Moi! Tää on ehkä nyt väärä palsta, mutta kysyn kuitenkin: olen raskausviikolla 27 ja minulle kirjoitettiin sairasloma alkavaksi ensi viikolla identtisen kaksosraskauden vuoksi. Tarkoittaako tämä sitä, että minun on pakko hakea Kelalta sairaspäivärahaa, kun häviäisin siinä niin kovasti -olen ollut pääosin työttömänä.
Ja työttömänkin saama tuki on parempi kuin sairaspäiväraha.
Lääkäri sanoi lappua antaessaan, että voin näyttää sitä, jos minua pyydetään töihin. Mutta ei hän puhunut mitään sairaspäivärahan hakemisesta. Että mitenköhän asia sitten on? Onko oikein olla hakematta sairaspäivärahaa?
Onko paikalla ketään, joka olisi ollut samassa tilanteessa?
Lämmin kiitos vastauksistanne!
Työtön ja Sairasloma
Pakko jäädä?
1
135
Vastaukset
- --t
Tämä ei ole varmaa tietä, mutta eikös sairauspäivärahassa ole 55 päivän omavastuu jona ainakin saisi muutenkin työttömyyskorvausta.. eli ehdit varmaan aloittaa äitiysloman ennen sitä muutenkin..
Soita kelaan ja kysy :)
http://www.kela.fi/tyokyvyton-yli-10-paivaa_sairauspaivaraha
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark894695Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2044615"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1113081Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223057Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p962980Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382278Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332177- 892153
- 202112
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi391958