Terve kaikki. Olen 16v poika ja en ole päässyt pois kotoa jo moneen vuoteen. (Asun maaseudulla) Kotona ei ole mitään tekemistä ollenkaan ja joudun pelaamaan tietokoneella. Vanhemmat eivät todellakaan halua viettää kanssani aikaa. He sanovat että pitääkö heidän viihdyttää minua kuin pellet? Kaiken lisäksi valittavat jatkuvasti että en osaa muuta kuin pelata. Sanoivat minulle että itse päättin sen että pelaan jatkuvasti. Mutta esim tänään olisi mahdollisuus lähteä Rovaniemelle, mutta eivät ota, koska pitää muka olla siskon ja mummin kanssa täällä kotona. Mutta miten sitten hän pärjää yksin kun olen pelaamassa? Sanoin heille että jos itse päättin niin että pelaan, miksen voi päättä että lähtisimme johonkin. Arvatkaa mitä, sanoivat että eivät mitenkään voivat auttaa. No TÄSSÄ ON MAHDOLLISUUS lähteä Rovaniemelle. Olin siellä noin 3v. sitten ja en ole käynyt missään jo 3 vuoteen. Joka kerta kun herään ja meneen koneelle (kesälomalla) ajattelen, että voi pa*ka ku ei mulla ole elämää. ONKO MUKA normaalia että minä käyn jossain vi*un Rovaniemellä ja olen saatanan iloinen siitä, silläaika kuin muut käyvät jossan Pariisissa? Voi saatana ku tekee mieli vetää itsemurhan... Ja määä itken joka helevetin kerta ku en kestä tätä... Eikä kukaan välitä tästä.
Vihaan elämääni...
3
169
Vastaukset
- Lähes syrjäydyin
Hei!
Olet jo 16-vuotias ja ihan siinä kynnyksellä, että saat pian koko elämän itsellesi. Aika, jolloin olet fyysisesti riippuvainen vanhemmistasi alkaa lähestyä loppuaan. Pian olet laivan kippari ja jos pelaat korttisi oikein, matkustat vielä Pariisiin ja aika moneen muuhunkin paikkaan.
Nyt lopetat itsesäälissä kieriskelyn siihen paikkaan! Miten peruskoulusi sujui ja oletko hakenut opiskelupaikkaa? Jos peruskoulusi meni poskelleen, niin nyt koulujen alkaessa marssit kansliaan ja ilmoittaudut numeroiden korottajaksi. Toinen vaihtoehto on kymppiluokka. Jos ysi on vielä käymättä, niin nyt laitat kaikki paukut siihen, että tulee mahdollisimman hyvä todistus. Sitten haet opiskelupaikkaa vaikka Romaniemeltä ja kerrot vanhemmillesi, että se on moro.
Opiskelutouhujen lisäksi alat harrastaa liikuntaa. Tietokone kiinni, lenkille, puntteja ylös, pyöräilyä ja uintia. Hyvä fyysinen kunto nostaa mielialaa ja antaa tunteen oman itsen herruudesta.
Näillä on menty täälläpäin eteenpäin. Olin hyvin paljon kuvaamasi kaltaisessa tilanteessa vuonna 1984. Tietokoneita ei ollut, mutta luin kirjaa sohvalla ja ihmettelin, miksei kukaan välittänyt minusta. Kaikki, peruskoulua myöten oli mennyt päin mäntyä. Lähdin purkamaan vyyhtiä huonon koulutodistuksen parantamisesta ja liikunnasta. Oli uskomatonata, miten samat opettajat, jotka olivat riidelleet kanssani muutamaa vuotta aiemmin, tukivat minua. Pääsin jatkokoulutukseen ja olen ollut hyvin sijoittuneena työelämässä jo kymmeniä vuosia. Matkusteltu on paljonkin, mutta sinne Pariisiin en ole vielä minäkään päässyt : - )
Muista, että kukaan ei elä puolestasi ja vanha sanonta kissan hännästä pätee vielä tänäkin päivänä.- murkkujen äiti
Todella hienoa, että kannustat aloittajaa. Tsemppiä minunkin puolestani!! Elämä on vasta edessä ja itse voit ohjata sen suuntaa..
- Epäiloinen
Kiittos! Mutta pelottaa uudet asiat, esim pois muuttaminen, mistä saa rahaa, asunnon jne. pelottaa että kaikki menee pieleen :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721