concerta ja agressiivisuus!!

Concerta36-nainen.

Onko kenelläkää agressiivistä käyttäytymitä concertan aikana!? Olen jo 2 kertaa saanut kilarit kun hermot mennyt ja nakellut mitä kädessä sattuu olemaan!! Tuntuu että tuhlaan enemmän nykyään rahaa peleihin, silti aina hoidan ensin laskut jne etten menetä luottotietoja. Olen saanut 5000e edestä tehtyä pelihimon takia nyt velkaa, onneksi tajusin laittaa kiellot lainafirmoihin. Tuntuu että concerta lisännyt näitä ongelmia ja kun otan lääkkeen, välistä iskee vainoharhoja. Lisäksi tuntuu kuin söisin pelkkää buranaa. Kohellan enemmän ja tavarat hukassa. 2x testit tehty ja ADD diagnoosin saanut.
Onko parempi lopettaa lääke vai isontaa annosta??
Välistä hermot niin kireällä ettei minulle kestä edes päivää sanoa, ärsyttää ylimääräiset äänet, esim joku laittaa kaapinoven kovaa kiinni yms.
Lopetin juuri ketipinorin syömisen, oli untaparantavana 25-100mg illassa. Mietin voiko ketipinor laukausta nämä kaikki? Vai conserta? Minulla myöskin diapam 30mg/pv. Ahdistukeen ja paniikkihäiriöön.

Pelkään että minulla olisikin kaksisuuntainen mielialahäiriö. Vaikka lääkäri toista mieltä, en ole uskaltanut pelihimostani kertoa....vielä!!
Nyt saanut pelaamisen kontrolliin, kunhan tämä vain olisi pysyvää?

4

4434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adhd-aikuinen

      Pitää lopettaa. Heti. Osalle tulee sivuvaikutuksena aggressioita, lääke ei silloin sovi.

      Concertan ei kuulu toimia noin, sillä normaalisti kaikki raivarit ja tuhlailut nimenomaan loppuu. Bipolaarisuudesta se ei välttämättä kerro, osalle vaan ei sovi stimulantit lainkaan, ne toimivat aivoissa väärin. Tiedän myös pari ihmistä, joilla on bipo ja adhd molemmat, ja heille Concerta käy tasaavan lääkkeen kanssa yhdessä.

      ADHD:een on myös muunlaisia lääkkeitä, esimerkiksi Strattera, joka toimii eri tavalla. Ja se bipo kannattaa tutkituttaa, koska siitä on olemassa erilaisia muotoja, myös nopeaa vaihtelua/sekamuotoisuutta, jonka oireet sekottuu usein ADHD:n oireisiin. Nykyään tosi monet bipolääkkeet on sellaisia, että ne eivät lamauta ja osaa voi ottaa vain tarvittaessa. Moni pystyy elämään ihan normaalisti eli ei ole kauhistuttava kohtalo saada diagnoosia.

      Rohkeasti lääkäriin yhteyttä, että saat vointisi paremmaksi!

      • Concerta36-nainen

        Mitä tämä bibo, bip tms tarkoittaa?


      • mä vaan
        Concerta36-nainen kirjoitti:

        Mitä tämä bibo, bip tms tarkoittaa?

        bipolaarisuus eli kaksisuuntainen mielialahäiriö, google kertoo sit lisää


    • Pipopää

      Bipolaarinen häiriö "Bipo" on pseudosairaus, jonka toinen nimi on Kaksisuuntainen mielialahäiriö ja sitäkin vanhempi nimitys Maanis-depressiivinen häiriö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe