Mitä lisäksi? Missä vika?

Eli, pennullamme on hampaiden lähtöaika, ikeniä kutittaa yms. Pureskelu on ymmärrettävää, mutta mistä johtuu, että pentu MONESTA kiellosta johtuen pureskelee mm. minun jalkojani (silloin varsinkin, kun jaloissani on sukat, mutta myös kun olen varpaat paljaana), haluaako hän huomiota? Tekee sitä kyllä silloinkin, kun vasta olemme leikkineet ja ulkona pureskelee kenkiä. Pennullamme on PALJON erilaisia puruluita ja leluja, tykkää kyllä niistäkin...
Kun pentu on ollut jonkin aikaa yksin ja tulen kotiin niin hän hyppii mahdottomasti, eikä häntä voi tervehtiä kunnolla, tai mennä maahan, koska silloin on hampaat aina vastassa. Eli häneen päin ei koskaan voi kumartua, koska silloin saa hampaista naamaan. Vieraille on vaikea selittää, että kasvoja ei saa laittaa liian lähelle koiraa... muutenkin, jokaisen paitani hihat ovat rikki... jokaisessa on pieni reikä tai kaksikin, sukissani jokaisessa on reikiä. Miten siis tämän pureskelun saa loppumaan? Ja hyppimisen...?
6590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eli, jos tämä nyt mihinkään liittyy... Pentumme on siis saksanpaimenkoirasekoitus (muista roduista ei tietoa) ja tyttö. Painaa tällä hetkellä n.12 kiloa ja on siis 4.5kk vanha.

Äänestä

Tuire Kaimio kirjaa Pennun kasvatus tms. Pentu tarvitsee järjestelmällistä kuria! muuten olet vielä suuremmissa ongelmissa sen kanssa! jos se puree naamaa ja käsiä, ei kysymys ole ikenien kutiamisesta, vaan huomion hakemisesta! Jos pureminen äityy pahaksi, suihkauta vesipullolla naamaan. Jos ei tokene laita kylmästi eri huoneeseen, kun tulee vieraita. Pikkuhiljaa rupeat kokeilemaan, ja kun on rauhallisesti niin makupala. Eli kiitos kun tekee oikein, eristäminen tai lievempänä huomiottajättäminen, kun tekee väärin. Eli kun puree jalkoja tai käsiä, jos ei tottele kieltoa (oletko kokeillut matalaa murinaa tai osaako koira ei-sanan), lähdet pois sen luota, etkä kiinnitä mitään huomiota. Vastaavasti, kun onnistut paijaamaan sitä ilman että se puree, anna makupala tai kehu!
Ja ota ajoissa yhteyttä vaikka maililla ongelmakoirakouluttajaan, jos et itse selviä, koska tosta voi tulla paha ongelma, kun koira kasvaa, saa lisää itseluottamusta jne.

Äänestä
  • Joo, lainattiin toi kirja viime perjantaina kirjastosta:) Vähän olen ehtunyt lueskella. Koira tuntee kyllä ei sanan ja totteleekin sitä melko usein. Olemme kokeilleet sitä, että laitamme koiran yksin huoneeseen, mutta siitä se vasta suuttuukin ja rupeaa haukkumaan, vinkumaan ja raapimaan ovea. Koira rakastaa vesipulloa, on aina tosi innoissaan kun vain otankin sen esille, ei välitä vaikka suihkutan sitä naamaan, näyttää jopa siltä, että tykkää siitä. Osaa useimmiten käyttäytyä vieraiden seurassa, aluksi on vaan niin innoissaan ettei malta pysyä nahoissaan, kun on alkuinnostuksen yli päässyt niin käyttäytyy sen jälkeen kunnolla.
    Kun koira puree jalkojani tms. ja lähden pois tilanteesta ja olen kuin en huomaisikaan koko koiraa, lähtee tämä seuraamaan minua... pitemmän päälle jättää kyllä rauhaan.
    Paijaaminen ja silittäminen onnistuu silloin kun koira on väsynyt, mutta kun se on virkeimmillään se ei onnistu... Pureminen ei kylläkään satu, mutta pienemmät lapset pelkäävät ja heitä se sattuukin. Meneekö vaihe ohi?

    Äänestä

  • 4,5kk pennun omistaja... kirjoitti:

    Joo, lainattiin toi kirja viime perjantaina kirjastosta:) Vähän olen ehtunyt lueskella. Koira tuntee kyllä ei sanan ja totteleekin sitä melko usein. Olemme kokeilleet sitä, että laitamme koiran yksin huoneeseen, mutta siitä se vasta suuttuukin ja rupeaa haukkumaan, vinkumaan ja raapimaan ovea. Koira rakastaa vesipulloa, on aina tosi innoissaan kun vain otankin sen esille, ei välitä vaikka suihkutan sitä naamaan, näyttää jopa siltä, että tykkää siitä. Osaa useimmiten käyttäytyä vieraiden seurassa, aluksi on vaan niin innoissaan ettei malta pysyä nahoissaan, kun on alkuinnostuksen yli päässyt niin käyttäytyy sen jälkeen kunnolla.
    Kun koira puree jalkojani tms. ja lähden pois tilanteesta ja olen kuin en huomaisikaan koko koiraa, lähtee tämä seuraamaan minua... pitemmän päälle jättää kyllä rauhaan.
    Paijaaminen ja silittäminen onnistuu silloin kun koira on väsynyt, mutta kun se on virkeimmillään se ei onnistu... Pureminen ei kylläkään satu, mutta pienemmät lapset pelkäävät ja heitä se sattuukin. Meneekö vaihe ohi?

    Tärkeää on, ettei näistä "riehumistilanteista" tule "huonoja oppimistilanteita" pennullesi.

    Tuleekin muistaa, että pentu oppii käyttäytymään väärällä tavalla, jos hänelle ei anneta vaihtoehtoja tilalle.

    "Kaikki tilanteet" ja "tapahtumat/kokemukset" ovat "oppimistilanteita" niin hyvät kuin pahatkin!

    Älä opeta pentuasi,vain silloin kun on "ihan villinä" vaan enemmänkin muulloin.

    SAA HUOMIOSI, KUN TOIMII OIKEIN eikä päinvastoin:::



    Jos kuitenkin hyppii tai yrittää purra:
    Käännä selkäsi,(pysy paikoillasi älä sano,koske tai edes katsettakaan kohdenna), jos ei toimi sano "hyi" ja murahda vaikkapa.
    Pennun pitää oppia, ettei se ole suotavaa.

    Kun lopettaa. Kehu ja palkkaa. Toimi heti. Pidä kädessäsi tai vaikkapa läheisyydessä jokin lelu ym ja anna jotain sallittua tilalle, että tietää mistä saa kiitosta ja mistä ei!

    Eli kasvattaminen oikeaan ja väärään kuuluu arkipäivään.

    Opeta ISTU JA LUOKSETULO -käskyt ihan aluksi.

    esim.
    R-a-u-h-o-i-t-t-u-m-i-n-e-n jokapäiväisissä tilanteissa on tärkeää:

    RUOKAILLESSA istutaan ennen ruoan saantia katsekontakti silmiin

    vie nami esim. koiran pään yli ja sano "istu"(kun peppu on maassa) näytä vaikka käsimerkkiä samalla tehostaakseen oppimista.
    Kehu ja palkkaa rauhallisesti, ettei nouse ylös.
    Anna ruoka "heti", kun istahtaa ja katsoo sinuuun.

    ulos mentäessä on istuttava ja odotettava jotenkuten rauhallisesti. Älä vaadi täydellistä rauhoittumista. Se vie aikaa...


    Tärkeintä on ettei tapahdu todella mitään ellei hän edes "hiukan rauhoitu" ja "keskity katseellaan" mitä sinulla on sanottavana hänelle.

    Älä tietenkään harjoittele pelkästään ruokaillessa istumista, vaan ihan kaikissa mahdollisissa tilanteissa, että koirasi ymmärtäisi oppimansa.
    Mitään ei tapahdu ellen tee yhteistyötä holhoojani kanssa;)

    Oppiminen on hauskaa saanhan kehuja ja herkkupaloja;)

    Äänestä

Teillä on tosi energinen pentu. Itselläni on smanlainen, nyt jo kohta 8 vuotias, mutta pentuna oli aika samanlainen. Opetusta ja rajoja se tarvitsee ja tietysti paljon liikuntaa leikkien muodossa. Sillä on meneillään sellainen pentumainen riehumiskausi, ihmeesti rauhoittuvat, kun vanhenevat. Johdonmukaista koulutusta ja kärsivällisyyttä, niin mahtava koira siitä kasvaa.

Äänestä
  • Eli meillä on myös aika sama tapaus. Reilu 3kk vanha sakemanni, joka voi myöskin riehukohtauksen saadessaan käydä naamaan, tai mihin vain mihin voi, kiinni.. Silloin ei eit yms auta.. Ollaan alettu antamaan koiralle jotain sallittua tekemistä.. Käden sijaan suuhun työnnetään lelua tms. Tosin useinmiten käsi maistuisi sen mielestä paljon paremmalta.. Puriessa myös kiljaisemista tms älähtämistä ollaan kokeultu.. Testattu on myös selän kääntäminen, jos esim hyppii sohvan reunalle niin käännetään selkä eikä kiinnitetä huomiota.. Normaalisti koira painelee omiin leikkeihin.. Jos sitten mikään ei tunnu auttavan laitetaan koira jäähylle, saa olla itsekseen, kunnes rauhoittuu.. Ulinaa ja oven raapimista siitä kyllä aiheutuu, muttei avata ennenkuin on hiljaa..
    Jostain koirapsykologin kirjasta luin, et kannattaisi kouluttaa koiraa 2*5-10min/pvä, leluja ei saisi olla ympäri kämppää vaan niillä leikitään, kun omistaja niin haluaa.. Koiran paapominen minimiin, silitellään ja hyväillään vain silloin, kun itse halutaan ja kun koira on totellut.. Ruokaa ei anneta koiran vaatimuksesta ja ruokakuppi otetaan pois, kun on syöty.. Ja sitten, kun koira käyttäytyy ja tekee kuten pyydetään niin paljon namuja ja kiittelyä.. Näillä neuvoilla koiran kuulemma pitäisi alkaa arvostamaan hyväilyjä ja omistajan huomiota.. Ja toivottavasti pureminen lakkaisi.. Tiedä sitten?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


4,5kk pennun omistaja... kirjoitti:

Eli, pennullamme on hampaiden lähtöaika, ikeniä kutittaa yms. Pureskelu on ymmärrettävää, mutta mistä johtuu, että pentu MONESTA kiellosta johtuen pureskelee mm. minun jalkojani (silloin varsinkin, kun jaloissani on sukat, mutta myös kun olen varpaat paljaana), haluaako hän huomiota? Tekee sitä kyllä silloinkin, kun vasta olemme leikkineet ja ulkona pureskelee kenkiä. Pennullamme on PALJON erilaisia puruluita ja leluja, tykkää kyllä niistäkin...
Kun pentu on ollut jonkin aikaa yksin ja tulen kotiin niin hän hyppii mahdottomasti, eikä häntä voi tervehtiä kunnolla, tai mennä maahan, koska silloin on hampaat aina vastassa. Eli häneen päin ei koskaan voi kumartua, koska silloin saa hampaista naamaan. Vieraille on vaikea selittää, että kasvoja ei saa laittaa liian lähelle koiraa... muutenkin, jokaisen paitani hihat ovat rikki... jokaisessa on pieni reikä tai kaksikin, sukissani jokaisessa on reikiä. Miten siis tämän pureskelun saa loppumaan? Ja hyppimisen...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu