Pihan imurointi

pihaimuri?

Olenko nyt jotenkin pudonnut kelkasta, kun en ole tällaisesta kuullutkaan? Naapuri _imuroi_ pihatiensä lähes päivittäin tyhjäksi koivunsiemenistä ja muusta pikkuroskasta mitä tuolta puista silloin tällöin tipahtelee. Onko tällainen laitteisto ihan jo normikamaa rautakaupoissa ja jokaisen itseäänkunnioittavan pihanomistajan varastossa vai mitä ihmettä?

6

1729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volta on hyvä

      Olet pudonnut...itse käytän ihan normi pölynimuria, kun imuroin eteisen maton, niin sitten siitä on helppo siirtyä etupihalle.....samalla haen postit posilaatikolta....ihan jees hommaa !!!

    • 633

      pihapuhaltimissa oli jo 90-luvulla myös imutoiminto...oli pussi sitä imurointia varten, ei mikään ihme vehe, mukavampi on vaan puhallella....ne imurin silppuavat terät kun tylsyy yllättävänkin nopeesti pikkukivistä/hiekasta, mitä roskien/lehtien mukana sinne menee.

    • Tiia68

      Itselläni on pihan pinnat singeliä, asvalttia ja betonilaattaa, sekä kasvialueiden reunassa luonnonkivilaattaa. Olen itse kehitellyt niihin puhtaanapitolaitteen. Teollisuusimuri, josta olen letkun lyhentänyt noin 1,5 metriseksi. Keväisin ja syksyisin otan pinnat niin, että mukana kuljetan roska-astiaa, johon kerään toisella kädellä isommat roskat, risut ym. joita ei voi/kannata imuroida ja toinen käsi viimeistelee samaan aikaan imuriputkea heiluttaen pikkuroskat, lehdet yms. Helppoa, tehokasta ja tulee kerralla siistiä! Ei haittaa vaikka tuulisi, ei lennä lehdet pitkin pihaa.. Teollisuusimuri on pussiton malli, joten ei haittaa, vaikka olisi jotain hiukan kosteaakin tavaraa.. Olen kokeillut joskus ennen tätä nykyistä keksintöä myös lehtipuhallinta, mutta se pölyää liikaa, meluaa liikaa ja on liian painava, joten en voi suositella sitä. Välillä kyllä joku pysähtyy pällistelemään, kun pihaa imuroin, mutta siinäpä katselevat! :)

    • Keväälläniitätuleee

      Varsinkin koivunsiemenet ovat todellinen riesa.

      • Millainen riesa? Millaista haittaa?


    • tattiaivo

      Meillä on black&decker imuri/puhallin - eli vaihto-osalla on sitten imuri tai puhallin. Sähkökäyttöisenä se ei pidä meteliä. Pidän imurista enemmän, sillä saa kivetykset äkkiä puhtaaksi lehdistä ja pussin voi käydä tyhjentämässä kompostiin.
      Koivunsiemenet on hitusen liian ohutta imuroitavaksi, ne tuppaavat ainakin tässä mallissa pöllytä pussin reunojen rakosista ulos.
      Imurilla saa puiden lehdet siivottua myös maanpeittokasvustosta (esim talviot) - paikoista mistä ei voi haravoida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe