Vesiaiheet

Aidanpylväspyhimys16

Hei kaikki puutarhaihmiset!

Lueskelin juuri puutarhalehteä, jossa oli juttua pihan vesiaiheista. Huomioni kiinnittyi siihen, että joissakin altaissa oli ihan jyrkät seinämät. Jos tällaiseen vesiaiheeseen päätyy jokin perhonen, kimalainen, koppiainen tai muu eläin, sen mahdollisuudet päästä elävänä altaasta ovat jokseenkin olemattomat.

Olisi hyvä, jos vesiaiheita tehdessämme ajattelisimme hetken näitä luoduista pienimpiä ja rakentelisimme altaamme niin, että sieltä pääsee pois. Onhan se hirveän ikävääkin löytää altaasta jonakin päivänä hukkunut sisilisko, sammakko tai hiiri. Herkällä ihmisellä mielenrauha järkkyy pitkäksi aikaa. Kokemus puhuu - saunan vesisaavissa oli kuollut hiiri. Nyt saavissa on kansi.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsilleen

      Vesiastioihin voi myös laittaa esim. karheapintaisen metallisauvan (ruosteinen, rustiikkinen metallihan on trendikästäkin), jota pitkin altaaseen eksynyt elikko pääsee kiipeämään pois.

      Itselläni on puutarhan kasteluun tarkoitetussa vesisaavissa pystyssä metallinen, muovipinnoitettu kukkakeppi, jonka ympärille olen kiertänyt karheaa muovinarua - näin astiaan eksynyt eläin voi käyttää tätä keppiä päästäkseen pois astiasta eikä huku sinne.

      Kukaan ei varmaankaan halua tuottaa kärsimystä millekään elikolle edes vahingossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7508
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3612
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1050
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      923
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe