Veljeni on homo

Tyttö 16w

Minulla ei ole mitään tätä asiaa vastaan, ei se edes ollut yllätys sinällään. Hän on silti sama pikkuveli. Mutta vanhempiemme on hieman vaikea hyväksyä tämä asia, koska veljelläni oli tyttöystävä jtn. vuosi sitten. Veljeäni ahdistaa asia, etteivät vanhemmat koskaan hyväksyisi häntä ja hän meinaa karata.

11

2830

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika rankkaa

      Veljesi on ihan yrittää turha karata, sillä se ei muuta yhtään mitenkään nykyistä tilaa, vaan luo vain enemmän vihaa ja epävakautta perheessänne. Vanhemmillanne on vastuu huolehtia hänestä ja tukea häntä, eikä tuomita häntä. Se, että he muistavat oman vastuunsa vaatii kyllä sitä, että te molemmat heidän lapsinanne kerrotte miten törkeästi he ovat pelästyttäneet ja loukanneet pikkuveljeäsi.

      Veljesi olisi hyvä saada vertaistukea ja kuulla miten asiat ovat päättyneet niissä perheissä joissa vanhemmat eivät ole aluksi ainakaan hyväksyneet seksuaalista suuntautumista. Jonkinlainen perheterapiakin voisi auttaa, missä kaikki saavat puhua omista tunteiostaan rauhassa, niin, että kaikki perheenjäsenet kuuntelevatkin ja ymmärtävät mitä toisen sydämmellä on.

    • Anonyymi

      Juuri äsken katsoin pikkuveljeni google historiaa ja siellä luki Gay Porn oli monta kertaa kirjoitettu hakuun...

    • Anonyymi

      Silloin kun vanhemmat saavat tietää lapsen homoudesta, pitää heidän entistä enemmän tukea poikaa. Sitä ei kuitenkaan voi muuttaa. Parasta on vain hyväksyä tosiasia ja elää sen mukaan.

    • Anonyymi

      Kyllähän monelle vanhemmalle se saattaa olla shokki aluksi, mutta kyllä se tilanne siitä tasoittuu kun "tottuvat" ajatukseen. Sano veljelles et se karkaaminen ei helpota tilannetta ja oo ite sen tukena ja käsittele sitä ihan niinku ennenkin.

      Muistan ku ite kerroin porukoille ni kyl siinä hetki oli vähän nihkeetä mut sit se helpotti ku ne tottu siihen ajatukseen ja "tajus" et en mä oo mihkään muuttunut.

    • Anonyymi

      Paskat fossiilit.

    • Anonyymi

      Minun 17v kaksoisveljeni kertoi syksyllä olevansa homo. Olin tosin tiennyt sen jo jonkin aikaa, joten se ei ollut mitään uutta. Hän on minulle edelleenkin sama rakas veli kuin aikaisemminkin. Samana päivänä hän kertoi sen myös 19v isoveljellemme joka sanoi että "mitäs siitä" ja jatkoi puuhastelujaan kuin mitään ei olisi tapahtunut.

      Vähän myöhemmin isoveli tuli kuitenkin keskustelemaan kaksoisveljeni kanssa asiasta ja lopuksi he halasivat ainakin parin minuutin ajan. Taisi siinä vähän molemmilta silmä kostua. Lopuksi isoveli ehdotti että tilataanko pitsa ja katsotaan joku elokuva? Siinä sitten viikonloppuilta meni sohvalla löhöten pitsaa syöden ja elokuvaa katsoen. Mikään ei ollut muuttunut meidän välillämme.

      Meidän isoveli on aina ollut suojelevainen meitä kahta kohtaan ja antanut kyytiä kaiken maailman kiusaajillekin koulussa. Hän myös esittelee meidät aina ylpeänä uusille kavereilleen.

      Meillä on sitten maailman parhain isoveli! :)

      • Anonyymi

        Hienoa että maailmassa on vielä tuollaisia isoveljiä jotka välittää pikkuveljistään. Monessa perheessä kun veljekset kaivaisivat toislltaan silmät päästä jos pääsisivät käden ulottuville.

        Valitettavasti olen sellaisiakin perheitä nähnyt!

        Veljesten väliset hyvät suhteet ovat sitten aikuisena kultaakin kalliimmat, etenkin vaikeina aikoina. Siksi kannattaa kehittää jo lapsuudessa hyvät välit.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe