"tyhmien" kysymysten ketju

kysynkysyn

Lapseni aloittaa kohta päiväkodin ja tuntuu,että päässä pyörii enemmän tai vähemmän noloja kysymyksiä aloitukseen liittyen. Tässä muutama:
- lapseni käyttää vaippoja, tuonko omat vaipat vai onko päiviksessä niitä valmiina?
- millä tussilla merkkaan lapseni vaatteet ilman,että väri sotkee vaatteen pesussa?
- kuinka paljon varavaatetta vien päiväkotiin ja miten fiksuiten tapahtuisi? Eli vienkö kuravaatteet vaihtissisävaatt eet maanantaina ja perjantaina kiikutan kotiin.
- mihin päiväkodin työntekijä laittaa likaiset vaihtovaatteet päivän ajaksi? Tuonko jonkun toisen kassin tarharepun lisäksi?
- lapseni sotkee paljon syödessään ja etenkin juomat on kiva purskuttaa niin,että koko vaatekerrasto on pesua vailla. Tuonko kotoa ruokalapun vai onko päiväkodissa? Onko nokkamukeja tms vai tuonko kotoa?

Kiitos ja kumarrus!
Nöyränä kysyy hän.

5

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pk-sijainen

      Vanhemmat ostavat lastensa vaipat itse ja tuovat paketin päiväkotiin. Hoitajat kyllä ilmoittavat, kun tarvitaan täydennystä (tulisi kalliiksi jos jokaiselle vaippaikäiselle päiväkoti ostaisi omat vaipat).

      Eikös niitä "permanent marker" tusseja ole, joiden pitäisi pysyä pesusta huolimatta?

      Kuravaatteet jätät päiväkodille, niitä ei tarvitse joka viikko viedä takaisin kotiin.
      Vaihtovaatetta pakkaat sen verran mukaan, mitä luulet että sotkua ruokaillessa yms. tulee. Yleensä olisi hyvä olla ainakin 3 varapaitaa jotka jättää lapsen lokeroon, muutamat pikkarit, housuja/sukkiksia 2-3 kpl ainakin (toki päiväkodeilla on lainata varavaatteita jos omat loppuu kesken, niitä ei kuitenkaan ole rajattomasti), sukkia myös hyvä olla enemmän kuin se yksi extrapari mukana...

      Tahriintuneet vaatteet laitetaan pieneen muovipussiin ja pussi laitetaan lapsen lokeroon, jonka varmasti huomaat lasta hakiessasi.

      Ruokalappuja on jokaisessa päiväkodissa, nokkamukeja samaten joten sinun ei tarvitse alkaa niitä tuomaan. :)

    • päiväkotilainen

      Ruokalappuja on päiväkodeissa, mutta meillä on jotkut vanhemmat tuoneet oman ns. paitamallisen ruokailusuojan. On niitä nyt hommattu myös päiväkodille muutama, mutta aikaisemmin ei ollut, eikä nytkään kaikille pienille, vaan niille eniten sottaaville. Ja nokkamukinkin on joku tuonut oman, mutta kyllä niitä päiväkodillakin pitäisi olla.
      Varavaateasiat kannattaa kysellä sieltä omasta päiväkodista, he tietävät parhaiten omat säilytystilansa ja käytäntönsä. Joku haluaa säilyttää varavaatteet lokerossa, joku repussa, josta niitä on kyllä hankalampi kaivaa tarvittaessa. Joku vie joka päivä varavaaterepun kotiin, joku jättää ne vaatteet lokeroon ja täydentää pyydettäessä/kun huomaa että jotain puuttuu.

    • vanha päiväkotitäti

      Hei, tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassakaan. Vain tyhmiä ihmisiä jotka eivät kysy, vaikka eivät tiedä. Hyvä että kyselet. Tee jatkossakin niin ja olet fiksu. :)

    • rpph1234

      Jos kuravaatteet on kovin likaiset niin kotiin pesuun.

    • Kuulakärkikynä

      Lapsen vaatteet voi nimikoida helposti myös kuulakärkikynällä pesulappuun. Minä olen alusta asti kirjoittanut poikani vaatteisiin vain nimikirjaimet, en kokonimeä ja lapsi jo tosi pienenä tunnisti omat vaatteensa nimikirjaimista.

      Vaippa-asiasta sen verran, että omat vaipat tietysti, mutta päiväkodilla voi olla toiveita niiden suhteen. Esim.lapseni päiväkodissa toivottiin teippivaippoja ettei lasta tarvitse aina riisua kokonaan vaan vaipan voi vaihtaa vain housuja laskemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6208
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4386
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2861
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2848
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1446
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      36
      1434
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe