Metalliliiton palkkaus

Kuramoottori

Olisikohan aika keskustella?

9

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doctor's order

      Meinaan, mun poika valmistui v. 2000 ja katselin silloin jo, että on itsemurha edessä näillä nuorilla.

      Mikä siinä on, ettei tästä voi keskutella?

      Jos ei älyy tehdä itsemurhaa, niin mä tapan sueraavaks poikani! :) Eiku oikeesti vaihtakoon ALAA - ei pelkästään työtehtävää.

      • Opintotukija

        Ja mulle kerrottiin, että venäläisillä on huono englanninosaaminen. Nyt mä odottelen r...ssän viemän työn sijaisuuden alkamista. Jotta voisin maksaa pojan opiskelua.

        Mutta miten sujuu r...llä pakkoruotsi? Pakko sjua, koska muuten sais vähemmän palkkaa, ja päästäis mut sijaiseks!


      • Kuramootttori
        Opintotukija kirjoitti:

        Ja mulle kerrottiin, että venäläisillä on huono englanninosaaminen. Nyt mä odottelen r...ssän viemän työn sijaisuuden alkamista. Jotta voisin maksaa pojan opiskelua.

        Mutta miten sujuu r...llä pakkoruotsi? Pakko sjua, koska muuten sais vähemmän palkkaa, ja päästäis mut sijaiseks!

        Täss teill on ketä uskaltaa sanoo, mihin meist suomalisist on.

        Ja mää perskuti joudun opettajana kaiken aika valehtelemaan.


    • Kuramoottori

      At least I told you the truth. Now you know it. Don't tell lies any more! Don't make me tell lies to the students any more , please.

    • mestarikamera

      ei tämä minun säännöllisen työajan 16€/h nyt niin huono ole

      t. 2009 valmistunut

    • Päälle paskotaan

      Miksihän metalliliiton jäsenmaksu on niin iso? Se on minimipalkalla olevallekin vähintään 30€/kk. Monissa muissa liitoissa ja työttömyyskassoissa jäsenmaksut tekee yhteensäkin alle 100€/vuosi.

      Minimipalkalla työskentelevä duunari tekee sen 30€:n eteen jo ihan tuntuvasti töitä.

    • Rankka mies

      Raskas työ, pieni palkka. Näinhän se menee. Työntekijä on kiittämätön tuhlari.

    • lehi2

      Juu, aputöistäkin maksetaan nykyään enemmän esim. telinneasentajat.

    • Keskustelua kehiin

      Mitä raskaampi työ, sen pienempi palkka, tämän allekirjoitan. Rivihitsarit, rivikoneistajat, rivilevysepät jne. eivät kovin erikoista palkkaa yleensä saa. Avainsana onkin erikoistuminen, myös metallialalla. Vasta sitten kun kuuluu siihen pienempään prosenttiin, joka osaa jotain sellaista mitä muut eivät, on jotain mahdollisuuksia edes keskustelun aloittamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      187
      4780
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3660
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      48
      1530
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1151
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1011
    Aihe