Mikä tilanne Valintatalon kohdalla kaavatien korjauksessa? Naapurit kertovat, että olisi
jotain vakavampaa? Pitääkö paikkansa. Kuka selvittää asian?
Aikoinaan, siihen vanhaan hyvään aikaan, siinä oli huoltoasema.
Pyhäjärven Sanomat voinee haastatella asiasta kaupungin teknisen puolen johtajia, jotta saataisiin jotain selkoa tapahtumassa olevasta tilanteesta.
Tulevaisuus on uusien sukupolvien. Hoidammeko osuutemme heille?
Ystäväni, joka on hyvin perillä näistä ympäristöhaitoista soitteli ja kertoi suuren huolensa hoidetaanko tilanne. Suljetaanko silmät,korvat, vai?. Tuleeko ympäristöministeriöltä avustuksia vai jääkö tämä kaupungin
vastattavaksi. Onko tämä "grande katastrofi". Monen mieltä askarruttaa??
jotain vakavampaa? Pitääkö paikkansa. Kuka selvittää asian?
Aikoinaan, siihen vanhaan hyvään aikaan, siinä oli huoltoasema.
Pyhäjärven Sanomat voinee haastatella asiasta kaupungin teknisen puolen johtajia, jotta saataisiin jotain selkoa tapahtumassa olevasta tilanteesta.
Tulevaisuus on uusien sukupolvien. Hoidammeko osuutemme heille?
Ystäväni, joka on hyvin perillä näistä ympäristöhaitoista soitteli ja kertoi suuren huolensa hoidetaanko tilanne. Suljetaanko silmät,korvat, vai?. Tuleeko ympäristöministeriöltä avustuksia vai jääkö tämä kaupungin
vastattavaksi. Onko tämä "grande katastrofi". Monen mieltä askarruttaa??
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ketä kiinostaa taitaa juuttaan joutilasta ahistaa taas kaikki maailman asiat...Mene vaikka töihin tai keitä kahveet,niin valintatalo pelastuu!!!ps kohtahan pääsöö myös puolukkaan ajattele sitäkin iloa vaikka kahveetunnin lomassa.
Vanhat huoltoasema-montut on pikkujuttuja, joista ei kannata olla huolissaan. Pikkujuttuja nuo ovat. Täytyy vain toivoa, ettei kukaan keksi yhtäkkiä alkaa sahan aluetta kaivelemaan, tai ainakin osaa olla hiljaa löydöksistä... Entäpä kaivoksen alue kaivostoiminnan loppumisen jälkeen? Alue tulee olemaan totaalinen ekokatastrofi, jonka laajuutta ja kustannuksia ei edes uskolla arvailla....
Jyväjemmarit elikkäs traktoripirut on saastuttaneet kautta aikain maatamme todella rankasti! Ja yhä vaan tunkevat pelloille, metsiin ja vesistöihin kaikenmaailman rehevöittäviä litkuja ja töhniä.
Ja tuo sahan alue on todellakin täynnä myrkkyjä. Arseenia, rikkiä, raskasmetalleja jnejne. Järven pohjassa niitä myrkkyjä on suuret määrät.
Joo, näyttää eräillä olevan "pikku juttu".
Mutta kansa kertoo, että alue on niin saastunut, ettei sanotuksi saa.
Näyttivät jo melkein peitelleet jälkensä.......ympäristökeskus? Ottakaapa näytteitä.
Te kaikki vihreät, jotka olette oikealla asialla.
Kuka kaupungissa vastaa tällaisesta?. Ympäristölautakunta vai tekninen lautakunta? Ketkä virkamiehet?
Muistetaanpa nyt tuo entinen Shellin alue Halpahallin napurissa. Kyllä kaikki maa piti vaihtaa aika syvältä ja koko alueelta.
Nyt taitaa olla vielä pahempi alue. Tutkittiinkohna perusteellisesti? Vanhat sen ajan työimmeiset kertoili kummia. Jopa ojaa pitkin oli polttoölyt ja bensat välistä lirisseet kohti järvee. Tutkikaapa nyt kunnolla .Taitaa olla teknisenjohtajan Laukkasen heiniä. parasta olisi toimia ja tehdä työ perusteellisesti nyt ettei vastaan kävele myöhemmin.
Ympäristöihmisten olisi toimittava omalta osaltaan tietenkin on surkeaa jos ajan kuluessa huomataan, että alueella alkaa esiintyä sairauksia, syöpää ja muuta vakavaa. Onkohan meillä huomioitu mitenkään ja kartoitettu alueita missä esiintyy eniten joitain sairauksia? Ennalta ehkäisyyn olisi syytä kiinnittää huomiota.
nyt olis ajankohtaista vahtia että laitetaanko lastentalon perustuksien alle salaojitus oikein eikä vastamäkeen. Ettei 10v päästä haistella kellarin hajuja.
Se reikäputki vaikka laitetaankin näkymättömiin pitää asentaa kunnolla!
Jos viemärityömaalla on valvoja, niin kai hän olisi huomannut, jos maaperässä on hälyttävää. Ainakin olisi pitänyt huomata.
Vanhat putket on uusinnassa vai?
Mitäs nälle koiranpaskoille tehdän joutilaat?
Ei ole kyse viemärityömaasta on kyse katutyömaasta.
Ottakee näytteitä ja haistakee.
Kä'vin kerran tuolla Lammassaaren tilitoimistolla. Hirveä bensan katku. Sanoivat nousevan Shellin montusta.
Niin sanovat olevan Valintatalon luonakin.
Kaivosyhtiö on varannut muistaakseni 30 miljoonaa (euroa) kaivoksen loppumisen jälkeiseen kunnostukseen!
tilitoimiston bensan haju tullee lentokentän kerosiininsotkuista ja katkuista. jostakinhan sen epäselvyyden haju pursuaa esiin.
Voi mitä jää kaivoksen jälkeen??
Miten lienee sen entisen Esson aseman jäljiltä olla maaperän tila siinä sairaalan risteyksen paikkeilla?
pahin lienee Sahan alue,vai onko?toiseksi pahin kunnallisen viemäröinnin puute omakotitaloissa/ kesämökeissä osassa Pyhäjärvee,vaikka Kaupungin runkojohto kulkee tontin rajalla.
mutta nyt kuitenkin, kun alue on avattu Valintatalon luona, kuka on antanut luvan
laittaa kiinni? Eikö ympäristöviranomaisilla ole asiaa kaupungin viranomaisille?
ilimottakkee Ouluun, että täällä herrat sulukevat silimäsä, eivätkä ota vastuuta tällaseen ympäristökatasrofiin. Antavat luvan sulkea alueen ja asvalttia päälle.
Voi meidän lapset ja lastenlapset, minkä saamme heille aikaiseksi.
Kukas se semmonen herra on?
Missä ovat hallituksen puheenjohtaja Tikanmäki ja valtuustonpuheenjohtaja Sarkkinen???? kaipa teilläkin on jotain asiaan sanottavaa ,vai suljetteko silimänne tässäkin asiassa?
harmi taisi äänet männä vääriin osotteisiin. Toimintaa poijaat!
meille ei ole tullu tietoa virallista tietä joten ei voi ottaa huhuihin kantaa
He ummistavat silmänsä, he nukkuvat!!
Vai onko heiltä tullut ohjeita, miten tehdään????????????????
No niin juuttaan joutilaat heti työmaata kohden masu on kuitenkin jo täynnä äidin keittämän kahveen/kaurapuuron "voisilimällä tietty! ansiosta!!
Huhuihin ei voi ottaa kantaa!!!
Voi jeesus, montako askelta Valintatalosta kauppareissulla on tuonne montulle.Ei ole pitkä matka sokokseltakaan.
Ei kannata uskoa huhuihin, pitää ottaa selvää, kun noinkin keskellä kylää on "pommin" vaara.
Ajelkaahan kaupungintalolle ja siellä johtajiin yhteys. Tämä on neuvo valtuuston ja hallituksen puheenjohtajille, kun eivät itse näytä ymmärtävän.
Naapurit tietää, on ihan valtuutettukin nurkilla.
Valtuuston puheenjohtaja oli yhtenä päivänä pontun reunalla kahtomassa, mutta pian pötki pois.Nähty on.
Olitko kylillä passissa?
jos asija on hallituksen esityslistalla niin sitte otetaan kantaa tai siirretään selviteltäviin ja unohettaviin
Kenellä on silmät hän näkee ja kenellä korvat, hän kuulee.
Ei sen vaikeampaa. Mielikuvitusta ei ole käytetty.
Jos siellä on vanha lentopommi.
Joku kertoi, että siellä on " aikapommi". Käykääpä katsomassa.
Avoimmuus puuttuu ja hämäräheikit ovat asialla.
Jos valtuuston ja hallituksen puheenjohtajat eivät tapaa kaupungintalolta
teknisiä johtajia, niin johan on kumma. Huhupuheilta pitää saada puheet poikki.
Mitenkäs vs.tikkanen.Haluaako tietää??
Onkos olemassa työmaapäiväkirjoja. Sieltä salat julki? vai?
Voi voi kun ei voi ymmärtää miten tuokin on valtuuston ja hallituksen puheenjohtajan vika tai yleensä asia! Eiköhän tuokin kuulu viranhaltijoille, jotka AIVAN VARMASTI tekee parhaansa asian saattamiseksi kuntoon!
AIVAN VARMASTI? OOTKO AIVAN VARMA ??? Höh hööööööööööööööö
AIVAN VARMASTI ? Kun olet näin varma, täytynee olla sanottu ihan "iholta" tai ainakin anoppi tai appi AIVAN VARMASTI.
On joo niin jääs----n oman hännän nostajasuvusta kirjoittaja "haukutaan väärää puu" tyyli.
Kas kun naituna sukuun pääsi puun latvaan suoraan autettuna, totta kai nyt on kova tarve pitää liito-orava latvustoissa lysmyämässä.
Kerroppas miten ko. asia kuuluu valtuuston tai hallituksen puheenjohtajalle!
Myös se, että miten se kuuluu sinulle, muuta kuin ilmoittaa asiasta virallisesti eteenpäin.
tässähän nuo yrittää ilmoittaa asiasta valtuuston ja hallituksen puheenjohtajalle.
Tietysti Laukkaselle, joka on BOSS. Hänen kuuluu ottaa vastuu asiasta.
Näyttävät menevän nyt sinne valtuutetun suunnalle. Oliskoon tarvetta alponkin ottaa kantaa bensamyrkkyihin . Meidän lapsemme hukkuvat paskaan.