Liedon Susi

joku oli

Ammuttiin vuonna 1889

30

787

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuonna 1921

      viimeisin kai

      • enää tappanut

        ei se ihmisiä jälkimmäinen


      • jossakinolise

        1932.


    • viimeinen uhri

      1881 Vahdolla

      • ......

        .


      • jossakinolise

        1932?


    • nykyisinkin

      On näitä joskus

      • ihan juuri kävi

        Viimeksi oli yksi


    • Luihu

      Että oikea Susi??Haluaisin nähdä?Luulakseni Huski,Laika,Nonrjanharmaa tai vanha takkuntunut seefferi.Näillä asemankulmilla muutakin perätöntä jauhettu ja jutut senkun paisuu.Kaikkea sitä kuulee kun vanhaksi elää..!!Pöytyä Oripääakselilla tosi susiongelma.4 eri susilaumaa ja irtosudet päälle ja kaatolupia ei heru tai valitetaan.Sielä syöneet kymmeniä peuroja,lampaita,koiria ja ponin sudet juoksentelee pihoilla.Miksi turunlähellä myönnetään heti kaatolupa ,mutta tosiongelma alueella ei lupaa saa???Perustelkaa paremmin uskon susijuttuunne ja muihin pehmoisiin Liedon asemanseudulla.

      • paikem

        Kotrasta ja sudesta ei voi erehtyä.Kokoerokin niillä melkoinen,samoin käytös.Susi vaeltaa kevyesti 50 km päivässä.Yksinäiset urossudet lähtevät liikkeelle hakemaan uutta reviiriä.


      • Huutolainen
        paikem kirjoitti:

        Kotrasta ja sudesta ei voi erehtyä.Kokoerokin niillä melkoinen,samoin käytös.Susi vaeltaa kevyesti 50 km päivässä.Yksinäiset urossudet lähtevät liikkeelle hakemaan uutta reviiriä.

        Juuri ja juuri erotan kottaraisen Sudesta asunhan Liedossa.Tutustukaa Eirik Grangvist.Kirjoituksiin susista.Internetistä löytyy.


    • nostan

      Ylös

    • lieto

      2016.

    • K-hukaset

      Liedon Sudet ja punahilkat kulkevat nykyisin kaksi ja nelipyöräisillä coolina.

      • Laakaus

        Hilkat kulkevat välillä mahapystyssä.Harhalaukauksia lienee.


    • Viherpiipertäjä

      Uutinen olisi ollut näyttävämpi, jos susi olisi vienyt vauvan mukanaan.

      • vauvanäitu

        Onneksi ei näin päässyt käymään. ☺


    • onkin

      Niin

    • nm1

      Ok.

    • Miettikää

      Miettikää Turkulaiset ja lähikuntien asukkaat.Tilanne vakava .Aluella joissa sudet rellestävät ovat lähempänä kotejanne kuin luulettekaan.Susi jolkottelee helposti jopa 70km vuorokaudessa.Laumat levittäytyvät yhä suuremmalle reviirialueelle.Laumankoko on rajattu.Että silleen.Metsästäjiä turhaa syytellä ovat kuitenkin alueensa parhaita asiantuntijoita.Tuskin viranomaiset virantoimituksessaan metsään ehtii.Lupakäytäntö yksinkertaistettava metsästyksessä ei niin jos susi järsii kotieläintä tai on jonkun perskinkussa kiinni.Soittakaa 112 voi kettu sentään.Tulemme todentamaan odottakaa hetki periaatteella.Melkein sama kiipeä takaperin kuorittuun mäntyyn pieleen menee.

    • khfhbg

      Bvhvg

    • nostan

      Ylös.

    • hmppphh

      Hei.

    • lietolainen

      Liedon susi ammuttiin v. 1921

    • nm1

      Ok.

    • hkhggg

      6^//"

    • jhgggfghhh

      Jhggg

    • onkin

      Poistettu

    • 2016on

      Liedossa joskus.

    • vhhjjjh

      Vvjnbv

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      154
      8329
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7412
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2557
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1520
    Aihe