Lantalle ollaan suuntaamassa tammikuussa. Paljon kivoja hotelleja löytyy varaussivustoilta, mutta nyt otettaisiin ehdotuksia vastaan. Kerro siis kokemuksesi! Matkaan lähtee kaksi aikuista ja Rantahotelli olisi tietysti paras vaihtoehto, mutta pieni kävelymatka rantaankin käy.
Koh lantalle omatoimisesti
Suuntana Koh lanta
8342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haluatteko läheltä Saladania vai vähän sivummasta rauhallisemmasta kulmasta ? Paljon hyviä vaihtoehtoja löytyy, mutta jos kaksi aikuista matkassa niin ehkäpä etsinette vähän rauhaa ja ei välttämättä sellaista hotellia, joka täynnä skandinaavisia lapsiperheitä ?
Hyviä vaihtoehtoja on
-Ihan rannalla Banana Garden home, siistit bungalowit, hyvä ranta, loistava henkilökunta. Ei todellakaan mitään luksusta, mutta rento meininki. Saladaniin ei ole pitkä matka ja ruokapaikkoja löytyy ympäristöstä paljon. Edullinen.
-Vähän kauempana chaw ka cher tropicana -resort, lähellä tosi rauhallinen ranta ja thai-boxing stadioni. Kiva "botique" -tyyppinen hotelli, josta ottakaa bungalowi on altaan äärellä. Mukava henkilökunta ja aamiainen tarjoillaan pöytiin.
-Escape cabins on myös kivan oloinen ja rauhallisella seudulla, itse en ole siinä majoittunut mutta käynyt monta kertaa.
-Jos haluatte suuren hotelli-tyyppisen ratkaisun, niin hyvä vaihtoehto on Lanta Beach -resort, jossa sekä hotellihuoneita esim. omalla yhteydellä altaaseen, että bungaloweja, jotka lähempänä rantaa. Ranta on hyvä tuossa kohdalla ja väkeä riittää sesongin aikaan. Tähän hotelliin tekee matkoja esim. tjäreborg, joten suomalaistakin juttuseuraa riittää jos haluatte.
Noihin nyt ainakaan ei pettyne.
Nastaa lomaa.
Kiitos vinkeistä! Näitä lähdetään heti tutkailemaan!
Katsokaa myös tripadvisorista, jos ette ole jo katsoneetkin. Sieltä löytyy arvioiden lisäksi paljon matkailijoiden kuvia noistakin.
Tripadvisoria olemmekin käyttäneet edellisten reissujen suunnittelussa. Kiva saada kuitenkin uusia vinkkejä helpottamaan valinnan vaikeutta. Mitään isoa hotellia emme välttämättä kaipaa ja kotimaisia matkanjärjestäjiä.
Tsekatkaa sitten tuo Banana, jos tykkäätte yksinkertaisesta majoituksesta hyvällä paikalla, rannassa Indian bar, jossa Pas tekee hyvät juomat auringonlaskun ihailuun. Vieressä myös Lantan tunnetuin jooga-keskus, jossa voi käydä jumpalla jos siltä tuntuu. Niin ja vaatimaton aamupala kahvi, sämpylä jne. tarjoillaan suoraan oman bungalowin terassille... kun alatte aamulla liikehtimään. Sen verran vielä, että Joulun ja hiihtoloman aikana tuossa rannalla on paljon lapsiperheitä & vilskettä, jos se ei ole hyvä juttu teille, niin kokeilkaa Chaw Ka Cheriä, astetta "ylellisempi" & todella rauhallinen spotti, ei paljon muksuja, sieltä saa myös vuokrattua edullisesti skobet jos haluatte tutustua omatoimisesti saareen (kannattaa!).
Andaman Lanta Resort osoittautui oivaksi hotelliksi, hintansa arvoinen eikä ollut kallis ! Sijainti rannalla ja palveluiden lähellä aivan loistava. Kannattaa ottaa huone altaan puolelta jos mahdollista.
Kiitti, tsekataan siis tuokin.
Maya resort, rannan rauhallisessa päässä ja upea merimaisema huoneista.