Onko kenelläkää agressiivistä käyttäytymitä concertan aikana!? Olen jo 2 kertaa saanut kilarit kun hermot mennyt ja nakellut mitä kädessä sattuu olemaan!! Tuntuu että tuhlaan enemmän nykyään rahaa peleihin, silti aina hoidan ensin laskut jne etten menetä luottotietoja. Olen saanut 5000e edestä tehtyä pelihimon takia nyt velkaa, onneksi tajusin laittaa kiellot lainafirmoihin. Tuntuu että concerta lisännyt näitä ongelmia ja kun otan lääkkeen, välistä iskee vainoharhoja. Lisäksi tuntuu kuin söisin pelkkää buranaa. Kohellan enemmän ja tavarat hukassa. 2x testit tehty ja ADD diagnoosin saanut.
Onko parempi lopettaa lääke vai isontaa annosta??
Välistä hermot niin kireällä ettei minulle kestä edes päivää sanoa, ärsyttää ylimääräiset äänet, esim joku laittaa kaapinoven kovaa kiinni yms.
Lopetin juuri ketipinorin syömisen, oli untaparantavana 25-100mg illassa. Mietin voiko ketipinor laukausta nämä kaikki? Vai conserta? Minulla myöskin diapam 30mg/pv. Ahdistukeen ja paniikkihäiriöön.
Pelkään että minulla olisikin kaksisuuntainen mielialahäiriö. Vaikka lääkäri toista mieltä, en ole uskaltanut pelihimostani kertoa....vielä!!
Nyt saanut pelaamisen kontrolliin, kunhan tämä vain olisi pysyvää?
concerta ja agressiivisuus!!
5
4597
Vastaukset
- adhd-aikuinen
Pitää lopettaa. Heti. Osalle tulee sivuvaikutuksena aggressioita, lääke ei silloin sovi.
Concertan ei kuulu toimia noin, sillä normaalisti kaikki raivarit ja tuhlailut nimenomaan loppuu. Bipolaarisuudesta se ei välttämättä kerro, osalle vaan ei sovi stimulantit lainkaan, ne toimivat aivoissa väärin. Tiedän myös pari ihmistä, joilla on bipo ja adhd molemmat, ja heille Concerta käy tasaavan lääkkeen kanssa yhdessä.
ADHD:een on myös muunlaisia lääkkeitä, esimerkiksi Strattera, joka toimii eri tavalla. Ja se bipo kannattaa tutkituttaa, koska siitä on olemassa erilaisia muotoja, myös nopeaa vaihtelua/sekamuotoisuutta, jonka oireet sekottuu usein ADHD:n oireisiin. Nykyään tosi monet bipolääkkeet on sellaisia, että ne eivät lamauta ja osaa voi ottaa vain tarvittaessa. Moni pystyy elämään ihan normaalisti eli ei ole kauhistuttava kohtalo saada diagnoosia.
Rohkeasti lääkäriin yhteyttä, että saat vointisi paremmaksi!- Concerta36-nainen
Mitä tämä bibo, bip tms tarkoittaa?
- mä vaan
Concerta36-nainen kirjoitti:
Mitä tämä bibo, bip tms tarkoittaa?
bipolaarisuus eli kaksisuuntainen mielialahäiriö, google kertoo sit lisää
- Pipopää
Bipolaarinen häiriö "Bipo" on pseudosairaus, jonka toinen nimi on Kaksisuuntainen mielialahäiriö ja sitäkin vanhempi nimitys Maanis-depressiivinen häiriö.
- Anonyymi
Äiti on viikon käytön jälkeen kieltämässä sitä minulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14711332- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565850Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1594522Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314306Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas834164- 843448
- 803216
- 471689
- 91684