Omakotitalokauppa, käykö miten kuumana ?

Käykö Savonlinnassa asuntojen ja etenkin OK-talojen kauppa miten kuumana ? Kaikki menee heti ja pyyntihinnalla ? Kertokaa joku paikallinen tietäjä...
26537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

ei käy

Äänestä
  • Kyllä muuten käy jos hinta ja laatu on kohdillaa.

    Äänestä

Kauppa käy todella kuumana. Nimittäin muutamat myyjät käyvät kuumana kun firmaan kiinnitetyt tai firman omistuksessa olevat talot eivät mene kaupaksi ja firma on menossa konkurssiin......

Äänestä
  • yksi tuttu myyskentelemässä puurunkoista ja puuverholtua ok-taloa. Sijainti aikas syrjässä. Hiiret juoksee pitkin seiniä talon rakenteissa. Ropina vaan kuuluu.
    Hyvä talo jollekkin tyhmälle ostajalle...

    Äänestä

Taloja ostavat lähinnä suojatyöpaikoissa työskentelevät. Talojen hinnat eivät ole laskeneet, päin vastoin, taantuman syvetessä talojen hinnat nouseet.
Savonlinnassa lienee keskimääräistä enemmän asiaa ymmärtämättömiä ostajia.
Jopa purkukuntoisia taloja ostetaan usean kymppitonnin hintaan.

Äänestä
  • Mitenkähän menee/onko miten veristä kilpailua tuollaisista 200 keur taloista ?
    Hetivälittömästi on jonoa pihalla, kun taloin laittaa myyntiin ?

    Äänestä

200 000 euroa maksavat talot ovat myyntilistoilla viikosta ja kuukaudesta toiseen. Välillä ne otetaan pois näkyvistä vähäksi aikaa ja sitten laitetaan hieman halvemmalla uudestaan näkyviin ja taas ne seisoo siellä listoilla jne..

Toki Savonlinnan palkkatasolla on ihme, että niinkin paljon täällä on myytävänä noita yli 200 000 asuntoja, kun aika harva perhe niitä pystyy ostamaan.

Äänestä
  • Nuo 200 000 euron tönöt rakennettu pääosin, vielä kun maksuvälineenä oli Suomen markka.
    Rakennuskulut jotain 300 000 mk. Tontit lähes ilmaisia olleet Savonlinnassa. Ja nyt pitäisi saada "rosentin" voitto, kun niin yrittävät Isolla kirkollakin.
    HEH HEH HEH ! ja HAH HAH HAH! Kyllä me nauretaan !

    Äänestä

HILKKA KARVONEN
[email protected]



ehhehehhhehhehhehehhehehhehhehehhehehhehehhehehhehehhehehe

Äänestä

Ei mene kaupaksi asunnot edes kohtuulliseen hintaan... kannattaa ootella parempaa taloustilannetta ennenkun tönöänsä alkaa yrittää täältä myydä...

Äänestä

Mutta mites se silleen, kun Taloussanomissa on joka kuukausi haastateltu jotakin kiinteistövälittäjää niin tuntuu kauppa käyvän ja hinnat ei kun nousee. Olisikohan tämä sitä keinotekoisen positiivisuuden ylläpitämistä vai miten. Itse taas olen kuullut paikkakunnan välittäjiltä, että kauppa on täysin jumissa. Pieniä kerrostalo asuntoja vielä menee joitakin, mutta isommat jo jää käsiin.

Äänestä

Kauppa voisi käydäkin kuumana, jos hinnat olisi määritelty kohdilleen. Itsekin olen kaupungin länsipuolelta etsiskellyt vanhempaa omakotitaloa, mutta hinnat on laitettu järjettömän ylös, ainakin jos talossa tehty pientäkin remppaa. Eli odottelen siihen asti rivarissa, että hinnat tipahtavat realistiselle tasolle.

Äänestä

Nätkillä on ainakin ihana omakotitalo myynnissä.

Äänestä

Kyllä se niin on, että kun markka-aikaan rakensit, vaikkapa 300 000 mk:lla, niin sama määrä ( 300 000 ) pitää nyt saada euroja. On se betonin, rautanaulojen, kakkosnelosen ja kanttivajaan laudan hinta maailmalla senverta noussut.

Äänestä
  • Ai perkules. Mulla meni aikanaan kaikkineen lähemmäs milli markoissa. Se on sitten kämpän arvo noussu oikein kunnon lukaalin veroseksi. Laitampa myyntiin.

    Äänestä

  • pihlajaniemi kirjoitti:

    Ai perkules. Mulla meni aikanaan kaikkineen lähemmäs milli markoissa. Se on sitten kämpän arvo noussu oikein kunnon lukaalin veroseksi. Laitampa myyntiin.

    ai, onks sulla se residenssi, jossa sellainen iso kivinavetta jossa kuulemma pitelet aina kesäisin nahkaliiviporukka-bileitä. Hurley Taavitsonnit seisoo pihalla rivissä, kun moottoripyöräpoikain kerho poikennut juomaan virvokkeita ?

    Äänestä

  • residenssi-reijo kirjoitti:

    ai, onks sulla se residenssi, jossa sellainen iso kivinavetta jossa kuulemma pitelet aina kesäisin nahkaliiviporukka-bileitä. Hurley Taavitsonnit seisoo pihalla rivissä, kun moottoripyöräpoikain kerho poikennut juomaan virvokkeita ?

    reijoo ime taas itseäsi

    Äänestä

No ei todellakaan käy kauppa oikein missään. Ihmettelenkin että mikä h*lvetin HÄTÄ KAUPUNGILLA ON TEHDÄ UUSIA TONTTEJA kylään jossa ei oikeastaan ole tarvetta uusille asunnoille/tonteille kiitos sen, että ihmiset muuttavat POIS.

Tyhmäähän se on myydä nyt kaikki rantatontit ja muut tontit kun niistä ei saa edes kunnon hintoja HUOM!. Jos kaupunki tahtoisi tehdä kerrankin jotain järkevää, niin tässä vaiheessa kaikki rantatontit, ja uudet asuinalueet jäihin odottamaan parempia aikoja, jolloin hinnat ovat paremmat.

Äänestä
  • Kerrankin joku on käyttänyt aivojaan. Voi kun tämä olisi tapana myös kaupungin teknisellä osastolla/kaavoituksessa. Taitaa olla turha toivo. Siellä ne vaan epätoivon vimmalla lahjoittavat maa-alueita siinä toivossa, että jos joku vaikka maksaa huutokaupassa tonnin rantatontista. Tonnillahan se kaupunki pelastuu!

    Joku viisas mies sanoi joskus että pitemmän ajan saatossa syntynyttä rahaongelmaa ei korjata pysyvästi myymällä kertaluonteisesti kiinteää omaisuutta, se ei korjaa mitään pysyvästi, vaan on sama kuin pissisit housuun pakkasella ja omaisuuden hävittäminen jatkuu siihen asti kunnes ei ole enää mitä myydä.
    Oikea tapa edetä on pikkuhiljaa juoksevia kuluja karsimalla, kunnes saavutetaan tulos jossa viivan alla on 1 €. Mikähän kuluerä on saanut Savonlinnan talouden kuralle? Aivan, Sosteri.

    Äänestä

Onko kaupankäynti vain kiihtynyt talvea kohti mentäessä ? Etenkin taajama-alueen ulkopuolella ne hartiapankkilainalla kokoonkyhätyt ladot revitään myyjien käsistä ?
Onhan se luksusta että voi asua keskellä korpea !

Äänestä

kyllähän se pitää 200tmk hinnalla aikoinaan rakennetusta pytingista saada 200teuroa, vähintään. On se vajaakanttisen raakalaudan, naulojen, betonin, hiekan, eristevillan, laminaatin ja kattopellin hinta vuosien mittaan sen verta noussut.
Ja pitää muistaa että keskellä ei mitään oleva talo on erityisen arvokas.

Äänestä

Talot liikkuu mukavasti, mutta paljon on näitä pa renkaanpotkijoita...

Äänestä
  • Mihin ne liikkuu? Onko perustuksissa jotain vialla, vai?

    Äänestä

Miltä se näyttää tuo talokauppa Savonlinnassa näin talvella 2015. Kaikki myyntiin tulevat revitään pyyntihinnalla käsistä. Ja osa myydään, vaikka ei ole laitettu edes myyntiin, kun ostaja soittaa ovikelloa rahasalkun kanssa ?

Äänestä

Kainuussa saa rivitalo-osakkeen 5000 eurolla, ostorahat sopii povitaskuunkin.
Käykäähän Kainuun asunto sivustoilla!

Äänestä
  • kyllä täälä talot mennee kaupaks ihan tulipalo kiireellä..ei vaineskaan,mut yks vaihtoehtohan ois tulipalo..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rommelhof von ass kirjoitti:

Käykö Savonlinnassa asuntojen ja etenkin OK-talojen kauppa miten kuumana ? Kaikki menee heti ja pyyntihinnalla ? Kertokaa joku paikallinen tietäjä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu