Rautiassa Kaavilla kyseenalaista laskutusta

Kalle K

ON Rauta Oy Rautia Kaavi.
Kyseenalaista toimintaa rakennustarvikeliikkeessä Kaavilla.

Hankin ON Rauta Oy Rautia Kaavi rautakaupasta rakennustarvikkeita kesällä 2014. Joissakin asioissa yhtiön toimintatavat ovat mielestäni kyseenalaisia.

ON Rauta Rautia Kaavi nimensä mukaan ON kallis ja rahanahne rautakauppa. Eräänä päivänä ostin noin 1000 eurolla rakennustarvikkeita ja maksoin käteisellä. Muutaman viikon kuluttua tuli lasku muista hankkimistani tarvikkeista, mutta laskuun oli lisätty eri lähetenumerolla jo maksamiani tarvikkeita. Puutavaroihin oli laitettu harhautuksen vuoksi eri metrimääriä, etten huomaisi toiseen kertaan laskutusta. Kahteen kertaan laskutus on mielestäni tosi härskiä toimintaa.

Kun hankitte rakennustarvikkeita ON Raudasta, olkaa tarkkana tällaisten tonnin virheiden varalta. Kauppias sanoi puhelimessa niitä heille sattuvan "jonkun verran". Kauppias hoitaa homman.

ON Rauta Rautia Kaavi myy laadultaan myös huonoa tavaraa. Ostin kallista ulkoverhouslautaa pohjamaalattuna 450 metriä ja se toimitettiin tontille. Osa oli laadultaan normaalia, mutta nipun alimmaiseksi oli laitettu noin 40 metriä sellaisia lautoja joiden pontit on trukilla rikottu, eli säpäleinä.
Ajatus Rautialla oli varmaankin se, että koska he suosittelivat ottamaan lautaa tosi reilun määrän, en reklamoisi rikkonaisista. Tässä on tyyliä.

Ostin ON Rauta Rautiasta myös 40 mm vesijohtoputkea, jota käytetään pihan kasteluun. Putki upotettiin pehmeään hiekkaan, toinen pää järveen ja toinen vesiautomaattiin. Kun putkea täytettiin siemenvedellä, huomattiin että siinä onkin välillä vuoto. Tämän asian käsittely oli kauppiaalta varsinainen pohjanoteeraus. Hän syytti reiän tekijäksi minua ja kieltäytyi korvaamaan putken vaihdon. Sen sijaan hän luki puhelimessa jotain vesijohtolakia ja uhkaili Keskon tuomareilla, jos vielä vaatisin putken vaihtoa tai rahallista hyvitystä. Tiukalla on pipo tällä vastuusta pakenijalla.

Kun tilasin ON Rauta Rautiasta rakennustarvikkeita tontille toimitettuna, minulle ilmoitettiin rahdin olevan 80 € per toimitus. Mutta kun lasku sitten tuli, siinä rahti olikin 125 euroa. Kun kysyin miksi hinta ei pidä yhtä kerrotun kanssa, myyjä sanoi että "pitäähän sen auton takaisinkin tulla". Tämäkin on mielestäni lapsellista ja kyseenalaista laskutusta, koska auton paluusta ei aiemmin mainittu.

Vetkuttelua, luikertelua ja vastuun pakoilua. Asiat ovat olleet vireillä viikkoja, mutta eivät taida koskaan selvitä.
Myös monta muuta pikku juttua, eli olkaa tarkkana!

15

7783

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maatalouslomittajaa

      Ei tarvitse olla tarkkana kun en ole käynyt pariin vuoteen tuossa puljussa. Toivalasta ja Nilsiästä löytyy rautakaupat, oikeat rautakaupat.

    • on rautaa muuallakin

      Piti käydä ja ihmetellä mutta eipä tarvii enää käydä.

    • huhhuhhuuu

      Töykee paikka.

    • Hartiapankkilainen

      Olikos tämä sama firma Toivalassakin? Pyysin sieltä tarjouspyynnön rojuista ja äkkiä tulikin sähköposti, että tarjous lasketaan heti huomenna. Sitä huomista ei tullut koskaan. Siilinjärven K-rauta muuten teki halvimman tarjouksen sillä kertaa. Eihän se iso tilaus toki ollut, muutaman tonnin perustukset.

    • Tämmöseks????

      Mitenkäs tämä nyt tämmöseksi on mennyt?
      Eihän tuossa ole hyvästä palvelusta ja asiakassuhteesta tietoakaan. Ei nykyaikana voi näin tehdä, se alkaa pian olla asiakaskato.

      Pakko on sitten asioida K-Raudassa Siilinjärvellä. Ainakin siellä hoituu asiat kunnolla. Kilpailu Kuopion kanssa pitää siellä huolen palvelun laadusta.

    • rietupaha

      Kallista on on on....

    • eiooo

      pitäis vaihtaa nimi EI Rauta...

    • 040

      Oliskohan valittajalla rahat lopussa? Ainakin minua on palveltu hyvin.

    • kalleeekkkkllee

      kalle k ostanut tuhtia putkea vesiautomaattiin pihakasteluun. varmaan palomies.

    • Petettynytasiakas

      Kauppias on kyllä semmonen tuuliviiri, että tarkkana kannattaa olla :)

    • kassu17

      minullkkii hyvät välit,40 kilometriä

    • arep

      nytkö te vasta ootta huommanna tän asian,,oon huomannut sen jo 20 vuotta sitten,laitoin palautetta on rautaan,,ilmoitti että tämä asia käsitellään heti seuraavassa henkilöstö palaverissa,sern muutoksen huomasin että.palautteen teho oli että myyjä.t meni alkoon työpäivän päätteeksi,,eli en ole muutoista huomannut,sama meno jatkuu,eli pitkää oottelua ,myyjät viis veisaa jos asiakas on tiskillä oottamassa,keskenään vain keskustelevat että mitähän tuoki täältä hakee,oon lähteny monasti tyhjinkäsin kun en jaksa oottaa tuntia palvelua ja sitä kylmäkiskoista suhtautumista,kun kysellään naama punasena että mitäpä täältä haet. ooon kääny nauloja RUUVEJA nopeasti kiun tiedän missä ne on ,kun myyjät on aina varattu,,tää kauppa toimii näköjään pärstä kertoimen mukaa,..

    • jjjjjjjjjaaaaakkkkkkoooo

      dykert naulat kuumasinkityt 1.7-35 kolme kertaa kalliimpia kuin tokmannilla 0.5kg

      • taisto_s500_biturbo

        P**saukiselle kaikki on kallista.


    • lomittajaaaaa

      maatalouslomitus kunniaan,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe