Epiduo geeli. Kokemuksia? Saisko apua nopeesti :)

Vinkkejä--

Mä sain e-pillereistä aknea. Oon ne lopettanut, mutta silti on vielä ainakin suht. lievää aknea, mutta kuitenkin.

Sain lääkäriltä epiduo nimisen geelin. On aika hintava ja pelottavan voimakkaan oloinen. Onko tää näistä aknegeeleistä voimakkain? Mietin, että kun mulla on otsassa muutama märkäpää finni, poskissa punaisia pisteitä, ei ole koholla eikä ihon alla. Leuassa on myös muutama finni ja kenties jonkin luufinnikin. Ja nenässä on mustapäitä, sekä poskillä vähän.

Miten tota nyt kandee käyttää? Olisko vaik hyvä ensin kokeilla vain muutaman finnin päälle ja kattoo mitä tapahtuu tai miten iho reagoi? Entäs tuo rasvaaminen? Lääkäri määräs mulle laittaa sitä illalla. Elikkä en pese sitä pois?

Mites toi aurinko? Nyt kun on niin kuumakin.. Jos laitan sitä illalla ja aamulla meen ulos (kenties iho ärtynyt), niin onko riski saada jokin palovamma tms?

KIITOS, todella jos jaksat vastata kysymyksiini. Kävin siis lääkärillä ja kun sain tuon geelin ajattelin, etten siihe koske. Ajattelin odottaa vielä ihon paranemista ja käydä oikeella ihotautilääkärillä. Mut nyt kuitenkin aloin miettimään, että kun noita mustapäitä on ihan mukavasti, niin ne on niin riski isommille finneille... Joten ajattelin jos kokeilen voidetta edes ihan vähän, vaikka se on todella hintava..

Mulla on tärkeetä menoa viikonloppuna, joten ajattelin, etten ihan vielä viitsi ostaa voidetta, mutta tiistaina voisin sen ehkä käydä hakemassa. Joten siihen asti on aikaa vielä saada teiltä vinkkejä! :)

1

784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeiltu on

      Mulla ei auttanu ollenkaan. Iho oli suht ok kun aloitin epiduon..eipä ole enää. Iho ui rasvassa ja naama täynnä mustapäitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4223
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      225
      1692
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1430
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1019
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      959
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      939
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      919
    Aihe