Maksamatta,kun puhelin operaattorilta tulee paperilasku,niin se paperilaskun maksu.Minä olen jättänyt jo pitkän ajan,eikä ole koirat perään haukkunut.Saunalahti kinuaa 1.90,joka laskusta.Summa ei ole suuri,mutta piruuttani olen jättänyt maksamatta.Mulle tulee vielä paljon paperilaskuja.esim sähkö,vesi.jäte maksut jne.Nämä eivät peri mitään ylimääräistä.
Jättäkää.
Onko oikein.
9247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi vittu mikä idiootti. Luuletko että se laskutus on yritykselle ilmaista. Saatana mikä tampio!!!
Kyllä varmasti on tuote, eli tässä tapauksessa puhelinliittymä hinnoiteltu niin, että se kattaisi myös laskutuksesta aiheutuvat kulut.
Toinen esimerkki on nämä pankkien palvelumaksut. Miten ihmeessä pankit ovat joskus esim. 80-luvulla voineet olla kannattavaa liiketoimintaa, kun nykyisen kaltaisia palvelumaksuja ei ollut? Eikä ollut nykytekniikkaa bisneksiä helpottamassa, vaan ihan manuaalisesti siellä konttoreissa ynnäiltiin tilien saldoja.
Mutta kun ahneudella ei ole mitään rajaa, niin sitten keksitään mitä eriskummallisempia lisämaksuja.
Idiootti olet,huomasin.Kerro nero mulle ja kaikille toisille,miksi muut yritykset ei lisää paperilaskuun lisä maksua.Vain puhelin operaattoreilla tälläin rahan lypsäminen.
Huonoa bisnestä se paperilaskusta veloittaminen on, kun se ei kerran ole yleinen käytäntö. Operaattori yrittää tällä tavoin saada ihmisiä siirtymään sähköiseen laskutukseen.
Toisaalta ymmärrän että laskuttaja suosii säköistä laskutusta, paperilaskuista tulee melkoiset kulut puhumattakaan siitä paperimoskan määrästä vuosittain x kaikki operaattorit/vakuutusyhtiöt yms.
Mutta en silti pidä oikeana käytäntönä tuota paperilaskun veloitusta asiakkaalta.
Lisäksi, eihän Elisan/Saunalahden pitäisi enää edes veloittaa paperilaskuista:
http://yle.fi/uutiset/markkinaoikeus_kielsi_elisaa_veloittamasta_paperilaskuista_190_euroa_tai_enemman/7153308
Huomasin nyt, että juttua on päivitetty.
"Markkinaoikeus ei kieltänyt paperilaskuista veloittamista kokonaan, kuten jutussa aiemmin kerrottiin. Sen sijaan markkinaoikeus kielsi Elisaa veloittamasta paperilaskuista 1,90 euroa tai enemmän."
Vekoittaako ne nyt 1,89€?
Veikkaan että joko noiden veloitusten kanssa käy niin että operaattori kerran vuodessa karhuaa nuo maksamattomat paperilasku veloitukset, taikka sitten se vaan antaa asian olla..
Vaikea sanoa varmaksi kumminpäin tekevät, mutta jos ne niitä alkaa karhuamaan niin kyllä vouti ne viimeistään ne rahat sitten ottaa.
Halvemmaksi tulee maksaa viimeistään siinä vaiheessa mikäli niistä karhulasku sattuu joskus tulemaan, vaikka se kuinka tuntuisikin epäoikeudenmukaiselta.
Paperilaskun hinta on 1,89 euroa per lähetetty lasku
http://asiakastuki.saunalahti.fi/ohje/316/
Ketjun aloittaja käy varmaan pankintiskillä laskunsa maksamassa, niinkuin -80 luvullakin, silloinkin pankit otti jokaisesta laskusta 20, tai 50 penniä. Sähköisetlaskut käteviä, ilmoitus tulee s-postiin ja laskun lähettäjältä txt-viestinä, kk-maksu pankkiin 3€, vaikka sata laskua olis. Ainahan joku tulee jälkijunassa, jossei oo jääny asemalle.
Sähköisiä laskuja olen itse käyttänyt siitä asti kun se tuli mahdolliseksi. Todella vaivatonta kun ei tartte naputella joka kuukausi laskunippua verkkopankkiin. Eihän se laskujen käsin maksu iso vaiva ole vaan ennemminkin epämieluisa askare, jonka voi välttää e-laskuilla.
Kaikilla ei välttämättä ole mahdollisuutta, eikä enemmistöllä halua, siirtyä e-laskutukseen. Kuten tuossa aiemmassa artikkelissa on mainittu, paperilasku katsotaan edelleen yhdeksi laskuttamisen perusmuodoksi (ei siis erikoisjärjestely).
Ajan mittaan e-laskutukseen (tai vastaavaan) joutuu jokainen laskutettava siirtymään, mutta raipalla siihen painostaminen on kyllä aika arveluttavaa touhua.
Mutta kilpailu on kovaa tuollakin alalla, jokainen operaattori haluaa kuluttajan nähtäville mahdollisimman pieneltä kuulostavan hinnan,(saamme siis periaatteessa syyttää tästä "pertti-peruskuluttajaa") vaikka lopullinen hinta saattaa olla jotain muuta. (Vrt. lentolippujen hinnat, kuulostavat halvalta mutta ilmoitetun hinnan päälle tulee lentokenttämaksua, ympäristömaksua ja vaikka mitä muita kuluja mitkä ilmoitetaan jossain alaviitteessä.)
Ei käy pankki tiskillä maksamassa,vaan koneella.