyttäen.

      Yleensä ei kannata palauttaa tehdasasetuksia, sillä aika monesti kyseessä on vain satunnainen vika operaattorilla. Riittää kokeilla modeemin sammuttamista ja uudelleenkäynnistämistä.

    • toimiiko WLAN?

      Toimiiko WLAN? Pääsetkö ZyXEL-modeemisi hallintasivulle? Kokeile
      http://192.168.1.1

    • jfgbyfj

      Mikä on virheilmoitus??

    • päivi

      Virheilmoitus on muistaakseni tyyliin ei yhteyksiä saatavilla.Töiden jälkeen pääsen koneelle kattoon ja koittaan asioita teidän vastauksien pohjalta.Thanks people!

      • tsekkaa nuo

        Tuo ilmoitus vaikuttaisi langattoman verkon ongelmalta, eikä vika välttämättä ole modeemissa. Tarkista kuitenkin, että onko modeemin WLAN-ledi päällä.
        Jos on päällä, tarkista näkeekö tietokoneesi langattomia verkkoja ja onko joku niistä sinun modeemisi verkko. Jos on, niin valitse sille yhdistä. Jos kysyy salauksen avainta, eikä muutoin yhdistä, niin kirjoita Se salausavain uudestaan.

        Jos et saa mitään langatonta verkkoa näkyviin ja modeemissakin on WLAN-ledi päällä, vika on tietokoneen puolella.


      • kuinka menee?

        Selvisikö lisää? Näkeekö tietokoneesi langattomia verkkoja? Joskus voi joutua asentamaan tietokoneen WLAN-sovittimen ajurin uudestaan ongelmien selvittämiseksi, jos ei verkkoja näy tietokoneen ja modeemin uudelleenkäynnistyksen jälkeenkään, tai jos näkyy, mutta ei saa muodostettua yhteyttä.

        Ja sitä mainittua modeemin resetointia siis ei suositella (jos ei itse tiedä tarkalleen, mitä tehdä sitten), koska silloin resetoituvat kaikki modeemin asetuksetkin, kuten myös WLAN:in salausasetukset ja admin-tunnuksen salasana, jotka joutuu asettamaan uudestaan. Ja myös VPI/VCI:n voi joutua tarkistamaan, mikäli modeemin oletusasetus sille ei kelpaa (esim. SONERA:lla on eri arvot), mutta Anvialla taitaa onneksi olla kaikkein yleisimmät 0/100, jotka ovat modeemeissa yleensä jo oletuksena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      329
      12639
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      55
      3652
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3244
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      131
      3042
    5. 103
      2988
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2838
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2729
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2644
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2532
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe