Massikassa sellainen häiriö että kovilla kierroksilla alkaa käynti tukehtua ja alkaa tulla mustaa savua mutta toisinaan paikallaan saa huudattaa eikä em. vika ilmene ennen kuin ajaa hetken aikaa ilmansuodatin ok polttoainereitit suodattimet ok uusi polttoaine tankissa imusarja ei tukossa onko vika syöttömumpulla?
MF135 käyntihäiriö
17
570
Vastaukset
- Mikä lienee
Lisäystä edelliseen myös suuttimet uudet.
- Musta savu
Liian vähän ilmaa polttoainemäärään nähden.
- Mikä lienee
Tervehdys
Mikäli vika edellämainittu niin mikä paikka olisi syynättävä/korjattava
konetta pyöritetty myös ilman suodatinta ja oireet samat.
- Tarkista pakoputki
Tukos voi olla pakoputkessakin.
- Dieselasentaja
Hei
Kerrotko kaikki mitä tapahtui ja missä järjestyksessä mitä tehtiin kun alkoi tapahtumaan.
Siis kun vika ilmeni- tietova...
Hehkutulppa vika mahdollinen.
- Mikä lienee
Tervehdys
Kun rupesi ahistamaan katoin ilmanp.sitten suuttimet joista kaksi olikin kehnoja mutta jotenkin pelissä mukana sitten hehkutulppa uusiksi sitten polttoainepuoli...... - Dieselasentaja
Mikä lienee kirjoitti:
Tervehdys
Kun rupesi ahistamaan katoin ilmanp.sitten suuttimet joista kaksi olikin kehnoja mutta jotenkin pelissä mukana sitten hehkutulppa uusiksi sitten polttoainepuoli......Uusitko vaan kaksi suutinta?
Kärkeen leimattu tyyppi vanhasta ja uudesta, kärjen valmistaja.
Ruiskutuspumpun tyyppi DPA 323 .... - Mikä lienee.
Dieselasentaja kirjoitti:
Uusitko vaan kaksi suutinta?
Kärkeen leimattu tyyppi vanhasta ja uudesta, kärjen valmistaja.
Ruiskutuspumpun tyyppi DPA 323 ....Kaikki uudet ja asia hoidettu ammattiliikkeessä... ei postimyynnin kautta ja pyttyjen päällä ei polttoainetta ahistamassa.
- Dieselasentaja
Mikä lienee. kirjoitti:
Kaikki uudet ja asia hoidettu ammattiliikkeessä... ei postimyynnin kautta ja pyttyjen päällä ei polttoainetta ahistamassa.
Pumpun tyyppi
- Tässäpä tämä.
Dieselasentaja kirjoitti:
Pumpun tyyppi
CAV keskipakoissäätäjä.vm 70
- Dieselasentaja
Tässäpä tämä. kirjoitti:
CAV keskipakoissäätäjä.vm 70
Numerot tyyppikilvestä
- Tässäpä
Dieselasentaja kirjoitti:
Numerot tyyppikilvestä
DPA 3230350
SET SW5777007672390
SER47576W L(?)ehkä l - Dieselasentaja
Tässäpä kirjoitti:
DPA 3230350
SET SW5777007672390
SER47576W L(?)ehkä lPumppu ok , onko sille tehty mitään prosessin aikana.
Onko venttiileitä tarkistettu.
Vika sopis siihen jos varret karstaiset ja joku venttiili hirttää kuumana kiinni ohjuriin ja jää auki.
Asiaa tukis myös rikki olleet suuttimet. Karstoittaa moottoria.
Irroita kuitenkin vielä hehkutulppa(vaikka uusi) imusarjasta ja kytke irralleen ulkopuolelle polttoaineputki kiinni. tarkkaile vuotaako. Jatkuuko oireilu. - Nyt pelittää
Dieselasentaja kirjoitti:
Pumppu ok , onko sille tehty mitään prosessin aikana.
Onko venttiileitä tarkistettu.
Vika sopis siihen jos varret karstaiset ja joku venttiili hirttää kuumana kiinni ohjuriin ja jää auki.
Asiaa tukis myös rikki olleet suuttimet. Karstoittaa moottoria.
Irroita kuitenkin vielä hehkutulppa(vaikka uusi) imusarjasta ja kytke irralleen ulkopuolelle polttoaineputki kiinni. tarkkaile vuotaako. Jatkuuko oireilu.Vika oli venttiilissä ja osin tukossa olleessa pakoputkessa.Kiitos avusta.
- Anonyymi
mulla samanlaista vikaa
- Anonyymi
starttipilotilla käy vähän
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741