Mikähän meidät peläytti?

Pelästynyt

Lähdin hämärän laskeutuessa kymmenen aikaan koiran kanssa kävelylle mökiltä. Olemme täällä melko keskellä metsää, ja tällä puolen mökkijärveä on vain naapurimme mökki, eikä muuta elämää.
Olimme kulkeneet noin 200-300 metriä tuttua mökkitietä kun aivan yht'äkkiä tien vasemmalta puolelta, arvelisin noin kymmenen-kahdenkymmenen metrin säteellä meistä, kuului todella kovaäänistä murinaa. Koiran murina ainakin jää kirkkaasti kakkoseksi kuuluvuudeltaan. Miehelleni osasin kuvata ääntä vain tyyliin "ihan kuin sellainen viritetty moottoripyörä olisi käynnistetty vieressä". Täällä ei netti toimi kännykällä niin hyvin, että voisin kuunnella näytteitä netistä, joten olkaapa ystävällisiä ja kertokaahan minulle, minkä otuksen kohtasimme.
Niin ja näköhavaintoa ei tullut. Samantien käännyimme molemmat takaisin ja otimme elämämme spurtin mökille. Ei tullut mieleenkään katsoa vaan primitiivireaktiona lähinnä pakoon ja äkkiä...

11

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuuria oli teillä

      Susi hyökkää usein pakoreaktion havaittuaan, teillä kävi tuuri, kun ei hyökännyt.

    • fokuss

      Viritetyn moottoripyörän ääni? 10-20m päässä?
      Tuskin mikään eläin teidän tulonne takia äänteli, on tietysti mahdollista, että satuitte paikalle kun joku eläin äänteli omia aikojaan.

    • 16+5

      Karhun karjumisesta ei voi erehtyä joten se se tuskin oli mutta jos vertaat murinaa moottoripyörään niin tulee taas mieleen mouruava ilves.
      Toisaalta ilves kollitkin mouruaa vain keväisin mutta kai ne jotkut ääntelee kesäaikaankin.

    • sushukka puskassa

      hehnheh ilves, ei kyllä siellä susi ole aivan eittämäti.

    • jep55555

      Oisko ollut vilkas mielikuvitus?

    • ap kirjoittaja

      Ääni oli voimakkuudeltaan samaa luokkaa kuin moottoripyörä kaasuteltaessa, mutta ärjyntää. Ilves se ei ollut, sen olisin tunnistanut.
      Vilkkaasta mielikuvituksesta en ole koskaan kärsinyt näitä metsiä vuosikausia kiertäneenä enkä myöskään ole koskaan vastaavaa kuullut.
      Kiitos kuitenkin, sain jo vastauksen paikallisen suurpetoyhdysmiehen kautta.

      • 1+11

        Ja mikä oli vastaus?


    • manoinen

      Hirvi ääntelee joissain tapauksessa erittäin kovalla ja ärjähtävällä äänellä.

    • itsekin kuullut

      Kovasti kävi ärjyntä meidänkin ohrapellos yhtenä iltana viime viikolla, kun 2 supikoiraa riiteli keskenään. Vaikka äänet on voimakkaitakin, eläin joka ärjyy ei aina tarvii olla suurpetoluokkaa eikä yleensä sitä olekaan. Pimeellä luonnon ollessa muuten hiljaa tollaiset ärinät vielä "voimistuu".
      Aloittajan tapauksessa todennäköisin olisi supikoirat; jostain syystä ne tapaa juuri alkuillasta liikkeelle lähtiessään pitää keskinäistä ärjyntää vaikka sitten kulkevatkin hetken päästä sovussa.

    • Hui?

      Tarina kertoo muuan samaisessa metsässä havaitun ilkeämielisen ja pelottavan "tsubakabran":( puissa punaisine silmineen se saalistaa väsymättä yön varjoja..

    • satunnainen ohikulki

      Ette kohdanneet mitään eläintä. Tuntuu aika uskomattomalta, että eläin päästäisi viritettyä moottoripyörää muistuttavaa ääntä. Ja parinkymmenen metrin etäisyydeltä vieläpä.
      Keskellä metsää mutta mökkijärvi kuitenkin. Järven yli kaikki äänet kantautuvat.

      Oletteko kuulleet muulloin mitään ärjyntää? Se oli varmaan se Ruokolahden leijona kun oli siirtynyt teidän suuntaanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe