Minulla ei ole mitään tätä asiaa vastaan, ei se edes ollut yllätys sinällään. Hän on silti sama pikkuveli. Mutta vanhempiemme on hieman vaikea hyväksyä tämä asia, koska veljelläni oli tyttöystävä jtn. vuosi sitten. Veljeäni ahdistaa asia, etteivät vanhemmat koskaan hyväksyisi häntä ja hän meinaa karata.
Veljeni on homo
11
2788
Vastaukset
- aika rankkaa
Veljesi on ihan yrittää turha karata, sillä se ei muuta yhtään mitenkään nykyistä tilaa, vaan luo vain enemmän vihaa ja epävakautta perheessänne. Vanhemmillanne on vastuu huolehtia hänestä ja tukea häntä, eikä tuomita häntä. Se, että he muistavat oman vastuunsa vaatii kyllä sitä, että te molemmat heidän lapsinanne kerrotte miten törkeästi he ovat pelästyttäneet ja loukanneet pikkuveljeäsi.
Veljesi olisi hyvä saada vertaistukea ja kuulla miten asiat ovat päättyneet niissä perheissä joissa vanhemmat eivät ole aluksi ainakaan hyväksyneet seksuaalista suuntautumista. Jonkinlainen perheterapiakin voisi auttaa, missä kaikki saavat puhua omista tunteiostaan rauhassa, niin, että kaikki perheenjäsenet kuuntelevatkin ja ymmärtävät mitä toisen sydämmellä on. - Anonyymi
Juuri äsken katsoin pikkuveljeni google historiaa ja siellä luki Gay Porn oli monta kertaa kirjoitettu hakuun...
- Anonyymi
Silloin kun vanhemmat saavat tietää lapsen homoudesta, pitää heidän entistä enemmän tukea poikaa. Sitä ei kuitenkaan voi muuttaa. Parasta on vain hyväksyä tosiasia ja elää sen mukaan.
- Anonyymi
Kyllähän monelle vanhemmalle se saattaa olla shokki aluksi, mutta kyllä se tilanne siitä tasoittuu kun "tottuvat" ajatukseen. Sano veljelles et se karkaaminen ei helpota tilannetta ja oo ite sen tukena ja käsittele sitä ihan niinku ennenkin.
Muistan ku ite kerroin porukoille ni kyl siinä hetki oli vähän nihkeetä mut sit se helpotti ku ne tottu siihen ajatukseen ja "tajus" et en mä oo mihkään muuttunut. - Anonyymi
Paskat fossiilit.
- Anonyymi
Minun 17v kaksoisveljeni kertoi syksyllä olevansa homo. Olin tosin tiennyt sen jo jonkin aikaa, joten se ei ollut mitään uutta. Hän on minulle edelleenkin sama rakas veli kuin aikaisemminkin. Samana päivänä hän kertoi sen myös 19v isoveljellemme joka sanoi että "mitäs siitä" ja jatkoi puuhastelujaan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Vähän myöhemmin isoveli tuli kuitenkin keskustelemaan kaksoisveljeni kanssa asiasta ja lopuksi he halasivat ainakin parin minuutin ajan. Taisi siinä vähän molemmilta silmä kostua. Lopuksi isoveli ehdotti että tilataanko pitsa ja katsotaan joku elokuva? Siinä sitten viikonloppuilta meni sohvalla löhöten pitsaa syöden ja elokuvaa katsoen. Mikään ei ollut muuttunut meidän välillämme.
Meidän isoveli on aina ollut suojelevainen meitä kahta kohtaan ja antanut kyytiä kaiken maailman kiusaajillekin koulussa. Hän myös esittelee meidät aina ylpeänä uusille kavereilleen.
Meillä on sitten maailman parhain isoveli! :)- Anonyymi
Hienoa että maailmassa on vielä tuollaisia isoveljiä jotka välittää pikkuveljistään. Monessa perheessä kun veljekset kaivaisivat toislltaan silmät päästä jos pääsisivät käden ulottuville.
Valitettavasti olen sellaisiakin perheitä nähnyt!
Veljesten väliset hyvät suhteet ovat sitten aikuisena kultaakin kalliimmat, etenkin vaikeina aikoina. Siksi kannattaa kehittää jo lapsuudessa hyvät välit.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1167133Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945271Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463240Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t382307Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681168Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111133