Nykyään yhä useammassa paikassa jätteet menee jätteenpolttolaitokselle. Meille tuli uudet ohjeet joku vuosi sitten. Eli meillä kerätään ns poltettavaa jätettä, jonne ei saa laittaa mm. PVC-muovia. Jäteyhtiön ohjeen mukaan PVC kuuluu kaatopaikkajätteeseen, jonka minimiveloitus on 17 euroa, vaikka veisi yhden ainoan lasten rikkinäisen uimalelun. Kalliiksi tulisi.
Tämän takia 99% PVC-muovista menee jätteenpolttolaitokselle, muutamaa hihhulia lukuunottamatta. Miksei sille voitaisi keksiä jotain ilmaista paikkaa minne viedä, ja sitten se jatkokäsiteltäisiin jotenkin muuten. Ensinnäkin koko PVC-muovin tunnistaminen on monesti vaikeaa. Tosin ne tunnistamattomat ovat monesti pieniä osia, jotka eivät massallisesti tee isoa osaa. Mutta näille suurikokoisille, kuten esim muoviputket, uimalelut, laatikot, isot lelut, yms. Niille voisi olla joku paikka minne saisi ilmaiseksi ne käydä nakkaamassa. Varmasti niitä saataisiin jotenkin hyödynnettyä.
Ei tämä nykyinen touhukaan kovin järkevää ole, että PVC-muovia kehotetaan viemään ryöstöhinnalla johonkin kaatopaikkaläjään. Ja sitten kukaan ei vie, ja se PVC palaa iloisesti jätteenpolttolaitoksessa.
Mihin PVC muovit ?
2
909
Vastaukset
- P. Veecee
Juttusi ei ole aivan uskottavaa. Minkä jäteyhtiön alueella PVC -uimalelu on vietävä kaatopaikalle ja siitä veloitetaan lisäksi 17 euron maksu ? En usko! Esim. Kokkolan-Pietarsaaren seutuvilla kunnallisen Ekorosk -jäteyhtiön alueella kotitalouksien PVC, ja kaikki muutkin kaatopaikkajätteet voi viedä maksutta aika tiheästi sijaitseville ns. hyötykäyttöasemille. Muut suuremmat muoviesineet nakataan polttojätekonttiin. Muuten PVC -muovisia esineitä käytetään kotitalouksissa enää hyvin vähän, pienet PVC -määrät eivät merkitse mitään polttolaitoksessa. On tietenkin selvää, että suuremmat PVC-muovimäärät eivät kuulu polltojätteeseen ( määrätyt viemäriputket, kaapelimuovit tms.). PVC -muovia poltettaessa syntyy vähän HCL -kaasua eli "suolahappoa" ja siksi se ei sovi poltettavaksi. Huonolla polttoprosessilla, "käryttämisellä", on vaarana lisäksi "supermyrkkyjen" muodostuminen.
- nimierkki3
Toivottavasti joskus vielä saadaan nämä jäteasiat hyvälle tolalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551196
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901167Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17878
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112768Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12707
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..71600