Aloittelija kde:ssä

Näkyyköhän tämä viesti, no kuitenkin toiseen kertaan:

It linux 2000 asennan ohjelmia cd:iltä, jotka tulivat mukana. No asentaminen sujuu, mutta mitään kuvakkeita ei ilmesry työpöydälle. Mistä tiedän mikä tiedosto pitää käynnistää.
3421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katso jollakin pakettienhallinta -ohjelmalla mitä tiedostoja ko. paketit sisältävät. Sitten teet niille itse pikakuvakkeet tai ajat ne terminaalista tai...

Äänestä

Kuvakkeita työpöydälle ei KDE:ssä taida tulla mistään automaattisesti. Ohjelmavalikkoon jotkut asentavat itsensä automaattisesti. Jos ohjelma on asentanut itsensä ohjelmavalikkoon, saat sen alareunan paneeliin helposti klikkaamalla "Muokkaa paneelia -Lisää -Nappi " josta valitset haluamasi ohjelman.

Jos ohjelma ei asennu ohjelmavalikkonkaan, saat sen sinne valitsemalla ohjelmavalikosta valikkomuokkaimen. Laita siihen sopivaan haaraan uusi ohjelmasi ja määritä "suorita" kohtaan ohjelman polku eli tie juuresta siihen tiedostoon, joka käynnistää ohjelman (siis esim. /usr/local/Netscape). Tiedoston, joka käynnistää ohjelman saa selville selailemalla vaikka KDE:n Kotihakemistolla. Se tiedosto, jota klikkaamalla ohjelma käynnistyy, on oikea. Se näyttää rattaalta tai televisiolta:)
Sitten kun kaikki on valmista, valitset vielä tallennuksen ja suljet valikkomuokkaimen.

Kaikki työpöydän kuvakkeet ovat kotihakemiston alapuolella hakemistossa Desktop (esim. /home/Arska/Desktop).
Niitä voi katsoa komennolla "cat hakemiston nimi" ja lisäillä tekstieditorilla. Jos tekee uuden kuvakkeen tällä tavoin kannattaa tietysti katsoa vanhoista mallia.

Joissain ohjelmissa on mukana desktop-niminen tiedosto. Siirrä se omaan Desktop-hakemistoosi ja muokkaa tekstieditorilla. Kohtaan Exec laitat ohjelman saantipolun tai muun käynnistyskäskyn ja kohtaan Icon tietysti kuvakkeen polun. Vaikeinta voi joskus olla löytää käskyä, jolla ohjelman saisi kuvakkeesta käynnistettyä.

Äänestä

Otksikon mukainen komento terminaalissa asentaa ainakin Mandrakessa käynnistävalikkoon kuvakkeet

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusinta? kirjoitti:

Näkyyköhän tämä viesti, no kuitenkin toiseen kertaan:

It linux 2000 asennan ohjelmia cd:iltä, jotka tulivat mukana. No asentaminen sujuu, mutta mitään kuvakkeita ei ilmesry työpöydälle. Mistä tiedän mikä tiedosto pitää käynnistää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu