Ketkä päättää?

kriteerit tiukkenee

Meillä kävi kartoittaja, joka tutki paikkoja ja kyseli kaikenlaista.
Lähtiessään sanoi, ettei hän voi vaikuttaa päätökseen, mutta arveli epävirallisesti, ettei perustetta ole maksaa omaishoidon tukea.
Myöhemmin kuulin, että hän on yksi, jotka ovat asiasta päättämässä.

7

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .l.l.

      Meillä oli vastaus että kunnalla ei ole rahaa vaikka kriteerit täyttyivät.
      Aika mielivaltaista päätöksenteko mielestäni on.
      Vaikka olisi kuinka huonokuntoinen hoidettava vedotaan rahanpuutteeseen. Kun kerran on tuki myönnetty sen saa helpommin uudelleen. Kerran vuodessa tarkastavat tilanteen.
      Tuen maksaminen riippuu paljon siitä missä asuu. On puhuttu tasa-arvoistamisesta kauan, ei kai tuen maksaminen vieläkään ole subjektiivinen oikeus.
      Oletteko anoneet KELA.n hoitotukea?

      • Tottakai kartoittaja voi hoitopäätökseen vaikuttaa,mutta jollei kunnalla ole resulsseja maksaa,niin silloin kartoittajakin on tyhjänpäällä.
        Minä taistelin reilun vuoden kunnassa,jossa ylijäämää miljoonasatatuhatta ja sain hoitopaikan miehelleni.
        Kyllä kunnat kusettavat,kun näkevät omaishoitajuuteen mahdollisuuden ja vielä lähes ilmaiseksi.


      • Ilk
        rituliini_38 kirjoitti:

        Tottakai kartoittaja voi hoitopäätökseen vaikuttaa,mutta jollei kunnalla ole resulsseja maksaa,niin silloin kartoittajakin on tyhjänpäällä.
        Minä taistelin reilun vuoden kunnassa,jossa ylijäämää miljoonasatatuhatta ja sain hoitopaikan miehelleni.
        Kyllä kunnat kusettavat,kun näkevät omaishoitajuuteen mahdollisuuden ja vielä lähes ilmaiseksi.

        Tai maksavat pienimmän korvauksen vaikka edellytykset olisi korkeampaankin.
        Pakko tyytyä siihen mitä saa, eipä taida valittaminen hyödyttää.


      • Väärin
        Ilk kirjoitti:

        Tai maksavat pienimmän korvauksen vaikka edellytykset olisi korkeampaankin.
        Pakko tyytyä siihen mitä saa, eipä taida valittaminen hyödyttää.

        Puolisoni alzheimer on edennyt siihen pisteeseen , että hän tarvitsee apua ympäri vuorokauden. Jäin pois työstäni häntä hoitamaan. Anoin tämän perusteella korotusta omaishoidon tukeen. Kotona kävi ensin henkilö, joka täytti lomakkeen kertomani perusteella. Itsellä oli jo haastattelu tilanteessa tunne, että hän ei oikein kuunnellut eikä paneutunut asiaan. Kielteinen päätös suututti ja itketti. Asiaa harkittuani tein valituksen, missä kerroin tarkoin, kuinka paljon ja minkälaista apua puolisoni tarvitsee. Valitus kannatti, sillä muutaman viikon kuluttua korotus hyväksyttiin. Tällä korotettu tuki on peräti noin viidesosa siitä, mitä sain palkkatyössäni.
        En ymmärrä, miksi tämä pitää olla tällaista taistelua. Kukaan viranhaltijoista ei kerro oma-aloitteisesti esimerkiksi, millaisiin palveluihin olisi oikeus. Itse olen huolehtinut eläkkeensaajan hoitotuen korotukset ja kuljetuspalvelun jne. Olen pettynyt myös fysioterapeuttiin. Yritin saada lisää apuvälineitä kotiin. Jumpparin käytös oli sellaista kuin hän olisi joutunut omistaan antamaan. Vastaus oli tyyliin "kaikkihan niitä haluaa".
        Omaishoitajat säästävät valtiolle vuodessa suuret rahat. Juhla- ja vaalipuheissa heitä kyllä muistetaan. Käytäntö onkin sitten aivan toista! Mutta ei annetta periksi!


    • 300€/kk
      • ulkona

        Muistiliitto yhtä tehoton , hoitajille seminaareja mut jos apua pyytää saa esitteen!


    • löppänen

      Kalliita seminaareja joissa vatvotaan itsestään selvyyksiä. Syödään ja juodaan hyvin, saadaan isot palkkiot.
      Lopputulos on tekstiä joka on jokaisen omaishoitajan tiedossa ollut ilman seminaareja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1615
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1424
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1260
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1143
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1028
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      989
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      212
      791
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      763
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      733
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe