Tappava verenvuotokuume

28x...

eli Ebola virus on Gambiassa nykypäivää. Alkuperä on tuntematon, mutta sen luonnollisena isäntänä pidetään hedelmälepakoita joiden levinneisyysalue kattaa myös Gambian.
Ennaltaehkäisevää rokotetta ei ole. Kuolleisuus n. 90 %.
Virus siirtyy ihmisestä toiseen ruumiin nesteiden kuten veren, hien, syljen virtsan ja sperman välityksellä.
Presidentti Jammeh ei julkista tietoja sairastuneiden määrästä maasta. Tosin mitään muutakaan negatiivistä tietoa toimittajat eivät voi julkistaa vankeus- tai kuolemantuomion uhalla.
Ainoastaan se on varmaa että maa sijaitsee maantieteellisesti vuorenvarmasti tautialueella. Eteläiset ja itäiset naapurimaat ovat tiedoittaneet tautitapauksistaan mutta Gambiahan ei sitä tule tekemään. On vain ajan kysymys milloin suomeen saamme ensimmäiset tautitapaukset.
Muistakaa; rokotteita siihen ei ole.

11

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeaa tietoa

      Olen yhteydessä päivittäin Gambialaiseen sairaalaan ja vielä ei siellä ole diacnosoitu ebolaa joten turhat pelottelut pois.

      • mosky

        " diacnosoitu " : diagnosoitu, sorry vaan. Äkkiäkös se sinnekin leviää, ei olisi mikään ihme, mutta odotellaan mitä tuleman pitää.


    • Mitä herra 28x on Gambiaa ja Egyptiä vastaan kun aina vaan on negatiivista kerrottavaa???

      • nimmu

        Noissa maissa nyt vaan on tosi paljon negatiivisia asioita, ja kyllä niistäkin on lupa kirjoittaa. Gambiassa vuosia asuneena voin yhtyä 28x kommenttiin. Egyptissä oleskellut kolmisen kuukautta, siinäkin ehti nähdä ja kokea monta ei niin mukavaa juttua.


      • sunday 12

        Toi 28x pitäis poistaa koko palstalta. jotenkin säälittääkin ettei sillä ole mitään elämää..Pahasti pettynyt ja traumaattinen.


    • pelottaa

      Suomalaiset lähtevät loppuvuodesta Gambiaan. Pian tauti on suomalaisissakin.

      • ......

        On siellä nytkin suomalaisia ja monia muitakin eurooppalaisia jne. Enemmän olisin huolissani taudin leviämisestä laittoimien "venepakolaisten" mukana. Päivittäin satoja ihmisiä (yrittää) ylittää meren Italian puolelle, tuskin menee kauaa kun joukossa on sairastuneita.


    • Mites muuten

      kun on tullut lueskeltua näitä the Gambian sivuja, jolla nimimerkki 28x kommentoi tyylillään, niin oletkos sinä 28x käynyt siellä the Gambiassa? En ole jaksanut kaikkia kirjoituksiasi käydä läpi.
      Se tuli huomattua, että olet jollain tavoin syyntakeeton ex palkkasoturi tai jotain.

      • 28x...

        Kiitän mielenkiinnosta persoonaani kohtaan.
        Syyntakeettomaksi minua ei ole todettu enkä itse ole sitä hakenut.
        Yhteiskunnan kustantamaa psykoterapiaa saan halutessani elämäni loppuun asti.
        Ammattieni valinnat ovat olleet omaehtoisia enkä ole ollut niihin pakotettu.
        Olen käynyt Gambiassa.
        Ystävällisin terveisin


    • tiina0208

      ebola on vaarallinen tauti. tällä hetkellä ei gambiassa ole ebola tapauksia varmennettu. mielestäni gambian terveydenhoidon tekijät ja suunnittelijat ovat asiassaan päteviä henkilöitä.. työntekijöidemme kotikylissäkään (maaseutualueella) ei ebolaa ole todettu.

      ebolan suhteen on oltava tarkkana ja kehitettävä keinoja millä voitaisiin estää taudin leviäminen. tämä koskee niin terveydenhoitoalan ammattilaisia kuin yksittäistä ihmistäkin niin kaupunkialueella kuin maaseudullakin.

      • höynäääköööö

        Taasko samalla nimimerkillä ole herra/rouva X täälläkin mesoaa. Useimmiten x:n löytää Thaimaan Pattaya palstalta. Tosin jutut on kaikilla palstoilla hällä samanlaisia eli ei asiasta tietoakaan.
        Nojatuolimatkailu ei lisää kokemuksia mistään matkakohteesta. Pitäisi uskaltaa lähteä sille 1. matkalle, vaikka sitten Viroon. Matkailu tänä päivänä on ihan turvallista ja sitten voi kertoa kokemuksiaan,kun ensin on edes jossain käynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7615
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      64
      2541
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2368
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe