Olenko nyt jotenkin pudonnut kelkasta, kun en ole tällaisesta kuullutkaan? Naapuri _imuroi_ pihatiensä lähes päivittäin tyhjäksi koivunsiemenistä ja muusta pikkuroskasta mitä tuolta puista silloin tällöin tipahtelee. Onko tällainen laitteisto ihan jo normikamaa rautakaupoissa ja jokaisen itseäänkunnioittavan pihanomistajan varastossa vai mitä ihmettä?
Vastaukset 6
- volta on hyvä
Olet pudonnut...itse käytän ihan normi pölynimuria, kun imuroin eteisen maton, niin sitten siitä on helppo siirtyä etupihalle.....samalla haen postit posilaatikolta....ihan jees hommaa !!!
- 633
pihapuhaltimissa oli jo 90-luvulla myös imutoiminto...oli pussi sitä imurointia varten, ei mikään ihme vehe, mukavampi on vaan puhallella....ne imurin silppuavat terät kun tylsyy yllättävänkin nopeesti pikkukivistä/hiekasta, mitä roskien/lehtien mukana sinne menee.
- Tiia68
Itselläni on pihan pinnat singeliä, asvalttia ja betonilaattaa, sekä kasvialueiden reunassa luonnonkivilaattaa. Olen itse kehitellyt niihin puhtaanapitolaitteen. Teollisuusimuri, josta olen letkun lyhentänyt noin 1,5 metriseksi. Keväisin ja syksyisin otan pinnat niin, että mukana kuljetan roska-astiaa, johon kerään toisella kädellä isommat roskat, risut ym. joita ei voi/kannata imuroida ja toinen käsi viimeistelee samaan aikaan imuriputkea heiluttaen pikkuroskat, lehdet yms. Helppoa, tehokasta ja tulee kerralla siistiä! Ei haittaa vaikka tuulisi, ei lennä lehdet pitkin pihaa.. Teollisuusimuri on pussiton malli, joten ei haittaa, vaikka olisi jotain hiukan kosteaakin tavaraa.. Olen kokeillut joskus ennen tätä nykyistä keksintöä myös lehtipuhallinta, mutta se pölyää liikaa, meluaa liikaa ja on liian painava, joten en voi suositella sitä. Välillä kyllä joku pysähtyy pällistelemään, kun pihaa imuroin, mutta siinäpä katselevat! :)
- Keväälläniitätuleee
Varsinkin koivunsiemenet ovat todellinen riesa.
Meillä on black&decker imuri/puhallin - eli vaihto-osalla on sitten imuri tai puhallin. Sähkökäyttöisenä se ei pidä meteliä. Pidän imurista enemmän, sillä saa kivetykset äkkiä puhtaaksi lehdistä ja pussin voi käydä tyhjentämässä kompostiin.
Koivunsiemenet on hitusen liian ohutta imuroitavaksi, ne tuppaavat ainakin tässä mallissa pöllytä pussin reunojen rakosista ulos.
Imurilla saa puiden lehdet siivottua myös maanpeittokasvustosta (esim talviot) - paikoista mistä ei voi haravoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri531358- 84919
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi44747Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40730Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus267668- 48553
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied61516Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,177515- 43509
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l110497