Miksi kukaan ei halua enään virolaisia töihin?

Mikä vikana?

Mikä mättää?

16

410

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä niin o

      Yksinkertaisesti siitä syystä, että köyhillä ei ole enää rahaa rakennuttaa. Nyt rakentaa vain hyvätuloiset ja niille ei kelpaa sekundaarinen tekevät ulkomaalaiset, vaan ne käyttävät kotimaisia laatutekijöitä.

      • Takaisin eestiin

        Virolaiset ovat kalliita. Puolalaiset tekee puoleen hintaan ja ahkerasti. Polakit pesee ylimieliset eestiläiset sata nolla. Kukaan ei halua enään eestiläisiä säheltämään ja sotkemaan työmaita.


    • Pois Suomesta

      Olikos Lempäälän Lidlin lasiseinän ryssineet?

    • Vanhoja neukkuja

      Eestiläiset ovat tyhmempiä. Siksi niitä ei haluta töihin munimaan.

    • Ma en tieta

      Virolaiset ovat kalliita,hitaita,kielitaidottomia, jne. Kuinka lihanleikkaajasta tai kolhoosin traktorikuskista yhtäkkiä tulee ammattirakentaja?

    • Ma tieta
    • V_tun virolaiset

      Virolaiset työläiset ovat sossuja. Haastavat urakoitsijat oikeuteen.

      • mr hartia

        Nyt pojat suu kiinni, kun ette tiedä mistä puhutte! Lopettakaa perusteeton arvostelu.


      • Hävetkää
        mr hartia kirjoitti:

        Nyt pojat suu kiinni, kun ette tiedä mistä puhutte! Lopettakaa perusteeton arvostelu.

        Juuri näin. Virolaiset urakoitijat tekevät keskimäärin parempaa duunia ja ainakin hinta-laatu suhdetta kuin suomalaiset. Tämänkin keskustelun on aloittanut joku työtön suomalainen muurari joka ei viitsi takamustaan nostaa sohvalta ja syyttää siitä virolaista.


      • Virolaiset amatöörit
        Hävetkää kirjoitti:

        Juuri näin. Virolaiset urakoitijat tekevät keskimäärin parempaa duunia ja ainakin hinta-laatu suhdetta kuin suomalaiset. Tämänkin keskustelun on aloittanut joku työtön suomalainen muurari joka ei viitsi takamustaan nostaa sohvalta ja syyttää siitä virolaista.

        Totuus virolaisista: Virolaisista rakentajista 95% on täysiä paskoja. Kielitaidottomia,ammattitaidottomia jne. Täällä kommentoi kaikenmaailman omakotirakentajat jotka ovat itsekin täysiä amatöörejä. Oikeassa rakentamisessa esim. Kehä III:sen siltatyömailla ei ole ollenkaan virolaisia sössimässä. Sen takia lentoaseman liittymän sillatkin valmistuvat yli puoli vuotta etuajassa!


    • urakoitsija2

      Voiko tätä asiaa enää selkeämmin sanoa...Itsekin täysin samaa mieltä.
      Enkä ymmärrä miten joku voi kehua virolaisia heidän tekemisistään...,Itsekin alalla kohta lähes 30v toimineena, en vielä ole törmännyt yhteenkään virolaiseen jota voisi kehua aikaansaamisestaan.
      Halpoja kehuvat olevan, itse luotan vielä kotimaiseen...

      • maalarimestari

        No itsehän olen juuri nyt korjaamassa virolaisten jälkiä Tampereella... Tekivät hommansa, jättivät verot maksamatta, tekivät konkurssin(kaikki takuut meni siinä) ja nyt firmalla uusi nimi ja "uuden" firman nimissä olivat tarjoutuneet korjaamaan OMIA jälkiään. Tosin tunti velotuksella... Jostain syystä pääurakoitsia ei suostunut...;)


      • Loputon lista

        Ei kai siitä mitään tule jos ei osaa kieltä. Ei tietoakaan mitään piirustuksissa lukee. Mitä laastisäkkien kyljessä lukee. Mitä työohjeissa lukee jne.


      • Itkua riittää
        Loputon lista kirjoitti:

        Ei kai siitä mitään tule jos ei osaa kieltä. Ei tietoakaan mitään piirustuksissa lukee. Mitä laastisäkkien kyljessä lukee. Mitä työohjeissa lukee jne.

        20 prosenttia Suomen rakennustyöläisistä on Virolaisia ja saman verran on kortistossa Suomalaisia rakennusmiehiä.
        Virolaisen etu on tietysti halpa hinta Virolaisen työvoimavuokraajan kautta. Siinä sitten pestään rahaa ja tehdään monenmoista vilppiä.
        Suomalaisen yhteiskunnan veroraha jää saamatta ja sillä ylläpidettävää julkista taloutta jodutaan saneeraamaan. Virolaiset halvat tulevat järjestämään potkut monille kunnan työntekijöille, eivät pelkästään Suomalaiset rakennusmiehet valita ansiotasonsa romahtamisesta.
        20 prosenttia kunnan ja valtion työntekijöistä pidetään velalla töissä huippueduilla, siihenkin tulee äkkiä stoppi veikkaan.
        Seuraavaksi Virolaisia ja Polakkeja palkkaa Stara pääkaupunkiseudulla, kun se kilpailee yrityksiä vastaan hinnoilla. Saadaan kilpailijat polvilleen oikein yhteiskunnan avulla ja rahat ulos.


    • matti 12

      ko maa en tierä?

    • Paljon rakennuttanut

      Minulla on ollut työssä yksi virolainen, jonka työpanokseen olen ollut hyvin tyytyväinen.

      Puolalaisia olen työllistänyt Keski-Euroopassa. Ero puolalaisten ja virolaisten välillä on ollut se, että puolalaisilla on ollut akateeminen koulutus. Puolalainen sähköinsinööri korjasi siivoustöiden ohella myös sähkölaitteet. Puolalinen kirurgi oli erityisen hyvä ja tarkka siivoushommissa. Puolalainen matematiikan opettaja oli myös erinomainen, mutta halusi takaisin Puolaan.

      Virolainen työntekijä taas oli ihan pitkän linjan työmies ja kova kaivamaan lapiolla. Löi nopeudessa keskikokoisen kaivurin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2475
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1624
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      141
      1276
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      291
      1073
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1036
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      965
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      804
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      783
    Aihe