Huoltoon?

epäilevä mummo.

Kuis on . Jos veisin koneeni huoltoon niin näkeekö "huolto" mitä käyttäjä on tehnyt ja mitä valinnut? Hieman epäilyttää antaa konen vieraan huollettavaksi.

13

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huoltomiehet näkevät kaikki koneella olevat tiedostot vaikka he eivät tietäisikään käyttäjätilin salasanaa.

      • iso veli

        Iso vale.


      • iso veli kirjoitti:

        Iso vale.

        Totisen totta. Siihen ei tarvita kuin Ubuntu live cd. Toki jos biossissa on salasana niin silloin levy pitäisi ottaa koneesta irti ja laittaa telakkaan jotta tiedostot saisi esille.


      • 0hm0
        vapunen kirjoitti:

        Totisen totta. Siihen ei tarvita kuin Ubuntu live cd. Toki jos biossissa on salasana niin silloin levy pitäisi ottaa koneesta irti ja laittaa telakkaan jotta tiedostot saisi esille.

        Kerrankin olen jostain asiasta samaa mieltä Vapusen kanssa.


      • HPpro
        vapunen kirjoitti:

        Totisen totta. Siihen ei tarvita kuin Ubuntu live cd. Toki jos biossissa on salasana niin silloin levy pitäisi ottaa koneesta irti ja laittaa telakkaan jotta tiedostot saisi esille.

        Koko kone on kryptattu. Haluaisimpa nähdä senkin huoltomiehen, joka jotain selväkielistä tekstiä saisi levyltä irti käytti sitten miten monta liveä hyvänsä.


      • vapunen
        HPpro kirjoitti:

        Koko kone on kryptattu. Haluaisimpa nähdä senkin huoltomiehen, joka jotain selväkielistä tekstiä saisi levyltä irti käytti sitten miten monta liveä hyvänsä.

        Harva koitkäyttäjä salaa levynsä. Yrityksissä se voi olla yleisempää.


    • lkjhg

      Huoltomiehiä se asia ei juurikaan kiinnosta.

    • Ei yleensä mutta sitä ei voi koskaan tietää.

    • Kaikenlaista pelleä

      En ole tavannut yhtäkään huoltomiestä. joka ei olisi silmät kiiluen tutkinut kaikkia asiakkaittensa tiedostoja. Eräskin vaati minulta kivenkovaan salauksen avainta pystyäkseen muka korjaamaan jotain emolevyn vikaa. En antanut ja vika kuitenkin korjattiin eli emolevy uusiksi.

      • ohjelmia löytyy

        Näin on. Voin entisestä työpaikastani vahvistaa ihan saman.
        Ihmeellsitä, että ihmiset tietämättömyyttään paljastavat kaikki henkilökohtaiset ja jopa intiimitkin asiansa tällä tavoin ventovieraille ulkopuolisille. Jos he vaan tietäisivät asian, niin tuskinpa veisivät koneitaan kovinkaan herkästi "huoltoon".
        Ja väitteet siitä, että turtuneet, vanhat huoltomiehet eivät muka selaa ja hae makupaloja, on täyttä puppua.

        Huoltofirman ja -miehen kannalta on tietysti noudatettava varovaisuutta, että asia ei paljastu, koska siinä on rikoksen tunnusmerkit kyseessä. Tavistallaaja ei ikinä kuitenkaan havaitse mitään siihen viittaavaa.

        Mitä pienempi firma sen yleisemmin työntekijöiden kesken jaetaan makeimmat jutut. Isommissa firmoissa syntyy pienipiirisiä klikkejä, missä tietoja jaellaan suppeissa piireissä.

        Mietipä seuraavan kerran kun viet koneesi huollettavaksi ventovieraalle, että oletko halukas jakamaan kaikki koneella olevat tiedot kenelle hyvänsä. Pankkitilitiedot, henkilökoht. kirjeenvaihto, pornokokoelmasi, keskustelupalstakirjoituksesi, henkilökohtaiset valokuvasi ynnä kirjanmerkkitiedosto kaikkinen seksisivuineen ja omine kummallisine seksisuuntauksineesi, ym. ym. kaikki mitä ikinä olet kuvitellut pysyvän ainiaasti pois muitten silmistä.

        Ja se kaikki on täysin näiden huoltomiesten ja miksei kenen hyvänsä muunkin ulkopuolisen luettavissa ja katseltavissa kaiken aikaa niin kauan (ja senkin jälkeen mahdollisesti tallennettuna) kuin kone on huollossa.

        Kryptaa tietosi, jos et halua paljastua.


    • Kone ollut huollossa

      Olen vienyt tietokoneeni pari kertaa huoltoon, ja olen antanut heille jv-tilini salasanan. Olen kuitenkin koneen huollosta saatuani heti vaihtanut salasanani. Luulen ja uskon, että myös huoltomiehillä on salassapitovelvollisuus, eivätkä he levittele asiakkaiden tietoja ympäri kylää.

      • Pedo-Pedro

        Onhan noita tapauksia missä huoltomies on löytänyt koneelta lapsipornoa ja ilmoittanut asiasta poliisille. Täytyy olla jo melko tyhmä koneenomistaja tuossa tapauksessa.


    • On toki mutta jos ei ole paikanpäällä katsomassa niin ei voi olla varma että he ovat katselleet tiedostoja ym muita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4979
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      3519
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3474
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2649
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1833
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      16
      1463
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1448
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1045
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    Aihe