Onko kellään tietoa miten Windows 8 tuotetunnuksen saisi esiin bios tilasta?
Mistä tai miten saa läppäriin asennettua Windows 8 uudestaan, kokeilin Windows 8.1 Pro levyltä asentaa mutta läppäri sanoo että annettu tuotetunnus ei kelpaa tähän versioon, tai jotain sen tyylistä.
Sehän siis haistaa sen tunnukse automaattisesti ja ei kelpaa muka.
Mistä siis uusi media, lisenssihän mulla on, mutta sitä en näe?
Mistä tai miten saa läppäriin asennettua Windows 8 uudestaan, kokeilin Windows 8.1 Pro levyltä asentaa mutta läppäri sanoo että annettu tuotetunnus ei kelpaa tähän versioon, tai jotain sen tyylistä.
Sehän siis haistaa sen tunnukse automaattisesti ja ei kelpaa muka.
Mistä siis uusi media, lisenssihän mulla on, mutta sitä en näe?
Vastaukset 104
Vanhimmat
http://www.magicaljellybean.com/keyfinder/
Kokeile tuolla.
Uudelleenasennus onnistuu näin: http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/restore-refresh-reset-pc
Siis kiintolevy on pyyhitty sileäksi, alunperin palautus osiot on vahingossa pyyhitty pois jq nyt pitäisi saada win asennettua ihan tyhjältä pöydälä, homma toimii siihen asti kunnes se automaattisesti haluaa laittaa biosiin kirjoitetun tunnukden joka ei toimi.
Jos saisin tunnuksen esiin, voisin kokeilla sen laittaa käsin ja asennetaa windows 7 päälle.
No ÄLÄ NYT VIITTI!?
BIOS ei:
1. Yksinkertaisesti TIEDÄ että mikä käyttöjärjestelmä siihen on asennettu!
2. Ei ole edes OLEMASSA mitään "BIOS ohjelmia" jolla moisen saisi tietoonsa! :/
Juu toikin toimii, jos tön sökön kovalevyn iskee kiinni toiseen WINDOWS masiinaan, ja jos BIOS/Windows yleensä tunnistaa sen?
(Itte luottasin kyl PAAALJON enemmä Linux pohjaseen ratkasuun, koska hyvin harva Winkku softa osaa ees esittää kiintolevyn S.M.A.R.T tietoja! :/ )
Kyllä on.
http://forums.lenovo.com/t5/Windows-8-and-8-1-Knowledge-Base/How-to-find-the-product-key-on-a-preinstalled-version-of-Windows/ta-p/1100539
Onko?!
Tuossa kylläkin puhuttiin pelkästä BIOS-MENUSTA, eikä suoranaisesti BIOSista!?
(Ja tokihan BIOSilla SAA toteutettua LÄHES mitä vaan, osaajan se sentään lukea vähintään raaka-dataa kiintolevyltä, mutta mitenkään YLEISTÄ tämä ei kyllä ole, koska useimmat BIOS valmistajat eivät pidä moisen informaation näyttämistä mitenkään oleellisena? (Ehkä kuitenkin PITÄIS? Ei toi mun mielestä pahastakaan ois?) Itse en ole kyllä vielä _muutamaa_ konetta räplätessäni vielä moiseen törmännyt kertaakaan.
PS: Ja monet - varsinkin läppäri - toimitsijathan tilailevat muutenkin suht kustomoituja BIOSeja kapistuksiinsa, että tällä puolella saattaa olla jopa paljon yleisempää? Itse olen keskittynyt lähinnä pöytäkoneisiin.
https://www.youtube.com/watch?v=71Vc9QiraQE&list=UU6vJmpXI-QB0wJc3dhPRSlw
Siinä on ohjeet miten saa tunnuksen ilman ohjelmia.
Mikä Win8 versio siinä koneessa alunperin oli?
Siinäpä kysymys, mutta ilmeisesti juurikin pro mutta oem ilmeisesti.
Lenovon läppäri on kyseessä.
Vapuselle: Kokeilen nuitakin.
No jos sulla on se edellinen asennettu Windows siellä kovalevyllä (joka on jostain syystä sekasin, eikä käynnisty, jos oikein ymmärsin?) niin sun pitää ensinnäkin asentaa joku pendrive käyttis millä saat sen madiinan käyntiin USB-tikulta. Sen jälkeen siun pitää asentaa siihen joku HD fixaus softa joka osaa lukea sen kiintolevyn raaka-dataa. Sen jälkeen sun pitää hommata joku näistä:
http://pcsupport.about.com/od/productkeysactivation/tp/topkeyfinder.htm
Joka osaa irrottaa sen sunwanhan käyttiksen rekisteristä sen product keyn!
Toinen vsihtoehto sit on et isket sen kovalevys jokun kaverin koneesees, ja teet noi samat hommat?
Ja jos sä et saa sitä kovalevyäs tunnistumaan pendrivella, etkä ees kaveriskoneella, niin sitten se on niin sökö - ja kallis korjauttaa - et säästät huomattavasti rahaa jos ostat vaan suosiolla uuden Winkun! (Tai ilmasen Linuxin! :P )
Ja ei kone mene rikki siitä että kiintolevy on tyhjä, esimerkiksi jos vaihda uuden kiintolevyn ja haluaisin siihen uuden windows8 puhtaana asennuksena, lisenssihän on mutta biosissa.
Mitään korjautuksia ei tarvi jos windowsin asentaa.
Ja missä kohtaa mainitsit että aikomuksenasi on asentaa täysin uusi, tyhjä, kiintolevy?
(Ja mitäs sille vanhalle sitten tapahtui, että se pitää vaihtaa!?)
Vai onko sun meininkis nyt SITTENKIN se, että oot ostanu/varastanu käytetyn läppärin, ja et nyt pääse sisään siihen salasaan takia, ja pyydät meiltä ohjeita että miten se onnistuisi? :)
1. Tiedän
2. Ei tule tapahtumaan
Se oli esimerkki koska asia on sama, kiintolevyni on tyhjennetty.
Vapunen voisi kohta alkaa poistamaan tuollaisia viestejä.
Ja muuten kun tuossa alat varastetuista läppäreistä horisemaan niin jos ja kun et älynnyt edes viesteistäni lukea niin kyse ei ole mistään kirjautumisesta ja sen salasanasta vaan puhtaasta Windows asennuksesta.
Oikeasti on aika iso ongelma kun omistan lisenssin windows 8 mutta en saa mediaa asennettua.
>Oikeasti on aika iso ongelma kun omistan lisenssin windows 8 mutta en saa mediaa asennettua. <
Ei tuossa ole mitään ongelmaa.
Myös varastettuun läppäriin tarttee asentaa uusi käyttis, jos sä et tiedä sen salasanaa! Eikö niin?
Pilasit asiallisen mysymykseni ja sekoilet jotain omiasi.
Edelliselle nimimerkille että jos ei ole ongelmaa niin kerroppa miten sen windowsin saan asennettua.
mistä hiton salasanoista yleensä selität, lue oikeasti ajan kanssa kirjoitukseni jotta tajuat, ota vaikka tunti yhden lauseen hahmotukseen,
PS: Jos sun aikomus on kräkätä joku winkku, niin: en duosittele, ja tähän on multa turha pyytää enempää apua.
Ei ole mistään piraateista kyse, mulla on lisenssi jota en näe ja windows 7 ei näe sitä.
Asensin windows7 koneilu tilaan jos saisin jotenkin windows 8 takaisin mutta kun ei ole sitä tunnaria.
Hommaa jostain Windows 8 asennusmedia ja vaan asennat sen. Jos siin koneessa on UEFI-BIOS niin se hakee sen tuotetunnuksen automaattisesti tuolta. Varmista vaan et se Windows versio on sit kans tismalleen sama joka siinä koneessa jo oli?
http://pcsupport.about.com/od/windows-8/a/windows-8-product-key.htm
Tuolla on myös joitakin ohjeita.
Pitäisi olla se alkuperäinen windows8 käynnissä jotta tuo ohjelma löytäisi sen avaimen.
Ainut paikka mistä sen saattaa saada on komentokehotteessa win korjaustikun kautta, windows 8 pro asennuksessa se tosiaan syöttää sen koodin itse mutta sanooettä koodi on eri käyttöjärjestrlmään.
Saako jostakin vielä sitä windows 8 kokeiluversiota ladattua, jos saisin koneeseen windows8 edes hetkeksi niin voisin kokeilla palauttaa oman varmuuskion asentamalla Lenovon varmuuskopioohjelman siihen takaisin.
Olisikohan tuo koodi mahdollista saada ottamalla Microsoftille yhteyden, tuossa sun linkissä lukee että:
If you need to install Windows 8 but wasn't successful finding your Windows 8 product key with a product key finder program, you have two more choices:
Jäi loppuosa pois.
You can request a replacement product key from Microsoft or you can purchase a new copy of Windows 8.1, which will of course come with a new and valid product key.
Olen myös varmuuskopioinut windowsin mutta lenovon omalla ohjelmalla, mutta siinä on ongelma kun en saa kasia koneeseen edes kokeilutilaan asennettua jolloin voisin asentaa lenovon pamautus ohjelman ja sen kautta varmuuskopion.
Saakohan sen toimimaan win 7 kautta?
Ehkä kannattaisi lueskella ohjeita Windowsin sivuilta, ihan suomen kielellä löytyy.
Seiskan asennuksessa ei ole ollut ongelmia, se asentuu kun tökkää (ehjän)asennusmedian koneeseen.
Mutta jotkut kasit kai vaativat koneeseen toimivan Windowsin asentuakseen.
Läppäreiden mulana tulee nykyaikana windows 8 ja mitään tarroja ei enää liimailla jotta uudelleen asennus olisi mahdollisimman hankalaa.
Lisenssi kyllä on kirjoitettu biosiin, ja se tulee automaattisesti kun lykkää eindows asennus median koneeseen, mutta kun se ei kelpaa.
Olen formatoinut kiintolevyn, mutta en ole onnistunut asentamaan Windows 8 uudestaan, lisenssi ei kelpaa kuten olen sanonut.
timppa tuolla ylhäällä selittää ja sekoilee jostain windowsin sisäänkirjautumisista ja ei tajua lukea ongelmaa.
Tuhositko palautusosion koneen kiintolevyltä?
Näinhän minä kirjoitin monessa eri viestissä, ja siksihän tämä ongelma onkin.
Kiintolevy on formatoitu.
Jos formatoit vain C-osion, niin palautusosion pitäisi olla vielä olemassa. Voi tietty olla että boot-sectori meni formatoidessa, eikä palautusosiota löydy automaattisesti. Muistaakseni siihen on jokin keino sen palauttamiseen.
En keksi oikein muuta kuin
1. Etsi netistä (haittaohjelmista puhdas) asennusimage mikä hyväksyy tuoteavaimesi
2. Ota yhteyttä läppärisi valmistajaan ja pyydä heiltä palautuslevyt maksua vastaan
Pitää mikkikseen ottaa yhteys jos ei muu auta.
Harmittaa kun on lisenssi mutta ei saa laillista windowsia takaisin.
http://www.askvg.com/download-windows-8-1-enterprise-edition-free-preview/
tuokin on mahdollisuus, ainakin kokeilla.
Onko tuo Microsoftin sivu mistä tuon saa ladata?
Pitäisi kirjautua ja mikkiksen tunnarithan mulla on, tuo saattaisi jopa pelastaa tilanteen.
http://support.microsoft.com/kb/2750773
MS sivuilta löytyy kaikenlaista kun vaan etsii.
onhan siellä, mutta miten saan windowsin päälle, eli asennettua, siinä se ongelma.
Keinot alkaa olemaan vähissä.
Kokeilin Lenovon palautustyökalulla palauttaa ottamani varmuuskopion mutta eihän se ohjelma käynnisty oikein kun sanoo että palautustiedostot puuttuu kiintolevyltä.
Elikkä ainut keinoni on saada joko oikea asennusmedia jostakin jonka windows asennus toimii boottaamalla / ottamalaa sen koodin biosista, mutta mistä oikea media?
Toinen keino on saada se koodi jostakin esiin ja kokeilla kirjoittamalla se käsin sitten windows 8 asennuksessa.
Kyllä on naurettavia nämä nykyläppärit kun ei anneta asennusmediaa tai edes lisenssitietoja tarroina koneessa kuten ennen.
"Siis kiintolevy on pyyhitty sileäksi, alunperin palautus osiot on vahingossa pyyhitty pois ...."
Siis, kuka on naurettava ???
Ilmainen ohjelma joka etsii k a i k k i rekisteröintitiedot kaikista asennetuista ohjelmista, sen etsimiseen Googlen avulla kului lähes kaksi minuuttia.
Niin, kiintolevy on formatoitu jolloin palautusosiot on kadonneet tietenkin.
lisenssikoodin sain jo selville.
Naurettavia on nämä nykyläppärit kuten sanoin.
Ps. Vapuselle on taas siivottavaa.
>Niin, kiintolevy on formatoitu jolloin palautusosiot on kadonneet tietenkin.
lisenssikoodin sain jo selville.
Naurettavia on nämä nykyläppärit kuten sanoin.<
Ei ole läppäreiden vika. Microsoftin vika.
Lenovolta tietenkin jos olet Windowsisi tuhonnut.
No palauta ne palautusosiot varmuuskopioista.
Ei vaan käyttäjän vika. Jos varmuuskopioita ei ole ja itse tuhoaa ohjelmansa niin se on aina käyttäjän vika.
Nappo kiinni ja vatipäistä vastailla ikivanhoihin viesteihin.
Ei onnistu kun lenovon varmuuskopio vaatii palutusosiotkiintolevyltä.
Ei ole vaan Ubuntun vika koska se tuhosi palautusosiot, siitä on ollut juttuakin, en ole ainut jolla tämä kävi.
Ubuntuun ei siis kannata koskea.
Ubuntu ei tuhoa mitään palautusosioita. Se on mahdotonta.
Kyllä tuhoaa, se että sinä et ymmärrä on mahdollista.
Ubuntussa ol bugi joka tuhosi kiintolevyn.
Kuka vatipää nostelee vanhoja ketjuja, muistatkos?
Ei se sitten ole oikein tehty varmuuskopio.
En minä ole mitään vanhoja ketjuja nostellut ja Ubuntu ei pääse itsestään mihinkään kiintolevylle eikä varsinkaan varmuuskopioihin.
Se on siirretty käyttäjän vastuulle ja hyvä näin. ( Oli jo Windows 7 aikaan) Windows 8 versiossa pystyy tekemään palautus usb tikun.
Antaa olla.
googleen hauks jotain
hack win8 product key
(tiedon hankkiminen sallittuu (käyttö saattanee olla Kielettyä ?))
Itse olen tehnyt tietokoneeni palautusosion hp:n ja cyberlinkin ohjelmalla muistitikulle siltä varalta jos kun se palautusosio on täällä koneen levyllä, ja jos se levy menee rikki, niin mä saan edes palautettua tän windows 8 tälle koneelle. Ja tein tämän palautusosion kopion heti kun ostin uuden tietokoneen.
Siinäpä on miiten sellainen homma että jos koneen mukana tulleella palautus ohjelmalla teet näköiskopion ja joskus kiintolevy hajoaa tai palautusosiomkatoaa kiintolevyltä niin palautus ei onnistu enää koska tietokoneen omislla ohjelmilla tehty palautustiedosto vaatii että ne palautusosiot on kiintolevyllä, sehän tässä alunperin oli itsellänikin ongelma, olin tehnyt palautuskuvan mutta eipä toiminut kun kiintis oli tuhonnut palautusosiot.
Ainut toimiva keino on Windowsin omilla työkaluilla tehty näköiskopio tai ulkopuolisilla ohjelmilla jotka vaatii sitten asennuksen ensin ja sitten palautuksen.
Nämä on melkoisia pelle laitteita nykyään.
Kyllä se toimii sillä MS itsekin kertoo että palautusosion voi huoletta poistaa kun on tehnyt tämän tikun.
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/create-usb-recovery-drive
"Voit säästää tilaa poistamalla palautusnäköistiedoston tietokoneestasi ja käyttämällä sen sijaan palautusasemaa."
Niinhän minä sanoin, mutta kannettavan omilla ohjelmilla et saa palautettua jos palautusosio on tuhoutunut.
Myöskään normaali windows levykuva ei asennu vaan pitää olla juuri läppäreille räätälöity versio windowsista.
Lenovolta tilaisin levy sinun tapauksessasi. Ei ainakaan Acerilla aikanaan paljoa maksanut ja todella helppo homma kun saa postissa sopivat mediat. Kyllä siihen aikaa palaa aivan älyttömästi metsästää niitä sopivia medioita pitkin nettiä ja poltella levyille tai laitella tikuille.
Omassa Asus koneessani pystyi polttamaan palautusosion DVD levyille ja niin kone kehottikin tekemään heti ensi käynnistyksellä.
Mutta Lenovolla on näköjään viety säästölinja astetta pidemälle jossei tämä ole enää mahdollista.
Tai sitten kyseessä on rahastus. Saadaan ihmiset vaihtamaan tiheämpään konetta kun tehdään ne mahdollisimman vaikeaksi pitää kuosissa.
Eipä tarvi lenovonkaan koneita enää ostaa. Haittaohjelmaonelmia ja huonot palautussysteemit.
No palautus systeemi on itsessään todella hyvä koska on jopa oma nappula rakennettu koneeseen sitä varten jonka nimi on Novo, mutta homma toimii vain niin kauan kun palautusosiot on kiintolevyllä.
Jos kiintis hajoaa, niin silloin ollaan taas samassa tilanteessa kuin mikä mulla kävi, eli osiot on tipotiessään.
Noh, homma on ollut kunnossa jo pitkään ja teinkin windowsin omilla työkaluilla näköiskopion jolla saan aina asennettua uudestaan windowsin vaikka uudelle kiintolevylle.
En tiedä miksi tätä ketjua ei olla laitettu lukkoon, vieläkin porukka jaksaa vastailla tähän ketjuuni.
Niin, kun pitää olla varmuuskopiot koska se palauttaminen tapahtuu sieltä palautusosiolta.
Kiintolevy tosiaankin voi rusahtaa milloin vain, eli jos tietokoneen mukana ei tule asennusmediaa niin ensimmäinen operaatio on tehdä sellaiset varmistukset millä saa tietokoneen samaan kuntoon kuin se oli tehtaalta lähtiessä. Sehän on aina niin, että varmistuksista huolehtiminen on käyttäjän omalla vastuulla (kysy vaikka vakuutusyhtiöstä).
Tietokoneen käyttöohjeissa kerrotaan miten se tehdään. Toinen tapa on esim. Clonezilla.
Lenovossakun on varmuuskopio ohjelmisto ja sillä tein varmuuskopion joka ei pelaa jos ja kun palautusosiot katoaa kiintolevyltä.
Etkö sinä käsitä mistä puhutaan vaikka ketju on paisunut kuin pullataikina ja samasta asiasta on jankattu jo kuukauden päivät, asiakin on jo ollut todella kauan kunnossa ja ratkaistu.
Missään ei oltu kerrottu että Lenovon omaa varmuuskopiointi softaa ei tule käyttää vaan on tehtävä windowsin omilla ohjelmilla näköiskopio joka ei silti palauta windowsia ostotilanteeseen vaan omaan näköiskopioon,
Siellä on voinut olla useita varmuuskopio-ohjelmistoja tai se varmuuskopio-ohjelmisto on vaatinut sitä, että sinun pitänyt varmistaa se käyttöjärjestelmä ensiksi.
Käyttämäsi varmuuskopio-ohjelmisto on voinut varmistaa esimerkiksi profiiliasi tms. tai muutoksia jotka on tehty asennuksen jälkeen.
Eli epäilen huolimattomuutta ohjeiden lukemisessa.
"Onko kellään tietoa miten Windows 8 tuotetunnuksen saisi esiin bios tilasta?"
Teet jotain väärin. Windows 8 aktivoituu automaattisesti sillä tunnuksella.
"Mistä tai miten saa läppäriin asennettua Windows 8 uudestaan, kokeilin Windows 8.1 Pro levyltä asentaa mutta läppäri sanoo että annettu tuotetunnus ei kelpaa tähän versioon, tai jotain sen tyylistä."
BIOS:ssa oleva tuotetunnus viittaa siihen, että on ollut esiasennettu Windows joten asennat sen Windows 8:n siltä asennusmedialta millä se läppäri on alunperinkin asennettu. Yleensä niissä on palautusosio tai tulee mukana jotenkin muuten se asennusmedia.
Jos olet ostanut uuden Windowsin niin sen mukana toki tulee uusi tuotetunnus.
Sehän siis haistaa sen tunnukse automaattisesti ja ei kelpaa muka.
Mistä siis uusi media, lisenssihän mulla on, mutta sitä en näe?
Niin kuin pitääkin. Windowsin aktivointikoodi on kytketty asennusmediaan jotta väärinkäytökset menisi vaikeammaksi. Sehän on ihan oma vika jos menee tuhoamaan sen ohjelmiston mistä on maksanut.
Eipä tässä mitään, saa ne palautuslevyt valmistajalta. Varaosatakuu on voimassa. Microsoft voi myös auttaa ongelmassa myymällä uuden Windowsin.
Eli ongelmaa ei ole ikinä ollutkaan. Käytetään vaan niitä järjestelmiä kuten on tarkoitettukin.
Niinhän se on, mutta nyt ei ollut kysymys siitä kuka on syyllinen, kuka vatipää jostelee vanhoja keskusteluja?
Ubuntu oli kuitenkin se syyllinen.
Ubuntulla myydyissä tietokoneissa ei ole mitään Windowsin aktivointikoodeja, ja itsestään Ubuntu ei mene mihinkään tietokoneeseen eikä se pääse mitään varmuuskopioita tuhoamaan. Se on mahdotonta.
M-Kar etsii aina syyllistä, hän ei ole ratkaisukeskeinen.
Vähän inhimillisyyttä, ihmiset tekee virheitä, eikä sille mitään voi . . .
Mutta virheistä oppii yleensä enemmän kuin onnistumisista.
Ratkaisu on ilmeinen. Palauttaa varmistuksista sen palautusosion ja asentaa uusiksi.
Jos ei varmistuksia ole niin kysyy laitevalmistalta asennusmediat.
Yleensä kun vika on käyttäjässä ja jos tarvitsee maksella oppirahoja niin alkaa se länkyttäminen ja silloin joutuu todentamaan myös sen syyllisen kun länkyttäjät haluaa että joku muu maksaisi käyttäjän omat hölmöilyt.
Minkähän takia ylläpito viestejäni on poistellut ja sinun huuhaa jutut jätetty?
Etkö sinä käsitä että ne varmistukset ei toimi kun palautusosiot on tuhoutuneet.
Turhauttavaa keskustella kanssasi.
Varmistus on silloin tehty väärin. Oikein tehty varmistus on sellainen jolta tietokoneen saa palautettua täysin samaan tilaan kuin se oli tehtaalta lähtiessä. Jos varmistukset on sössitty niin silloin voi kysellä sieltä Lenovolta asennusmedioita.
Voisi kuvitella että ne ovat olleet asiattomia, on alettu lässyttämään jostain Ubuntusta joka ei tähän liity mitenkään tai muuta vastaavaa.
Sitä kun on työkseen noita tietokoneita korjannut ja ongelmia ratkonut yleisesti prosessi menee niin, että puristellaan asikkaasta mahdollisimman paljon tietoa mitä tapahtui, mitä tehtiin ennen ongelmaa, miten ongelma voidaan toistaa, versiotietoja jne.
Ja sitten on seuraavat faktat:
1. Varmistuksista huolehtiminen on asiakkaan vastuulla
2. Jos ongelman ratkaisuun liittyy käyttöjärjestelmän asentaminen (asennus sotkettu, kiintolevy rikki jne.) niin asiakkaan tehtävä on huolehtia siitä, että jonkun Windowsin asennusmedia löytyy ja se median pitää olla se mikä on kyseiseen laitteeseen/tuoteavaimeen sidottu. Muussa tapauksessa tulee hintalisää Windowslisenssin verran.
3. Jos pitää palautella jotain hääkuvia jostain paskana olevalta kiintolevyltä niin se jätetään palautukseen erikoistuneiden firmojen huoleksi. Niitä ei välttämättä saa koskaan takaisin jos huonosti on käynyt ja hintalisää tulee vähintään tuhat euroa.
4. Kaikissa yhteensopivuuteen liittyvissä asioissa teknologian pitää olla joko standardia tai yhteensopivuus pitää olla luvattuna jommassa kummassa liitettävässä komponentissa. Jos mitään ei luvata niin asiakas voi varautua kustannuksiin joita tulee uuden yhteensopivan komponentin ostossa. Komponentti voi olla ohjelma, keskusyksikön osa, oheislaite jne.
...
Ja nuo kattaa melkoisen suuren osan kaikista "ongelmista". Toki sitten on näitä "tietokone toimii hitaasti" (mistä lähtien?), "netti toimii hitaasti" (kuinka nopeasti sen pitäisi toimia?) jne.
Lähtökohtaisesti tietokonehuollon, laitevalmistajan, Microsoftin tai kenen tahansa puolesta asiakas saa sotkea tietokoneensa vaikka joka viikko. Rahaahan siitä tulee.
Tästä syystä on hyvä tiedostaa se kuka on sählännyt että voi reklamoida ja pistää jonkun maksamaan. Eli kun joku muu sählää niin sehän se sitten hoitaa ongelmansa kuntoon.
Sellaista et pysty Lenovon ohjelmilla tekemään.
Asiaa on puitu jo kuukausia.
Niin, sinä mainitsit Ubuntun, sinäkö ilmoitit asiattomaksi viestini?
En, kyllä se oli tuo "ubunturuskea" hihhuli.
Mikähän mahtaa olla tietokoneen malli? Yleensä näiden käyttöohjeet löytyy netistä että voi varmistaa asian.
Toistaiseksi en ole kuullutkaan sellaisesta tietokoneesta jonka ohjelmistoja ei pysty varmistamaan joten oletus on että on käytetty väärin.
Eihän tällä foorumilla kukaan maksa mitään.
Jos länkyttäminen pännii noin, niin kannattaisi varman vaihtaa foorumia. :)
Tiedät usein ratkaisun, muttet sitä kuitenkaan kerro, vaan itse länkytät jotakin aivan muuta.
Ei satu silmiin sellaista nimimerkkiä mutta taidan muistaa että mainitsin viesteissä vain totuuden että Linux Ubuntussa oli bugi joka formatoi kiintolevyltä windowsin todella herkästi, asia on korjattu myöhemmissä jakeluissa.
Siitä on juttua netissä ja viestini on täysin asiaan kuuluva eikä ole mitenkään asiaton koska olen koko ketjun aloittanut.
Ubuntu tuhosi windowsini, sanon sen nyt suorempaa, katsotaan onko tämäkin asiaton.
Tiedän ratkaisun kyllä mutta en kuukausia sitten aloittaessani ketjun tiennyt, sinä nostelet vanhoja ketjuja ja alat pätemään.
kuinka useasti se pitää sanoa että ASIA ON RATKAISTU JA KUNNOSSA!
Ketjun voi lyödä lukkoon.
Vastaukseni oli M-Karille ei sinulle!
Okei, sori.
Tuossa on muuten ihan uutinen jonka sattumalta löysin joka aiheutti minulle tämän windowsin menetyksen alunperin.
Että ei tarvi ilmoitella asiattomaksi kun faktaakin lyön pöytään.
http://www.omgubuntu.co.uk/2014/08/ubuntu-installer-bug-wipes-partitions
Tuo on merkityksetöntä koska aina ennen käyttöjärjestelmän asennusta, kaikesta mitä on koneella pitää olla asianmukainen varmuuskopio.
Siitä ei ollut kyse mikä on oikein ja milä väärin vaan siitä että tuo tapahtui ja on tapahtunut usealla muullakin Ubuntun bugista johtuen pääasiassa.
Ja minullahan oli asianmukainen varmuuskopio, Lenovon omilla softilla tehty.
Täysin merkityksetöntä. Käyttöjärjestelmää asennettaessa ihan normaalisti tyhjätään kaikki tietokoneelta. Se että olet itse asennellut Ubuntua ei ole mikään syy siihen, että varmistuksesi on väärin tehty.
Sitten ei pitäisi olla mitään ongelmaa. Sinä sanoit kuitenkin että ei toiminut koska tarvitsee palautusosion, joka tarkoittaa sitä että et ole asianmukaisesti varmuuskopioinut.
Se että et ole viitsinyt sanoa edes tietokonemalliasi että voisi linkittää käyttöohjeen sivuun jossa kerrotaan kuinka asennusmedia varmuuskopioidaan kertoo jo jotain huolimattomuudesta.
Sinun on ihan turha enää kaivella mihinkään yhtään mitään ohjeita, etkö jo tajua että homma on ratkaistu.
Lenovon ohjelmilla tehty varmuuskopio / näköistiedosto ei asentunut koska Ubuntu tuhosi asennuksessa kiintolevyltä sen osion ja palautus ei toiminut,mei edes lataamalla uudestaan palautus ohjelmistot kun olin saanut windowsin takaisin koneeseeni.
Jos se sua nyt niin kovin kiinnostaa tuo koneeni malli jolla ei ole mitään merkitystä enää, eikä alunperinkään koska kyse oli Windowsista.
Lenovo G505 S
Käyttöohje ei antanut ymmärtää kuinka tehdään palautusmedia joten tämä voi tosiaankin olla sellainen tietokone, jossa varmistus täytyy tehdä esim. Clonezillaa käyttämällä ennen käyttöönottoa.
Hyvin erikoista touhua. Tuo Lenovon tietokone ei välttämättä ole Suomen kuluttajalainsäädännön mukainen kun tuota ei ole ohjeistettu. Siinä nyt näkyy hehkutettavan sitä yhden napin recovery/backup toimintoa joka on selvästikin riippuvainen backup osiosta, sillä käyttöohje ei kertonut kuinka tehdään asennusmedia jolla palautetaan tietokone tehdastilaan.
Se backup osio kun ei missään nimessä ole pysyvä vaan vika kiintolevyssä voi tuhota sen.
Aivan, hyvä että pääsimme yhteisymmärrykseen.
Mutta tosiaan homma on ollut pitkään jo kunnossa ja nyt on Ubuntu sekä Win 8 samassa koneessa toimivana ja näköiskopio on otettu Windowsin omilla työkaluilla tulevaisuuden varalle.
Sitten se on tehtävä jollain muulla ohjelmalla millä homma onnistuu. Minä voin myös tehdä homman puolestasi muutaman kymmenen euron hintaan.
Tekeekö tuo trollaaminen ja tahallaan asioista kiertely olon paremmaksi?
Täytyy olla juuri kyseiselle koneelle tarkoitettu Win versio, mikään muu ei kelpaa. Vain se hyväksyy tuon biosissa olevan asennus serien, mikään muu ei käy. Versiota ei saa mistään imuroitua, sitä ei Mikkis jaa, eikä kukaan muukaan. Vain Lenovolta tilattu recovery tiedosto kelpaa.
Mää käytän sellaista kun Read&Write unlity. Löytyy Googlettamalla (en nyt muista osoitetta josta löytyy). Sillä saa selville (UEFI)BIOS:iin kirjotetun asennusavaimen. Sieltä ACPI/MSDM.
Löytyy ainakin Toshiban asennusavain...
Kirjoitus virhe tuli: Siis Read & Write Utility. Uusinta versiota en nyt jaksa muistaa..
Joo, asennusavain kyllä löytyy tuolla ohjelmalla, mutta mistä löytyy Windows mihin se sitten kelpaa käyttistä aktivoidessa ? Eipä taida löytyä, mitkään normi 8 / 8.1 ei käy.
Juuri näin, avain ei kelpaa muuhun kuin juuri läppäreille muokattuun versioon, onneksi google auttaa ja homman saa kyllä ratkaistua.
No, laita tänne infoa miten asian ratkaisit, ehkä on muitakin jotka assian kanssa painivat.
No empä laita, googlettakaa kuten minäkin jouduin tekemään, apua ei täältä kunnolla herunut, ketju on jo vanhentunut, aloita uusi ketju jos asia kiinnostaa.
Asia on ratkaistu tässä ketjussa. Palautetaan varmistuksista se palautusosio tai kysellään tietokonevalmistajalta oikea asennusmedia.
Mitä sä sillä avaimella edes teet?! Jos se winkku osaa sen itsekin hakea sieltä asennusvaiheessa? Eihän toi edes kysy sitä asennusvaiheessakaan, niin ihan turhaa työtä!