Käynnistys ongelma

niksonii

Eli auto on Renault Laguna 2 vm 2005

Kun avainkortin laittoi lukijaan, ei tapahtunut mitään, edes virrat eivät menneet päälle. Toisella avaimella sama juttu, ei tapahtunut mitään. Molemmilla avaimilla ovet sai lukkoon ja auki.

Netistä selaamalla löysin, että mahdollinen ongelma voisi piileä avainkortin lukijassa.
Purin lukijan ja sieltä tipahti muovinen kieleke, joka ilmeisesti painaa mikrokytkimen alas kun avain laitetaan lukijaan.

Liimasin tämän muoviosan ja laitoin muovit takaisin. Nyt lähti virrat päälle autossa, mutta kun käynnistää autoa, startti pyörii, mutta auto ei lähde käyntiin.
Mittaritaulussa palaa STOP merkki ja pieni punainen ympyrä jatkuvasti, mikä ilmeisesti tarkoittaa ajonestoa.

Olen kokeillut myös toista avainkortin lukijaa, joka on otettu toisesta lagunasta, mutta sama ongelma jatkuu. Toisen lagunan lukijassa on täysin samat numerot kuin omassanikin. Ilmeisesti tämä ns "tyhmä boksi", jonka voi vaihtaa, jos valmiste numerot täsmäävät. Startti pyörii mutta ei käynnisty ja samat valot palavat.

Voisiko olla mahdollista, että ajonesto on mennyt päälle? Mitä voisin tehdä? Onko muuta vaihtoehtoa kuin hinauttaa merkkikorjaamolle?

Yksi asia kyllä ihmetyttää, että jos ajonesto on mennyt päälle niin minkä takia rattilukko menee pois päältä kun avaimen laittaa lukijaan? Ja rattilukko menee päälle kun avaimen ottaa lukijasta pois? Eli toimii.

Kaikki sulakkeet näyttävät olevan kunnossa, ja kaikki valot ja pyyhkimet toimivat normaalisti.

Mikä voisi olla avuksi?!

Kiitos jo etukäteen vinkeistä!

5

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • megane,,,

      Kannattaa rekisteröityä renault suomi forumille ja kysyä sieltä. Kyllähän tuo siltä vois vaikuttaa että ajonesto mennyt päälle. Voit myös kokeilla googlata jos jolloin on ollut sama ongelma ja siihen olisi vastattu ja neuvottu.

    • niksonii

      Olen rekisteröitynyt kyseiselle palstalle viikko sitten, mutta en ole vielä saanut hyväksyntää rekisteröinnistä... Onko mitään tietoa kuinka kauan tällainen prosessi kestää?

      • megane,,,

        Sitten olet tehnyt jotain väärin koska sen pitäisi tulla toimintaan heti


    • Ranskiksissa on niin hyvä ajonesto ,että se estää omistajankin ajot hohohooo hahhaaaaaa .... No mutta siinähän alkaa se maaginen 10 vuoden ikä olla täynnä ei Renuttia ole suunniteltu sen kauemmin kestämäänkään!
      Jos ajaisit Toyotalla ajaisit sillä vielä 10v enemmän ja ihmettelisit miksi miksi jotkut pässinpäät rutkuttavat jollain ranskis paskoilla ja valittavat niiden vikoja alvariinsa!

      • pälli.

        toyotan pazkat syö öljyä 5l tuhannella kilometrillä kun 200 000 tulee täyteen hohohohohohohohohohoohohohohohohohho Renu 4ever


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1828
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1670
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      50
      1339
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1265
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1172
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      116
      1140
    7. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      935
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      932
    9. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      922
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      903
    Aihe